Imprezy dla dorosłych

Noc BIbliotek w Filii nr 9

2018-06-09

Argentyna to drugi co do wielkości kraj w Ameryce Południowej , obfitujący w liczne atrakcje turystyczne. To co przyciąga zdobywców gór to Aconcagua (6962 m n.p.m), kolejny co do wysokości, po Evereście, na liście Korony Ziemi. Aby dotrzeć do bazy u podnóża góry - Plaza de Mulas (4300) trzeba pokonać suchą i mało przyjazną wielokilometrową dolinę Horcones, gdzie często wiatr wzbija w powietrze pył, który wciska się wszędzie. Droga na Aconcaguę to wspinaczka w obsypujących się przy każdym kroku piagrach, co w połączeniu z coraz większą wysokością stanowi sporą trudność. Zdobycie szczytu jednak rekompensuje wszystkie niedogodności.

Po powrocie do pobliskiej Mendozy warto odwiedzić winnice i tłocznie oliwy i zapoznać się z procesem produkcji. Przyjemną częścią takiej wizyty jest degustacja. W innej części kraju, u zbiegu trzech państw - Argentyny, Brazylii i Paragwaju znajdują się wodospady Iguazu. Należą (obok Niagary i Wiktorii ) do największych i najpiękniejszych na świecie. Z 275 odrębnych progów skalnych spływa woda a jej szum słyszalny jest do 20 km. Żeby mieć obraz wielkości i potęgi tego cudu natury dobrze obejrzeć jest Iguazu od strony argentyńskiej i brazylijskiej, przejść metalową kładką do tarasu przy Diabelskiej Gardzieli, której widok zatyka dech w piersiach. Jeśli ktoś chce przypływu adrenaliny powinien podpłynąć łodzią pod niektóre cieki bądź zdecydować się na niski lot helikopterem.

Pobyt w pięknej stolicy to, między innymi, obejrzenie 200 metrowej Avenida 9 Julio, katedry z XVIII wieku czy monumentalnego gmachu opery. Najbardziej barwną dzielnicą Buenos Aires jest La Boca z licznymi domkami z blachy falistej pomalowanych jaskrawymi kolorami. Kiedyś pełna, zwłaszcza włoskich, imigrantów dziś nastawiona głównie na turystów. Pełno tam sklepików z pamiątkami i rękodziełem oraz knajpek z pysznym jedzeniem, przed którymi lokalni śpiewacy dają koncerty a młodzi tancerze tańczą tango lub tamtejsze tańce ludowe.

Dużo wrażeń dostarcza Patagonia i Ziemia Ognista a miłośnicy żeglarstwa mogą dokonać nie lada wyczynu czyli opłynąć przylądek Horn.

W tym kraju gdzie wciąż kocha się Evitę i wspomina Perona każdy znajdzie coś dla siebie.

O tym wszystkim mogli się dowiedzieć uczestnicy "Nocy Bibliotek" podczas prezentacji multimedialnej.