Imprezy dla dorosłych

Tydzień Bibliotek - DO(WOLNOŚĆ CZYTANIA)

2018-05-08

Seniorzy z Środowiskowego Domu Samopomocy wysłuchali ciekawostek dotyczących książek zakazanych. Na przestrzeni dziejów cenzurowano książki z różnych powodów, które dla nas dzisiaj są niezrozumiałe. Kreowanie się samych pisarzy na autora jednego dzieła, ściganie pism niemoralnych w konserwatywnej Ameryce, konfiskata nazistowskich wydawnictw to tylko niektóre przyczyny cenzury. Niekiedy książki zdobywały sławę na falach skandalu. Przykładem jest Lolita V. Nabokova czy Cierpienia młodego Wertera Goethego. Inne przyczyniły się do prześladowań ich autorów, zmuszonych do ukrywania się lub wydalonych z kraju. Palenie książek zdarza się nawet w XXI wieku, chociażby bestselleru J. K. Rowling o Harrym Potterze. Przyjęte w 1953 roku z entuzjazmem słowa prezydenta Eisenhowera powinny nam dać do myślenia: "Nie stawajcie po stronie palących książki! Odwiedzajcie bez obaw biblioteki i czytajcie wszystkie książki, jakie tam są, chyba że negują one to, co uważacie za słuszne i przyzwoite".