A A+ A++

Imprezy dla dorosłych

Poetyckie imieniny

2018-11-21

21 listopada br. gościliśmy w Filii nr 4 poetę, dziennikarza, redaktora naczelnego kwartalnika myśliwskiego "Łowiec świętokrzyski" p. Janusza Romana Marjańskiego. Jest on autorem dwóch tomików poetyckich noszących tytuły Myśliwy też człowiek oraz W życiu jak na polowaniu. To już kolejne spotkanie naszego gościa z paniami z Dyskusyjnego Klubu Książki.

Tym razem poeta przybył, aby zaprezentować swoje najnowsze wiersze zebrane w zbiorze pt. Myśliwskie obrachunki i nie tylko. Spotkanie zapoczątkowały serdeczne życzenia. Okazało się bowiem, że w ten dzień wypadają imieniny Janusza, toteż przybyłe na spotkanie panie złożyły sympatycznemu solenizantowi życzenia zarówno wierszem, jak i prozą, a nawet je chóralnie odśpiewały. Świętowanie wzbogacił miły i tradycyjny o tej porze roku poczęstunek. Wszyscy zajadali się przepysznymi marcińskimi rogalami. Po skosztowaniu smakołyków rozmowa zeszła na tematy przyrodnicze. Pan Janusz Marjański opowiadał o swoich łowieckich przygodach, odniósł się też do kontrowersyjnych wieści ze świata myśliwskiego. Tłumaczył, przekonywał, uzasadniał i prostował niektóre doniesienia. Zaprezentował też nowy egzemplarz kwartalnika "Łowiec świętokrzyski".

Później przedstawił swój nowy tomik poetycki. Książka zawiera sporo przepięknych zdjęć. Są to reprodukcje obrazów i rysunków Andrzeja Praszkiewicza.

Wszystkie wiersze zawarte w tomiku zebrane są w tematyczne rozdziały. Zawarte są tam piękne nostalgiczne utwory o przyrodzie, poetyckie refleksje i rozważania egzystencjalne o życiu i przemijaniu. Jest też część żartobliwa pod tytułem Ogród fraszek nieuczesanych.

Uczestniczki spotkania z uwagą słuchały wierszy recytowanych przez naszego gościa. Same też je czytały, komentowały i zachwycały się precyzją słowa poetyckiego. Opowiadały także o swoich zdarzeniach przyrodniczych, do czego skłonił je wiersz pt. Psotny jeżyk.

W trakcie dyskusji okazało się, że niektóre z pań również są uzdolnione poetycko. Jedne piszą swoje utwory do szuflady nie pokazując nikomu, inne tworzą okazjonalnie rozdając je rodzinie bądź znajomym.

Spotkanie zakończyło podpisywanie tomików poezji oraz serdeczne podziękowania i życzenia, by muza poetycka nigdy nie opuszczała naszego gościa.