Imprezy dla dorosłych

Na dachu Afryki

2016-06-04

W tym roku Noc Bibliotek w Filii nr 9 odbyła się pod hasłem Podróże marzeń - Na dachu Afryki. Przygotowaliśmy prezentację multimedialną połączoną z wystawą książek i fotografii, które pochodzą z prywatnego albumu naszej koleżanki - Alicji Kosmali. W 2013 roku udała się ona w podróż na Czarny Ląd i zdobyła najwyższy szczyt tego kontynentu Kilimandżaro.

Odbyliśmy egzotyczną podróż do Afryki Środkowej. Zaczęliśmy od stolicy Kenii, Nairobi, kolorowej, zatłoczonej, pełnej różnych zapachów. Na obrzeżach tego miasta znajduje się sierociniec dla żyraf. Tam mieszkają te, które z różnych przyczyn straciły matki i nie mogą żyć na wolności.

Wszyscy pamiętamy ekranizację książki Pożegnanie z Afryką z 1985 roku, z niezapomnianymi rolami Meryl Streep i Roberta Redforda. Dom autorki powieści, Karen Blixen, mieści się na przedmieściach stolicy i można go zwiedzać wraz z dużym parkiem i rosnącymi tam drzewami i krzewami pamiętającymi właścicielkę. W tej scenerii poczuliśmy się jak w filmie. Ciekawym wydarzeniem była wizyta w wiosce masajskiej, gdzie można przekonać się jak żyje to piękne i dumne plemię.

Wspaniałych wrażeń dostarcza zwiedzanie Parku Narodowego Amboseli, gdzie mieszka wiele gatunków ptaków i ssaków typowych dla Afryki, na które można "polować" z aparatem fotograficznym.

Kolejnym etapem była Tanzania, której największą atrakcją oprócz ogromnych parków narodowych (Serengeti i Ngorongoro ) jest możliwość zdobycia szczytu, jednego z Korony Ziemi, Kilimandżaro. Wirtualnie stanęliśmy obok napisu Uhuru Peak 5895 npm. Na zakończenie, na wyspie Zanzibar podziwialiśmy Blue Safari, rezerwat Jozani i farmę przypraw. Stone Town, wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, przywitało nas gorącym, dusznym powietrzem, wąskimi, krętymi uliczkami, dużą liczbą drewnianych drzwi (każde inne) oraz wielokulturowością.

Potem zainspirowani pięknymi zdjęciami i opowieścią wróciliśmy do domów zastanawiając się czy połknęliśmy jedynego zdrowego bakcyla - bakcyla podróży.