A A+ A++

Imprezy dla dorosłych

Wiosenne spotkanie

2014-04-01

Na kolejnym spotkaniu Klubu Miłośników Słowa Czytanego dyskutowałyśmy o dziennikach. Dzienniki od zawsze są znaną i cenioną przez czytelników formą wypowiedzi.

Dyskusję zaczęłyśmy od Stefana Żeromskiego, pisarza związanego z Kielecczyzną. Jego dzienniki są fascynującą lekturą, zapisem rozterek uczuciowych, fascynacji literackich i borykania się z życiem codziennym. Z kolei Dzienniki Sławomira Mrożka to przede wszystkim głęboki dyskurs filozoficzny, spojrzenie na nas Polaków z oddali i jakże trafne o naszej nacji spostrzeżenia. Inny znany twórca Jarosław Iwaszkiewicz relacjonuje w swoich zapiskach wrażenia z licznych podróży, spotkań z literatami. A że podróżował wiele, czytelnicy mają pełen obraz współczesnych pisarzowi czasów. Zupełnie inny jest Nocnik Żuławskiego. Jest to opis miłości i fascynacji kobietą, z jej plusami i minusami. Książka Marty Fox pt. Święta Rito od Rzeczy Niemożliwych to zapis spraw codziennych i rzeczy pozornie lekkich. Publikacje Manueli Gretkowskiej: Europejka, Obywatelka czy Polka dotyczą współczesnego życia, teraźniejszości politycznej i społecznej. Na koniec przypomniałyśmy Dzienniki Jerzego Pilcha. Są one obszerną wypowiedzią pisarza na temat życia, choroby i literatury. Książką godną polecenia jest Notatnik: spisany w dniach 18 sierpnia - 18 listopada 1941 w Altengrabow Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, obraz poety - intelektualisty.

Następne spotkanie odbędzie się 6 maja o godz. 16.00. Jego tematem będą rozważania o lekturach, które powinnyśmy przeczytać w młodości, a je ominęłyśmy. Serdecznie zapraszamy!