A A+ A++

Imprezy dla dorosłych

Adaś-cud-Judym-Żeromski

2014-12-09

Ten zaskakujący tytuł spotkania Miłośników Słowa Czytanego, wziął się z dramatycznych wydarzeń minionych dni zakończonych szczęśliwym finałem. Mamy na myśli Adasia z Racławic i jego nieoczekiwany pobyt w szpitalu. Profesor Skalski jawi nam się jako Tomasz Judym z Ludzi bezdomnych. Nic dodać nic ująć. Oby takich lekarzy było więcej.

Wracając do Stefana Żeromskiego, to jego twórczość potraktowałyśmy dość swobodnie i wyrywkowo. Niektóre z nas z przyjemnością przeczytały Dzienniki, chociaż zawierają one nieco megalomański zapis osobowości ich autora. Omówiłyśmy też jeden z najbardziej znanych dramatów, kiedyś najczęściej wystawianych, pt. Uciekła mi przepióreczka, zawierający ideę entuzjazmu dla pracy społeczno-oświatowej. Dzisiaj echa tego postulatu można znaleźć u nas w Kielcach, gdzie corocznie przyznawane są nagrody imienia Andrzeja Radka dla młodzieży z małych miasteczek i wsi. Przekonanie Żeromskiego, że warto pracować dla innych jest nadal aktualne i dalej realizowane.

Życząc Państwu Wesołych Świąt zapraszamy na spotkanie 13.01.15r. Zajmiemy się dylematem: literatura piękna czy popularna?