Imprezy dla dorosłych

Ilustracje do utworów Stefana Żeromskiego

2014-10-21

Nic nie przepadnie, nie zginie żadne twoje słowo. I w każdym pokoleniu żyć będziesz na nowo... - słowa te zabrzmiały 21 października 2014 r. podczas wernisażu wystawy Ilustracje do utworów Stefana Żeromskiego. Obchody 150. rocznicy urodzin pisarza zgromadziły w Filii nr 5 dziesiątki osób: czytelników, bibliotekarzy, przyjaciół filii oraz młodzież z V LO im. ks. Piotra Ściegiennego i III LO im. C. K. Norwida w Kielcach.

Ekspozycję przygotowano korzystając ze zbiorów MBP w Kielcach, Muzeum Narodowego w Kielcach i zasobów Cyfrowej Biblioteki Narodowej Polona.

Poszczególne plansze ilustrują najbardziej znane dzieła Żeromskiego, takie jak: Duma o hetmanie, Dzieje grzechu, Echa leśne, Ludzie bezdomni, Popioły, Powieść o Udałym Walgierzu, Promień, Przedwiośnie, Puszcza jodłowa, Sułkowski, Syzyfowe prace, Uciekła mi przepióreczka, Uroda życia, Walka z szatanem, Wiatr od morza, Wierna rzeka, a także wybrane nowele i opowiadania (Do swego Boga, Doktor Piotr, Kara, Rozdzióbią nas kruki, wrony..., Sen o chlebie, Siłaczka, Zapomnienie, Zmierzch).

Wśród twórców, których prace zaprezentowano na wystawie są uznani artyści plastycy: Otto Axer, Krzysztof Henisz, Kazimierz Lasocki, Szymon Kobyliński, Jan Samuel Miklaszewski, Henryk Papierniak, Władysław Skoczylas, Jan Marcin Szancer, Janusz Szewczyk, Antoni Uniechowski, Monika Żeromska i in. Warto wspomnieć, że swoich sił na polu malarstwa próbował także Stefan Żeromski. Wykonał on, prawdopodobnie z pomocą żony Oktawii, ilustrację do utworu Rozdzióbią nas kruki, wrony...

Dziękujemy uczniom V LO im. ks. Piotra Ściegiennego w Kielcach za czynny udział w wernisażu, wszystkich zaś, którzy zainteresowani są wystawą, zapraszamy do Filii nr 5. Ekspozycję można oglądać do 31 grudnia 2014 r.