Niebieska Strefa A A+ A++

Imprezy dla dorosłych

Kolędowanie w bibliotece

19 listopada do naszej filii zawitali uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej. Opowiedzieliśmy im o zwyczajach bożonarodzeniowych w innych krajach i przygotowaliśmy dla nich świąteczną krzyżówkę. Nasi goście dekorowali również choinkę pięknymi, kolorowymi bombkami. Później słuchaliśmy pastorałek i razem śpiewaliśmy kolędy. Zaj…

Czytaj dalej

Zofia Kossak-Szczucka. Sprawiedliwa wśród Narodów Świata

"(…) pisanie jest moim zawodem otwierającym drogę do serc czytelników; w czasie wojny formą walki z nieprzyjacielem, w pracy fizycznej wytchnieniem; zawsze poczuciem wykonywania służby społecznej" – Z. Kossak Szczucka

12 grudnia w naszej bibliotece gościliśmy seniorów. Ponieważ w tym roku mija 130 rocznica urodzin Zofii Kossak–S…

Czytaj dalej

Karol Wojtyła – święty poeta

22 listopada do naszej filii zawitali seniorzy. Tematem spotkania była twórczość poetycka przyszłego papieża. Nasi goście z chęcią nie tylko słuchali wierszy Karola Wojtyły, ale również sami czytali jego utwory. Dowiedzieli się także różnych ciekawostek z jego życia. Na koniec zajęć seniorzy zostali obdarowani pamiątkowymi obra…

Czytaj dalej

Karol Wojtyła – święty poeta

21 listopada gościliśmy uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej. Tematem zajęć była twórczość poetycka Karola Wojtyły. Zaproszeni goście z dużym zainteresowaniem słuchali wierszy przyszłego papieża, jak również sami czytali niektóre z nich. Wykazali się także dużą znajomością historii jego życia odpowiadając na pytania z quiz…

Czytaj dalej

Narodowe Czytanie w Filii nr 2

Lekturą tegorocznej edycji Narodowego Czytania zostały Nowele polskie. W filii nr 2 jedną z nich – Katarynkę - czytali podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy, Warsztatów Terapii Zajęciowej, seniorzy oraz pracownice biblioteki. O właściwy klimat zadbano przygotowując wystawkę na temat autorów nowel i prezentowanego utworu. B…

Czytaj dalej

Stanisław Moniuszko - twórca polskiej opery narodowej

W Tygodniu Bibliotek pensjonariusze Środowiskowego Domu Samopomocy przybyli do biblioteki, aby posłuchać pogadanki na temat życia i twórczości Stanisława Moniuszki. Na wstępie wysłuchaliśmy arii Ten zegar stary ze znanej opery kompozytora zatytułowanej Straszny dwór. Ciekawostki z życia Moniuszki oraz okoliczności powstania jeg…

Czytaj dalej

Poznajemy literaturę węgierską

Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej uczciliśmy poprzez przybliżenie chętnym seniorom ze Środowiskowego Domu Samopomocy literatury zaprzyjaźnionego kraju. Staroświecka historia Magdy Szabó to pełna uroku biografia, odsłaniająca zwyczaje, mentalność i religijność węgierskiej klasy mieszczańskiej z drugiej połowy XIX wieku. Historia …

Czytaj dalej

Historia z gwarą w tle

Spotkanie z cyklu "Historia z gwarą w tle" z Krzysztofem Myślińskim z Muzeum Historii Kielc było okazją do przypomnienia sobie starych, nieistniejących już Kielc. Ogromna wiedza i erudycja prelegenta zainspirowała wielu z nas do zastanowienia się nad pochodzeniem nazw ulic i osiedli stolicy naszego województwa. Dowiedzieliśmy s…

Czytaj dalej

Quiz z wiedzy o utworach patriotycznych

W Tygodniu Kultury Języka bibliotekę odwiedzili pensjonariusze Warsztatów Terapii Zajęciowej i Środowiskowego Domu Samopomocy. Rywalizując w dwóch grupach przypominali sobie słowa naszego hymnu czyli Mazurka Dąbrowskiego i Katechizmu polskiego dziecka. Nie zabrakło też tekstu Bogurodzicy oraz zabaw w układanie godła i flagi. Dz…

Czytaj dalej

Polskę znamy i kochamy II

W zajęciach dotyczących znajomości polskich miast uczestniczyli podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy przy ul. Kołłątaja w Kielcach. Chętnie odgadywali nazwy miast i dopasowywali do nich symbole. Wysłuchali fragmentu książki Bolek i Lolek zwiedzają Polskę, a na koniec spotkania oglądali kolorowe książki.

Czytaj dalej
Strona 1 z 2