Goście Festiwalu
Jacek Bartosiak
Prawnik, publicysta zajmujący się geopolityką i strategią.
Autor książek „Pacyfik i Eurazja. O wojnie", „Rzeczpospolita między lądem a morzem. O wojnie i pokoju", „Przeszłość jest prologiem", „Koniec końca historii", „Wojna w kosmosie. Przewrót w geopolityce", „Najlepsze miejsce na świecie. Gdzie Wschód zderza się z Zachodem" „Zapiski w przededniu wojny, czyli dzieci morza wzywają swoją matkę” oraz współautor książki „Nadchodzi III wojna światowa" (Jacek Bartosiak i Piotr Zychowicz).
Założyciel i właściciel firmy Strategy&Future. Dyrektor Programu Gier Wojennych i Symulacji Fundacji Pułaskiego; Senior Fellow w The Potomac Foundation w Waszyngtonie, współzałożyciel „Play of Battle"; współpracownik New Generation Warfare Centre w Waszyngtonie; członek zespołu doradczego pełnomocnika rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego (2017–2018), prezes zarządu spółki Centralny Port Komunikacyjny Sp. z o.o. (2018–2019). Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, adwokat i partner zarządzający w kancelarii adwokackiej zajmującej się obsługą biznesu. Ekspert do spraw geopolityki i geostrategii, uczestnik debaty na temat sytuacji strategicznej Europy Środkowo-Wschodniej, zachodniego Pacyfiku i Eurazji.
Źródło: https://forum.lodzkie.pl
Fot. Łukasz Pająk/MBP Kielce
Katarzyna Bonda
Najpopularniejsza autorka powieści kryminalnych w Polsce.
Jej książki są wydawane w 17 krajach, a tylko w rodzimym nakładzie sprzedały się w ponad trzech milionach egzemplarzy. Prawa do edycji zagranicznych nabyły renomowane wydawnictwa, w tym Hodder & Stoughton i Random House. Zadebiutowała w 2007 r. („Sprawa Niny Frank”), wprowadzając do polskiej literatury kryminalnej postać profilera śledczego. Serię z Hubertem Meyerem kontynuuje do dziś. Wydała szereg bestsellerowych powieści, w tym „Cztery żywioły Saszy Załuskiej” (adaptację „Lampionów”, trzeciego tomu serii można oglądać w TVN jako serial „Żywioły Saszy”), serię z detektywem Jakubem Sobieskim oraz powieści kryminalne inspirowane prawdziwymi wydarzeniami: trylogię „Wiara, nadzieja, miłość” i „Krew w piach”.
W dorobku ma również dokumenty kryminalne: „Polskie morderczynie” (ekranizacja dostępna na Netflixie jako „Morderczynie”) oraz „Zbrodnia niedoskonała” i „Motyw ukryty”, napisane wspólnie z psychologiem śledczym, Bogdanem Lachem. Zanim rozpoczęła karierę pisarską, była reporterką i relacjonowała procesy sądowe, co wyraźnie odcisnęło piętno na jej twórczości. Jej znakiem rozpoznawczym jest dogłębny research. Przed sięgnięciem po pióro, studiuje akta sądowe, przeprowadza wywiady i zgłębia tajniki śledztw, co stanowi solidną podstawę dla fabuł jej książek.
Źródło: www.katarzynabonda.pl
Fot. Łukasz Pająk/MBP Kielce
Zbigniew Brzeziński
Lider Grupy Edukacja i Kariera Sektorowej Rady ds. Kompetencji Sektora Komunikacji Marketingowej. Specjalista w dziedzinie komunikacji i rynku pracy. Od 2008 r. związany z Publicznymi Służbami Zatrudnienia (specjalista w Miejskim Urzędzie Pracy w Kielcach).
Współautor i koordynator projektu pilotażowego Centrum Wspierania Kariery (Talent Office), dzięki któremu w stolicy świętokrzyskiego powstało pierwsze Polsce i drugie w Europie (po Porto) biuro ds. talentów. Ceniony ekspert medialny. Autor około trzystu artykułów (również naukowych), recenzji, felietonów i haseł słownikowych. Dla Polskiego Radia Kielce prowadzi od 2020 r. podcast Chwila dobrej roboty dotyczący kariery (dotychczas w sieci pojawiło się 167 odcinków). W latach 2013-2017 członek zespołu redakcyjnego branżowego kwartalnika „Doradca Zawodowy”, w latach 2018-2020 redaktor kreatywny kwartalnika „Doradca Kariery”.
W latach 2019-2021 publicysta portalu Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich specjalizujący się w kwestiach pracy i mediów. Współtwórca licznych dokumentów strategicznych. Wspierał działania Kielc reprezentujących polskie miasta w partnerstwie Jobs and Skills in the Local Economy Agendy Miejskiej Unii Europejskiej. Prelegent podczas Kongresów Futurologicznych organizowanych przez Polską Fundację Fantastyki Naukowej. Członek Zespołu ds. Promocji Miasta Kielce i Zespołu ds. Gospodarki i Innowacji Programu SMART City Miasta Kielce.
Miłośnik gór i wędrowania. Ceniony regionalista, autor kilkudziesięciu artykułów naukowych i popularnonaukowych. Do pisania opowiadań wrócił po dwudziestu latach przerwy w 2014 r. Publikuje na portalu Fantastyka.pl pod pseudonimem „Wilk który jest”.
Źródło: https://www.parp.gov.pl; https://radiokielce.pl
Fot. Łukasz Pająk/MBP Kielce
Ałbena Grabowska
Pisarka, lekarz neurolog i epileptolog. Doktor nauk medycznych.
Jej imię oznacza kwitnącą jabłoń i podkreśla bułgarskie korzenie. Urodziła się i wychowała w Polsce, ale utrzymuje kontakt z bułgarskimi krewnymi.
Z wykształcenia jestem lekarzem neurologiem i nadal praktykuje. Mam dwa stopnie specjalizacji i certyfikat epileptologa, a w 2004 roku uzyskałam stopień doktora nauk medycznych.
Debiutowała w 2011 roku książką non-fiction „Tam, gdzie urodził się Orfeusz”, w której opisała historię swoich bułgarskich przodków oraz kulturę regionu Rodopów. Napisała tę książkę dla swoich dzieci i myślała, że pierwsza będzie zarazem ostatnią.
Tak się nie stało, bo od tego czasu napisała ponad 20 książek, z których największą popularność zdobyła saga „Stulecie Winnych” (1-3) zekranizowana przez Telewizję Polską. Każdy z trzech sezonów serialu gromadził przed ekranami ponad 3-milionową widownię. Miała okazję współtworzyć serial, pojawiając się w każdym sezonie w epizodach oraz konsultując produkcję od strony historyczno-medycznej.
W swoim dorobku ma książki dla dzieci (czteroczęściowy cykl o przygodach Julka i Mai, m.in. „Julek i Maja w labiryncie”), dystopijną powieść fantasy dla młodzieży („Nowy świat”), współczesne powieści obyczajowe („Coraz mniej olśnień”, „Lady M.” i „Lot nisko nad ziemią”), trzytomowy cykl „Alicja w krainie czasów”, a także kryminał „Ostatnia chowa klucz” i historyczną powieść sensacyjną „Kości proroka”. Ważną pozycją w jej dorobku literackim jest powieść „Matki i córki”, opisująca trzy pokolenia kobiet poddanych tajemniczym traumom, historycznym i osobistym.
2021 to rok trzech premierowych publikacji. Są to: druga część fabularnego cyklu lekarskiego „Uczniowie Hippokratesa. Doktor Anna”, będącego kontynuacją powieści „Uczniowie Hippokratesa. Doktor Bogumił”; powieść obyczajowa „Rzeki płyną, jak chcą” oraz – pisana w tajemnicy – historia o wydarzeniach z dziejów rodziny Winnych, poprzedzająca akcję znaną z trylogii i serialu TVP.
Jest także autorką libretta musicalu „Pora jeziora” (Filharmonia Warmińsko-Mazurska), obecnie zaś skupia się na scenariuszach filmowych. Oprócz dobrych książek, kocha muzykę, teatr i film. Ma trójkę dzieci – Juliana, Alinę i Franka – cztery koty i jednego psa.
Mieszka w podwarszawskim Brwinowie.
Źródło: https://albenagrabowska.pl
Fot. Grzegorz Gołębiowski/Wikimedia Commons
Robert Chamczyk
Polonista, nauczyciel dyplomowany, trener z zakresu konstruowania zadań, metodyki nauczania języka polskiego oraz wystąpień publicznych w pracy nauczyciela. Redaktor merytoryczny w wydawnictwie edukacyjnym, były ekspert Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Autor wielu publikacji z zakresu nauczania języka polskiego, w tym bestsellerowego słownika środków stylistycznych „Metafora rządzi”.
Karolina Gorzkowska
Prawnik, grafolog, psychografolog, lingwista kryminalistyczny, biegły sądowy pismoznawca. Pomysłodawca i twórca Wypisz Wyczytaj.
Absolwentka kilku kierunków studiów. Aktualnie opracowuje doktorat z nauk prawnych. W zakresie pismoznawstwa posiada wszystkie specjalizacje: kryminalistyczną, psychologiczną, kliniczną – co znacząco wyróżnia ją w krajowym środowisku grafologów. Jako jedyny w Polsce ekspert badania pisma ręcznego przeszła procedurę zakwalifikowania jej jako eksperta sądowego w USA. Występuje w amerykańskich sądach z tytułem Expert forensic document examiner.
Założycielka Kancelarii Prawno Grafologicznej – pierwszej i aktualnie jedynej w kraju profesjonalnej, w pełni niezależnej firmy, która kompleksowo bada pismo ręczne, dokumenty i teksty w ujęciu prawnym, kryminalistycznym, psychologicznym, klinicznym i lingwistycznym. Powołała i nadzoruje także Instytut Psychografologii. Jest współtwórcą Polskiego Towarzystwa Grafologicznego Signum Manus.
Powołała i prowadzi 2 firmy nastawione na top kwalifikacje grafologów, prowadzi akcję społeczną, organizuje i opłaca badania naukowe z analiz pisma, pisze artykuły naukowe, wygłasza referaty na konferencjach międzynarodowych, prowadzi cykl certyfikowanych szkoleń dla przyszłych grafologów i podnoszące kwalifikacje dla obecnych, wygłasza wykłady na uczelniach wyższych oraz w fundacjach i klubach biznesowych. Jako ekspert badania pisma ręcznego wielokrotnie gości w programach telewizyjnych, radiowych, a także na łamach prasy.
Źródło: https://wypiszwyczytaj.pl
fot. https://wypiszwyczytaj.pl
Manuela Gretkowska
Jedna z najbardziej wyrazistych polskich pisarek, autorka bestsellerów takich jak „Polka”, „Trans”, „Poetka i książę”, „Faworyty”. Scenarzystka filmowa i felietonistka „Newsweeka”. Działaczka społeczna, założycielka Partii Kobiet.
Urodziła się w 1964 roku w Łodzi. Ukończyła filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W roku 1988 wyjechała z Polski i studiowała antropologię średniowiecza w École de Hautes Études Sociales w Paryżu. Zadebiutowała w roku 1990 książką “My zdies emigranty”, którą wstępem w postaci listu opatrzył Czesław Miłosz. Była zastępczynią redaktorki naczelnej "Elle", a potem dyrektorką literacką tego pisma. Pisała felietony do "Elle", "Cosmopolitan", "Wprost", "Polityki", "Machiny", "Cogito". Pracowała jako asystentka Józefa Czapskiego. W roku 1997 wyjechała do Szwecji. Ostania z jej książek to „Mistrzyni. Powieść inspirowana życiem Lucyny Ćwierczakiewiczowej”.
Zwyciężczyni plebiscytu czytelników "Wysokich Obcasów" na Polkę Roku 2007. Nagrodzona Fenomenem 2006 przez redakcję tygodnika "Przekrój" oraz Elle Style Award 2007 w kategorii: Osoba Publiczna.
Jej książki tłumaczone były na języki: węgierski, serbski, ukraiński, litewski, rosyjski, niemiecki, hiszpański i fiński.
Źródło: https://lubimyczytac.pl, https://wielkalitera.pl
Fot. www.facebook.com/gretkowska.manuela
Katarzyna Kolenda-Zaleska
Dziennikarka telewizyjna i radiowa, publicystka, prezes Fundacji TVN w latach 2016–2024.
Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez wiele lat była sprawozdawcą parlamentarnym "Wiadomości" TVP oraz dziennikarką „Gazety Krakowskiej", a potem „Czasu Krakowskiego". Współpracowała z „Tygodnikiem Powszechnym", „Gazetą Wyborczą", „Przekrojem" oraz radiem Tok FM.
Do zespołu „Faktów" TVN i TVN24 dołączyła w 2003 r. W przeszłości prowadziła program "Gość poranny", a od 2011 r. jest prowadzącą „Faktów po Faktach" TVN24. W swoich materiałach w „Faktach" relacjonuje najważniejsze wydarzenia polityczne. Zajmuje się również tematami związanymi z kościołem.
Katarzyna Kolenda-Zaleska jest autorką filmów dokumentalnych „Chwilami życie bywa znośne…" (2009), „Strateg" (2013) oraz „Cud historii" (2014), a także książek „Pielgrzymka 2002" (2002), „Zrozumieć papieża. Rozmowy o Janie Pawle II" (2003), „Benedykt XVI - pielgrzymka do Polski 2006" (2006) oraz „Lech, Leszek. Wygrać wolność" (2019).
Jest laureatką Wiktora (2014) w kategorii twórca lub producent programu telewizyjnego za film „Strateg", a także nagrody studenckiej w plebiscycie MediaTory w kategorii TORpeda (2007). W 2018 r. była nominowana w konkursie Grand Press do nagrody w kategorii „Wywiad" za rozmowę z generałem Tomaszem Miłkowskim, ówczesnym komendantem Służby Ochrony Państwa. W 2021 r. na gali ShEO Awards 2021 otrzymała nagrodę w kategorii „Gwiazda Mediów".
Nagradzane były również jej filmy dokumentalne. „Chwilami życie bywa znośne…" zostało wyróżnione na The New York Polish Film Festival, a film „Strateg" zdobył Nagrodę Specjalną Jury na Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce.
W 2002 r. Katarzyna Koledna-Zaleska została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. W 2016 roku zastąpiła Bożenę Walter na stanowisku prezesa Fundacji TVN. Funkcję pełniła do kwietnia 2024 r.
Źródło: www.fakty.tvn24.pl
Fot. Fryta 73/Wikimedia Commons
Andrzej Kurdziel
Animator kultury, dziennikarz i impresario.
Współpracował m. in. z Haliną Kunicką, Jerzym Trelą, Tadeuszem Woźniakiem oraz Bogusławem Kaczyńskim, z którym działał w Krynicy-Zdroju od 2007 roku. Obecnie m.in kultywuje pamięć o Bogusławie Kaczyńskim poprzez spotkania z Anną Lisiecką, aktualnie prowadzi również spotkania m.in z Ewą Kasprzyk, Marią Pakulnis, Krzysztofem Materną i Marcinem Kydryńskim.
Autor Cyklu Śladami Mistrzów, które obecnie realizuje w Miejskim Ośrodku Kultury w Józefowie.
Źródło: od autora
Marcin Kydryński
Radiowiec, wędrowiec, fotograf. Chwilami piosenkopisarz, producent płytowy, organizator koncertów i festiwali.
Przez ponad 30 lat współtworzył wizerunek radiowej Trójki, a jego audycja „Siesta” została wybrana jedną z najpopularniejszych w historii stacji. Odszedł w maju 2020, w geście protestu przeciwko przejęciu programu przez polityków. Od lipca 2020 r. prowadzi autorską audycję „Pora Siesty” w Radiu Nowy Świat w godzinach 15 – 17.
Od 1992 r. podróżuje po Afryce. Swoje reportaże publikował w „National Geographic”; pierwszy autor i fotograf, jakiemu centrala w Waszyngtonie wydała okładkowy materiał w lokalnej edycji. Od 2010 roku prowadzi ekspedycje fotograficzne i warsztaty, głównie w krajach afrykańskich.
Napisał dziesiątki piosenek dla Anny Marii Jopek i wspólnie z nią wyprodukował kilkanaście płyt, z których większość stała się Złota i Platynowa. Wśród nich także słynny album „Upojenie”, z 20-krotnym laureatem Grammy, Patem Metheny, wydany na całym świecie przez Nonesuch czy „Ulotne” z Branfordem Marsalisem. Laureat statuetki Fryderyka za produkcję muzyczną.
Uhonorowany medalem „Ordem de Merito” przez prezydenta Portugalii, za promocję muzyki tego kraju.
Od 2011 r. prowadzi w Gdańsku Siesta Festival, a także serie koncertów SIESTA w drodze, które nawiązują do jego radiowych audycji. Coroczne płyty „Siesta” stają się regularnie bestsellerami, lądując na pierwszych miejscach Olisu.
Autor książek: „Upadek jest Formą Lotu: Metro Na Broadwayu” (1993), „Chwila Przed Zmierzchem” (1996) i uhonorowanej nagrodą im. Arkadego Fiedlera „Pod Słońce” (1999), „Biel. Notatki z Afryki” (2016). W 2013 r. National Geographic opublikował książkę-album „Lizbona. Muzyka Moich Ulic”. W 2020 r. ukazała się książka pt. „Dal”, w 2022 r. – „O Wschodzie”, poświęcona wspomnieniom z podróży do Azji. Na wrzesień 2023 roku zaplanowana jest premiera “Milagro” – dziennika z wyprawy na Kubę.
Źródło: http://kydrynski.com
Fot. Marcin Sochacki (Wanted)/Wikimedia Commons
Wacław Lewandowski
Prof. dr hab. Wacław Lewandowski zajmuje się literaturą polskiego wychodźstwa wojennego i emigracji pojałtańskiej. Jest edytorem tekstów literackich i dokumentów życia literackiego, m.in. dzieł Józefa Mackiewicza. Związany z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Fot. www.facebook.com/festiwalherlinga
Jakub Małecki
Pisarz, autor m.in. „Dygotu”, „Rdzy” i „Święta ognia”.
Urodził się w 1982 r. w Kole. Jest laureatem Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida, był również nominowany m.in. do Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”, nagrody Europese Literaturprijs, nagrody im. Stanisława Barańczaka i nagrody Yasnaya Polyana przyznawanej przez Muzeum Lwa Tołstoja. Magazyn Literacki KSIĄŻKI uznał „Horyzont” Książką Roku 2019. „Korowód” znalazł się na pierwszym miejscu listy bestsellerów Empiku.
Jego powieści ukazały się w przekładzie na języki: niemiecki, rosyjski, niderlandzki, fiński, słoweński, macedoński i azerbejdżański. Fragment „Historii podniebnych” znalazł się w nowym podręczniku do języka polskiego dla szkół średnich. W 2023 roku ukazała się ekranizacja „Święta ognia” w reżyserii Kingi Dębskiej, którą wyprodukowała wytwórnia Opus Film („Ida”, „Zimna wojna”).
Źródło: www.jakubmalecki.pl
Fot. Radek Polak/Wikimedia Commons
Andrzej Mleczko
Polski rysownik i satyryk, autor publikowanych w prasie rysunków satyrycznych.
Urodził się w 1949 roku w Tarnobrzegu. Studiował na wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. W 1971 roku zadebiutował na łamach tygodnika „Student”. Od tego czasu zajmuje się przede wszystkim rysunkiem satyrycznym, ale także plakatem, scenografią, grafiką oraz rysunkiem reklamowym.
Jest autorem ponad 40 tysięcy rysunków i ilustracji opublikowanych w kilkudziesięciu pismach i magazynach. Dotychczas zbiory jego prac ukazały się w ponad 50 książkach i albumach. Twórczość artysty prezentowana była na kilkuset wystawach indywidualnych w kraju i za granicą.
Źródło: www.mleczko.pl
Fot.: www.facebook.com/galeria.mleczko
Kamil Muzyka
Popularyzator nauki, specjalista prawa kosmicznego.
Doktorant w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Specjalista w dziedzinach wydobycia surowców pozaziemskich („górnictwo kosmiczne”) oraz produkcji w przestrzeni kosmicznej z wykorzystaniem warunków pozaziemskich. Członek Polskiego Stowarzyszenia Transhumanistycznego, Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej, Stowarzyszenia „Rzecznicy Nauki” oraz Space Generation Advisory Council. Tematem jego badań są prawne aspekty wydobycia, przetwarzania oraz wykorzystania przemysłowego surowców i warunków występujących na ciałach niebieskich, oraz patentowe aspekty organizmów syntetycznych, ksenobiologicznych oraz technologii samo-ujawniających poprzez posiadanie zdolności do samoreplikacji. W latach 2016-2019 pełnił funkcję obserwatora przy Haskiej Grupie Roboczej do spraw Międzynarodowej Regulacji Wykorzystania Surowców Kosmicznych. W latach 2013-2014 odbył staż w Institute for Ethics and Emerging Technologies przy Trinity College, a w lipcu 2015 uczestniczył w Copernicus Space Science Laboratory w Bercel na Węgrzech.
Źródło: https://astrobio.pl
Fot. https://astrobio.pl
Monika Pastuszko
Antropolożka miasta, autorka książki „Matka Polka sika w krzakach" (Wydawnictwo Agora, 2024), mama.
Zajmuje się miastem i zmianą: ostatnio w stołecznym ratuszu, wcześniej w ministerstwie i w instytucie badawczym (ministerstwo ds. rozwoju, Instytut Rozwoju Miast). Współpracuje m.in. z wydawnictwem Wysoki Zamek i z Krytyką Polityczną. Lubi prosty język. Po mieście chodzi z wózkiem albo jeździ na rowerze.
Fot. www.facebook.com/monika.pastuszko.7
Sylwia Posiadała
Kryminolog, grafolog, lingwista kryminalistyczny.
Z wykształcenia magister Kryminologii oraz absolwentka studiów podyplomowych „Prawo dowodowe, kryminalistyka oraz nauki pokrewne” Uniwersytetu Warszawskiego. Aktualnie pełni funkcję biegłej sądowej z zakresu klasycznego, kryminalistycznego, klinicznego badania pisma ręcznego oraz psychografologii przy Sądach Okręgowych w kilkunastu miastach Polski.
Jej początkowe zainteresowania szeroko pojętymi dziedzinami kryminologii i kryminalistyki nie były przypadkowe, w przeciwieństwie do losowej sytuacji życiowej, w której spotkała się z grafologią. Badanie pisma pochłonęło ją tak bardzo, że ludzki grafizm stał się jej pasją. Dziś jest wybitnym pismoznawcą oraz wielkim entuzjastą kaligrafii.
Źródło: https://wypiszwyczytaj.pl; https://grafoekspert.pl
Fot. https://wypiszwyczytaj.pl
Anna Przybysz
Koordynator, trener i autor programu „Śpiew Uwalnia” realizowanego wraz w czterech ośrodkach Monaru w Polsce oraz projektu „Nasz Głos w Świecie” warsztatów dla mieszkańców Białołęki i Centrum Pomocy Bliźniemu Monar-Markot. Trener wielu Integracji PowerSing dla poważnych klientów.: Agora, BRE Bank, Netia, Ikea, Air Club, Bank Pocztowy, BP, Nykomed, Aviva, Balticon, PZL, a także na zlecenie firm szkoleniowych m.inn. House of Skils, Experts Team, Pathways, Team&Partners.
Jest uczennicą Williama Hannibala Meansa – czarnoskórego tenora znanego w Polsce z występów solowych i prowadzenia warsztatów terapeutycznych. Posiada dyplom Praktyka NLP – współczesnej metody terapeutycznej, która wykorzystuje na swoich szkoleniach-warsztatach. Jest certyfikowanym trenerem Radykalnego Wybaczania metody wg. Collina Typinga. Obecnie studiuje podyplomowo (wcześniej pedagog sztuki) na Akademii Psychologii Zorientowanej na Proces oraz Studium Reintegracji Społecznej. Śpiewa i prowadzi warsztaty terapii głosem oraz Chór „Be Free Gospel Family”, „SAN-do-MIR”, koncertuje z zespołem Triodeon w przedstawieniach/koncertach „Na pierwszy znak” i „Mon Amour”, „WOLNE Śpiewanie”.
Prywatnie jest matką Natalii i Pauliny Przybysz, tworzących duet Sistars.
Źródło: https://goout.net
Fot. https://goout.net
Emmanuella Robak
Doktor nauk humanistycznych, magister filologii angielskiej. Wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, producentka muzyczna.
Doktor nauk humanistycznych (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), magister filologii angielskiej (Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi). W 2018 r. napisała dysertację doktorską „Wędrowiec i wizjoner. O eseistyce podróżniczej Jerzego Żuławskiego” pod kierunkiem profesor Grażyny Legutko. W 2022 r. rozprawa ta została wydana przez Stowarzyszenie Twórcze „Zenit” w formie książki. Pasjonatka muzyki i literatury. Jej zainteresowania literackie to estetyka modernizmu w literaturze polskiej, angielska literatura epoki wiktoriańskiej oraz literatura science–fiction. Publikowała, między innymi, na łamach takich czasopism jak: „Studia filologiczne”, „Jednak książki”, „Maska”, „ArtesHumanae”, „Meakultura”, „Projektor – kielecki magazyn kulturalny”. Jest również wokalistką, kompozytorką, autorką tekstów, a także producentką muzyczną (Lily of the Valley, Miranda Cartel).
Źródło: kongres.pffn.org.pl
Fot. www.facebook.com/emmanuellaarachna.robak
Agnieszka Servaas
Przedsiębiorczyni, CEO VIVE MANAGEMENT, współwłaścicielka VIVE GROUP, mentorka i certyfikowany coach, prezeska Fundacji Play Sustain.
Od ponad 25 lat wspiera i współtworzy biznes. Wierzy w dobrostan w życiu i biznesie, który łączy ekologię z gospodarką obiegu zamkniętego. Zarządza grupą spółek VIVE Group, gdzie wdrażana jest gospodarka o obiegu zamkniętym w modzie, budując ekosystem wspierający planetę. Jest inicjatorką nurtu Textile Upcycling – formy przetwarzania wtórnego odpadów tekstylnych oraz prezeską Fundacji Play Sustain działającej na rzecz upcyklingu i cyrkularności, która wspiera zrównoważone życie i życie ze zrównoważoną modą. Przyczyniła się do rozwoju sprzedaży VIVE Group na 80 rynkach na świecie. Lubi dzielić swoje pasje i doświadczenie z innymi. Jest Członkinią Zarządu Stowarzyszenia LiderShe oraz Koalicji Liderzy Pro Bono. Z wielką radością towarzyszy liderkom i liderom w budowaniu przywództwa opartego na wartościach.
Angażuje się w inicjatywy wspierające rozwój dzieci i młodzieży, bo wierzy i wie, że jest to inwestycja w przyszłe pokolenia. Przede wszystkim pasjonują ją ludzie. Kocha podróże i poznawanie różnych kultur. W czerwcu 2019 zdobyła Dach Afryki – Kilimandżaro.
Fundacja Play Sustain to jej najnowsza inicjatywa. Lata doświadczeń w branży tekstylnej utwierdziły ją w przekonaniu, że innowacyjne zmiany mają szansę być wdrażane, jeśli zrozumiemy ich realną potrzebę. Dlatego zaangażowała się w proces edukacji w obszarze zrównoważonej mody, aby budować koalicję na rzecz realnego wpływu na zmniejszenie nadprodukcji ubrań. To główny cel fundacji, który realizowany jest poprzez szerokie partnerstwa, własne inicjatywy edukacyjne i promocję proekologicznych postaw twórców, biznesu i konsumentów.
Źródło: https://playsustain.pl
Fot. https://playsustain.pl
Tadeusz Sucharski
Prof. dr hab. Tadeusz Sucharski specjalizuje się w historii literatury. Jest badaczem literatury polskiej i rosyjskiej XX wieku. W swoich badaniach zajmuje się zwłaszcza doświadczeniem totalitaryzmu i relacjami polsko-rosyjskimi odzwierciedlonymi w literaturze. Związany z Akademią Pomorską w Słupsku.
Fot. www.facebook.com/festiwalherlinga
Marcin Szczygielski
Urodzony w Warszawie w 1972 r. pisarz, dziennikarz i grafik, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Zadebiutował w 2003 r. satyryczną powieścią „PL-BOY”, rok później wyszła kontynuacja zatytułowana „Wiosna PL-BOYa”. Następne powieści to „Nasturcje i ćwoki ”, „Farfocle namiętności” oraz „Berek” - pierwszy tom cyklu „Kroniki Nierówności”, który przyniósł autorowi największy rozgłos medialny. Później ukazał się drugi tom pt. „Bierki”, powieść „Poczet Królowych polskich” oraz monografia „Filipinki - to my! Ilustrowana historia pierwszego polskiego girlsbandu”.
Marcin Szczygielski to laureat m.in. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy („Klątwa dziewiątych urodzin”), trzykrotny zwycięzca Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren („Czarny Młyn”, „Arka Czasu”, „Teatr Niewidzialnych Dzieci”), czterokrotny laureat konkursu Książka Roku IBBY („Omega”, „Klątwa dziewiątych urodzin”, „Serce Neftydy”, „Antosia w bezkresie”) oraz dwukrotny zwycięzca konkursu Empiku na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka („Bez piątej klepki” i „Pomylony narzeczony”). Za powieść „Teatr Niewidzialnych Dzieci” otrzymał Nagrodę Czytelników w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Kornela Makuszyńskiego, a jego powieść „Arka Czasu” w Austrii została wybrana przez Jury der Jungen Leser na dziecięcą Książkę Roku 2015. Za całokształt twórczości literackiej został uhonorowany nagrodą literacką Guliwer w Krainie Olbrzymów, brązowym medalem Gloria Artis oraz nagrodą Ikar 2023.
W 2016 r. odbyła się premiera filmowej adaptacji jego książki „Za niebieskimi drzwiami”, a w 2021 r. do kin trafiła ekranizacja „Czarnego Młyna”. Powieści Marcina Szczygielskiego przekładane były dotąd na języki: bułgarski, hiszpański, łużycki, macedoński, niemiecki, serbski, rosyjski i ukraiński.
Marcin Szczygielski jest autorem okładek i oprawy graficznej większości napisanych przez siebie książek.
Źródło: https://lubimyczytac.pl
Fot. Łukasz Pająk/MBP Kielce
Grzegorz Trębicki
Dr hab. Grzegorz Trębicki prof. UJK jest absolwentem UMCS w Lublinie. W 2005 r. obronił na Uniwersytecie Gdańskim rozprawę doktorską „Fantasy. Ewolucja gatunku”. W 2016 r. habilitował się na Uniwersytecie Wrocławskim na podstawie rozprawy „Worlds so Strange and Diverse. Towards a Genological Taxonomy of Non-Mimetic Literature”. W centrum jego zainteresowań badawczych pozostaje szeroko pojęta literatura nie-mimetyczna, ze szczególnym uwzględnieniem fantasy świata wtórnego.
Źródło: https://ilij.ujk.edu.pl
Fot. www.facebook.com/mediateka.kielce
Radomir Wit
Dziennikarz telewizyjny i radiowy. Reporter polityczny i korespondent sejmowy.
Od czerwca 2016 r. pracuje jako reporter polityczny TVN24 i korespondent sejmowy, a od listopada 2022 r. jest gospodarzem autorskiego programu „Kampania #BezKitu”, emitowanego w piątkowe wieczory na antenie TVN24. Od 2020 r. prowadzi autorskiego politycznego vloga „Sejm Wita”, który jest dostępny na platformie TVN24 GO. W latach 2021-2022 prowadził dostępny na tej samej platformie program „#BezKitu”. Gościnnie prowadzi rozmowy w programach „Jeden na jeden” i „Tak jest”. Radomir Wit debiutował w 2010 r. we wrocławskim Radiu Traffic FM. W latach 2012–2016 był związany z Radiem ZET jako prezenter i gospodarz audycji. Od 2012 r. do 2016 r. współpracował jako reporter i prezenter z różnymi kanałami Telewizji Polskiej. We wrześniu 2023 miała miejsce premiera jego książki „Sejm Wita” o kulisach Sejmu i pracy dziennikarzy i dziennikarek politycznych. Natomiast w kwietniu 2024 ukazała się jego książka pt. „Negocjatorzy policyjni. Zawsze chodzi o życie”.
Źródło: www.wdib.uw.edu.pl
Fot. Adrian Grycuk/Wikimedia Commons
Barbara Wybacz
Kulturoznawczyni, menedżerka kultury. Lublinianka z dziada-pradziada.
Dyrektorka Akademickiego Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka”. Motywatorka, specjalistka ds. komunikacji w Fundacji Play Sustain. Bierze czynny udział w projektowaniu działań kulturalnych stowarzyszenia. Pomysłodawczyni i koordynatorka projektów. Fundacja Play Sustain angażuje się w różnorodne działania, poprzez które promuje zrównoważone trendy, współpracuje z projektantami i projektantkami, edukatorami akademickimi, praktykami mody i biznesu oraz osobami, które działają na rzecz ekologicznej i etycznej mody w Polsce i na świecie.
Źródło: https://playsustain.pl
Fot. Patryk Budzyński /Facebook