Pierwsza konferencja prasowa

„Granice” – to myśl przewodnia IV edycji Festiwalu Herlinga-Grudzińskiego. Szczegóły wydarzenia omówiono podczas konferencji prasowej odbywającej się w czytelni Instytutu Dizajnu. W konferencji udział wzięli: Anita Koniusz – Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, Prezydentka Miasta Kielce Agata Wojda, Zastępca Prezydenta Kielc dr Bartłomiej Zapała, Marcin Januchta – rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Kielce, dyrektorzy instytucji organizujących wydarzenie: Anna Żmudzińska, Ewa Chabielska-Tyndyk, Daria Dyktyńska, Marek Maciągowski, Jakub Czaplarski oraz przedstawiciele mediów.

„Pociąg do literatury. IV Festiwal Herlinga-Grudzińskiego” odbywać się będzie w dniach 6-22 września 2024 dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (80000 zł), Miasta Kielce (40000 zł), sponsorów i partnerów. W IV Konkursie Literackim na Opowiadanie im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego nagrodę w wysokości 5000 zł ufundowała Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Renata Janik. Ogłoszono także konkurs „Herlingowa Rolka”, w którym nagrody rzeczowe ufundowała firma Mapro Polska S.A.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli: Józef Bryk Wojewoda Świętokrzyski, Renata Janik Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Agata Wojda Prezydentka Miasta Kielce.

Patronat medialny: Biblioteka Analiz, Echo Dnia, Kampania Wypisz Wyczytaj, Lustro Biblioteki, Radio eM Kielce, Radio Fama, Radio Kielce, Radio Ostrowiec, Radio Rekord 106.FM, Telewizja Dami, Portal CoZaDzien.pl, Bezpłatny Tygodnik "7 Dni", Telewizja Świętokrzyska, TVP3 Kielce, Tygodnik „Polityka”.

Partnerzy/sponsorzy: Fundacja Play Sustain, Mapro Polska S.A., Nordkalk Sp. z.o.o., Plaza Tower Kielce sp. z o.o., Sierosławski Group, Wodociągi Kieleckie Sp. z o.o.

Tych, którzy chcą się dowiedzieć, co przygotowano na poszczególne dni oraz poznać nazwiska festiwalowych gości, zapraszamy do obejrzenia relacji z konferencji. Więcej informacji pojawi się już wkrótce na stronie Festiwalu Herlinga-Grudzińskiego i stronach organizatorów.

Relacja video

2024-07-09

Konferencja prasowa

9 lipca o godz. 11:00 na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach (czytelnia Instytutu Dizajnu) odbędzie się pierwsza konferencja prasowa dotycząca IV edycji Festiwalu Herlinga-Grudzińskiego. Organizatorzy przedstawią szczegóły tegorocznego wydarzenia.

2024-07-08

Patronat Honorowy

Miło nam poinformować, że Patronat Honorowy nad festiwalem "Pociąg do literatury. IV Festiwal Herlinga-Grudzińskiego" objęli:
Wojewoda Świętokrzyski Józef Bryk
Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Renata Janik
Prezydent Miasta Kielce Agata Wojda

2024-07-01

IV Konkurs Literacki na Opowiadanie im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej – Wzgórze Zamkowe ogłasza IV Ogólnopolski Konkurs na Opowiadanie im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Nagrodę dla zwycięzcy konkursu – 5000 zł – ufundowała Marszałek Województwa Świętokrzyskiego pani Renata Janik.

Konkurs Literacki na Opowiadanie im. Herlinga-Grudzińskiego jest organizowany w ramach festiwalu „Pociąg do Literatury. Festiwal Herlinga-Grudzińskiego”, który odbędzie się w dniach 6-22 września 2024 r.

Dlaczego wybraliśmy opowiadanie na działanie konkursowe? Chcemy przypomnieć czytelnikom, że Herling – Grudziński był nie tylko autorem „Innego świata” czy „Dziennika pisanego nocą”, ale też wybitnym twórcą opowiadań. Niezwykłych utworów, metafizycznych, w których dotykał tajemnicy ludzkiego przemijania i cierpienia, pamięci, sztuki.

Twórcom, którzy zdecydują się wziąć udział w konkursie, wyznaczyliśmy dwa ograniczenia: objętość 7 stron znormalizowanego wydruku komputerowego, oraz hasło przewodnie. Tegoroczne hasło to: Granice. Oczywiście można je rozumieć dosłownie lub metaforycznie. Ale utwory muszą w jakiś sposób nawiązywać do hasła.

Na konkurs jeden twórca może przesłać 1 opowiadanie napisane w języku polskim, wcześniej niepublikowane i nienagrodzone w innych konkursach.

Utwory należy przesłać mailem do 21 lipca 2024 r. na adres: konkurs@zamkowa3.pl.

2024-06-27