Niebieska Strefa A A+ A++

Aktualności

Zakończenie IV edycji Festiwalu

Serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji wydarzenia "Pociąg do literatury. IV Festiwal Herlinga-Grudzińskiego".

Organizatorzy
: Miasto Kielce, Wzgórze Zamkowe, Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Pilcha w Kielcach, Muzeum Zabawek i Zabawy

Partnerzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach, Instytut Dizajnu w Kielcach ,Poczytalnia Na dVoRcu, Kuratorium Oświaty w Kielcach, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcach, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach

Patronat honorowy: Józef Bryk Wojewoda Świętokrzyski, Renata Janik Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Agata Wojda Prezydentka Miasta Kielce

Mecenasi kultury: Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych Spółka z o.o,. Targi Kielce S.A.

Patronat medialny: Polityka, TVP3 Kielce, Telewizja Świętokrzyska, Echo Dnia Kielce, Radio Kielce Radio Rekord 106,2 FM oraz 93,4 FM, Świętokrzyskie Cozadzien.pl, Telewizja DAMI, 7dni Radom, Tygodnik eM Kielce, Biblioteka Analiz, Wypisz Wyczytaj, Lustro Biblioteki, Radio eM Kielce, Radio Ostrowiec, echodnia.eu, Radio Fama

Sponsorzy: Plaza Tower Kielce, Mapro Polska S.A., Nordkalk Polska, Wodociągi Kieleckie Sp. z o.o., Playsustain, SIEROSŁAWSKI GROUP MPEC Kielce, Sklep Firmowy Pszczółka, EkoEnergia Polska, POLREGIO, Supon Kielce Sklep, Winnica Avra, Konsorcjum Naukowo Edukacyjne, Świat słodyczy, EKO-INVEST, AleBabeczka Cukiernia.



2024-09-30

Strefa edukacji

Po weekendzie rozpoczynającym IV edycję Festiwalu, pełnym interesujących wydarzeń z udziałem gości z całej Polski, w dniach 9-22 września odbyły się spotkania edukacyjne dla młodzieży i dorosłych. Ich przygotowanie spoczęło na Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej oraz Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach.

Lekcje z Herlinga - spotkania dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych z prof. Tadeuszem Sucharskim na temat „Człowiek nie może żyć, nie wiedząc po co żyje" - Lekcje z Herlinga w I LO im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

Debata z udziałem prof. Tadeusza Sucharskiego i Wacława Lewandowskiego -„Przebity światłem. Herling-Wierzyński. Miejsce pisarza - miejsce poety”- prowadzenie Bruno Wojtasik -  Relacja video

Warsztaty dla nauczycieli języka polskiego „Nie tylko TIK TOK. Jak zachęcić pokolenie Alfa do czytania lektur” oraz dla uczniów szkół ponadpodstawowych „Czytać albo nie czytać - oto jest pytanie” - prowadzenie Robert Chamczyk - FotorelacjaFotorelacja 2

Warsztaty „Polubić czytanie” – dla uczniów Niepublicznej Szkoły Podstawowej dla Dzieci z Zaburzeniami Rozwoju ,,Droga do Sukcesu”
- prowadzenie Damian Kwietniewski - Fotorelacja




2024-09-14

Warsztaty dla nauczycieli-polonistów i uczniów szkół ponadpodstawowych

Zapraszamy nauczycieli-polonistów oraz uczniów szkół ponadpodstawowych na bezpłatne warsztaty, organizowane w ramach Festiwalu Herlinga-Grudzińskiego. Poprowadzi je Robert Chamczyk - autor wielu publikacji z zakresu nauczania języka polskiego, w tym bestsellerowego słownika środków stylistycznych „Metafora rządzi”, redaktor merytoryczny w wydawnictwie edukacyjnym, były ekspert Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. 17 września 2024, Pedagogiczna Biblioteka
Wojewódzka im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach.

Harmonogram warsztatów:
- 11.30 -13.10 - „Czytać albo nie czytać – oto jest pytanie” - warsztaty dla uczniów szkół ponadpodstawowych poświęcone m. in. metodom i technikom pracy z lekturą,
- 13.30 -15.10 – „Nie tylko TIK TOK. Jak zachęcić pokolenie Alfa do czytania lektur?” - warsztaty dla nauczycieli języka polskiego, podczas których będziemy się zastanawiać czy literatura potrzebna jest we współczesnym świecie, zostaną również omówione etapy, metody oraz techniki pracy z lekturą.

Każdy z warsztatów trwać będzie dwie godziny lekcyjne z przerwą, liczba miejsc ograniczona, chętnych do udziału prosimy o zgłoszenia - tel. 41 344-28-61, w. 205 lub mailowo: bibliografia@pbw.kielce.pl. Ilość miejsc ograniczona.

2024-09-12

Spotkanie z Marcinem Kydryńskim

Spotkanie z Marcinem Kydryńskim podczas IV edycji Festiwalu Herlinga-Grudzińskiego było prawdziwą ucztą intelektualną. Autor, który od lat zajmuje się zarówno radiem, jak i pisarstwem, w trakcie rozmowy prowadzonej przez Andrzeja Kurdziela podzielił się refleksjami na temat swojej najnowszej książki „Siesta. Miniatury muzyczne”. Publikacja stanowi zbiór tekstów, który powstał z inspiracji czytelników, to swoista kronika współczesności, obejmująca m.in. czas pandemii.

Kydryński przyznał, że pisanie daje mu więcej przestrzeni na przemyślenia niż praca w radiu, mimo że ma za sobą trzy dekady doświadczenia w tej dziedzinie. Zbiór, mimo pewnych powtórzeń i wspólnych wątków, dla autora jest niezwykle osobisty. To właśnie te literackie miniatury pozwalają mu wyrazić myśli, których nie odważył się wypowiedzieć na antenie. Wydaje się, że książka stanowi cenny zapis jego najbardziej intymnych przemyśleń i doświadczeń.

Podczas spotkania Kydryński promował również swoją najnowszą płytę zatytułowaną „Ostatnia”. Zauważył, że dziś niewielu ludzi kupuje fizyczne nośniki muzyczne, większość bowiem korzysta z platform streamingowych takich jak Spotify. W planach ma także wydanie książki o Etiopii, kraju, który fascynuje go od trzech dekad i który regularnie odwiedza.

Spotkanie było pełne inspirujących refleksji, a uczestnicy mieli okazję poznać Marcina Kydryńskiego nie tylko jako radiowca, ale także jako pisarza i podróżnika, który potrafi dzielić się swoimi doświadczeniami w sposób pełen pasji.

Fotogaleria

2024-09-08

Spotkanie autorskie z Ałbeną Grabowską

To była wielka przyjemność gościć na Festiwalu Herlinga Grudzińskiego Ałbenę Grabowską – autorkę 27 powieści, w tym znanego cyklu „Stulecie Winnych”. Podczas rozmowy, którą prowadzila Agata Niebudek-Śmiech, pisarka podzieliła się swoją niezwykłą historią, opowiadając o bułgarskich korzeniach, które są dla niej niezwykle ważne, mimo że zawsze czuła się Polką. Inspiracją do napisania książki dla dzieci „Hej, pytania” była właśnie chęć przybliżenia najmłodszym kultury Bułgarii. Wyjątkowym akcentem było to, że na spotkanie Ałbena przyjechała z mamą, która zasiadła wśród publiczności, wspierając ją swoją obecnością.

Szczególnie ważną rolę w jej życiu odegrała bułgarska babcia, która przekazała jej wiele rodzinnych historii, co kontrastowało z bardziej powściągliwymi polskimi dziadkami. Grabowska jest nie tylko pisarką, ale także neurologiem, dlatego uważa, że nie ma czegoś takiego jak wena – pisze systematycznie, najchętniej rano, w ciszy i porządku, czasem nawet w kuchni przy stole. Każda jej książka jest inna, a do pisania podchodzi jak do pracy naukowej – wszystko jest zaplanowane od początku, a treść i forma pozostają niezmienne.

Choć nie została aktorką teatralną, jak początkowo marzyła, udało jej się zagrać kilka ról w serialu „Stulecie Winnych”. Ciekawostką jest, że jej imię, Ałbena, oznacza „kwitnącą jabłoń” – co doskonale pasuje, bo tak jak jej ojciec, pisarka uwielbia jabłka.

Dziękujemy za wspaniałe spotkanie!

Fotogaleria


2024-09-08

Jaką historię opowiadają nasze ubrania?

Podczas inspirującego spotkania „Tkane opowieści. Jaką historię opowiadają nasze ubrania?”, zorganizowanego przez Fundację Play Sustain, panie Agata Suchodolska-Maliszewska oraz Barbara Wybacz podzieliły się refleksjami na temat wpływu naszych modowych wyborów na przyszłość planety. Uczestnicy mogli dowiedzieć się, jak kluczowa jest moda cyrkularna, promująca długowieczność odzieży, oraz jak poprzez świadome podejście do ubrań możemy zadbać o przyszłe pokolenia.

W trakcie wydarzenia zaprezentowano kreację projektanta Mariusza Przybylskiego, stworzoną z tkanin z drugiego obiegu. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również przedmioty użytkowe, takie jak ławeczki i wieszaki, wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu. Fundacja Play Sustain aktywnie edukuje dzieci i młodzież w zakresie odpowiedzialnej konsumpcji, pokazując, że moda może być nie tylko piękna, ale i zrównoważona.

Fotogaleria


2024-09-08

"Magia Komiksu"

Panel dyskusyjny "Magia Komiksu” z udziałem Michała Traczyka i Katarzyny Surówki poprowadził Przemysław Krystian. Goście rozmawiali m.in. o rozwoju komiksów od klasycznych po współczesne japońskie mangi. Przedstawili wpływ kultury na komiksy, opowiedzieli o obecności powieści obrazkowych w dzisiejszym świecie.

2024-09-08

Warsztaty przyrodnicze z Pszczółką

Dzięki uprzejmości pani Iwony Łodo, właścicielki sklepu "Pszczółka", najmłodsi uczestnicy festiwalu mieli okazję wziąć udział w wyjątkowych warsztatach edukacyjnych pt. „Po co żyje pszczoła?” Podczas zajęć dzieci poznały fascynujący świat pszczół, ich zwyczaje oraz ogromną rolę, jaką odgrywają w środowisku naturalnym. Edukacyjne plansze pozwoliły im zajrzeć do wnętrza ula i zobaczyć, jak pszczoły budują swoje komórki. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, kto rządzi w ulu, jak długo pszczoła śpi oraz czy przesypia zimę.

Warsztaty pozwoliły dzieciom zrozumieć, jak wiele zawdzięczamy pszczołom i dlaczego ich ochrona jest tak ważna. W trakcie zajęć poznały także tajniki pracy pszczelarza – zobaczyły, jak wygląda jego strój ochronny, dowiedziały się, jak dba o ule oraz jak przebiega proces zbierania miodu. Degustacja różnych rodzajów miodu była nie tylko smacznym, ale i edukacyjnym doświadczeniem, podczas którego nie tylko dzieci mogły poznać wartości odżywcze miodu.

Fotogaleria

2024-09-08

Spotkanie autorskie z Marcinem Szczygielskim

Podczas IV edycji Festiwalu Herlinga-Grudzińskiego kielczanie mieli wyjątkową okazję spotkać się z Marcinem Szczygielskim – autorem książek dla młodzieży i dorosłych! Pisarz opowiadał o swojej serii „Antosia w bezkresie” i „Zbójeckie nasienie”. Antosia, jedenastoletnia bohaterka, w 1940 roku zostaje zesłana do Kazachstanu przez władze sowieckie. Ta poruszająca historia nawiązuje do czasów II wojny światowej, przypominając losy podobne do tych, które zobaczyć można w Muzeum Zabawek i Zabawy.

Po spotkaniu z autorem, odbyły się kreatywne warsztaty komiksowe oraz panel dyskusyjny „Magia komiksu” z udziałem Katarzyny Surówki i Michała Traczyka, który prowadził Przemysław Krystian z Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Uczestnicy warsztatów mieli okazję poznać sztukę tworzenia komiksów – idealny sposób na opowiadanie fascynujących historii za pomocą obrazów i dialogów. Od klasycznych komiksów po japońską mangę, która cieszy się ogromną popularnością, także w Kielcach!

To były niesamowite spotkania pełne inspiracji!

Fotogaleria

2024-09-08

Narodowe Czytanie "Kordiana" Juliusza Słowackiego

Podczas festiwalu literatury nie mogło zabraknąć wspólnego czytania „Kordiana” Juliusza Słowackiego. To już 13 edycja Narodowego Czytania. Tytułem wstępu Pani profesor Joanna Burda z V LO w Kielcach przybliżyła postać Kordiana i aktualność tematyki w nawiązaniu do sytuacji politycznej. Czytanie dramatu rozpoczął Wicewojewoda Świętokrzyski Michał Skotnicki. Słuchacze mieli przyjemność słuchać m.in. Prezydentki Kielc Agaty Wojdy, Zastępcy Prezydenta Kielc Bartłomieja Zapały, Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty Piotra Łojka oraz dziennikarzy - Macieja Banachowskiego i Marcina Różyca. Nie zawiodła także młodzież – frekwencja była imponująca.

Fotogaleria

2024-09-08

Panel dyskusyjny "Polski Księżyc"

150 rocznica urodzin Jerzego Żuławskiego oraz nowe wydanie cyklu jego powieści pt. „Trylogia księżycowa” stało się okazją do zorganizowania dyskusji na temat twórczości prekursora polskiej literatury fantastycznonaukowej. Temat Księżyca fascynował wielu pisarzy, m.in. Wellsa, Verne'a, Keplera, E.A. Poego. Ciekawostką jest wpływ twórczości Żuławskiego na działalność NASA i wykorzystywanie jego wizji literackich oraz pomysłów w budowie statków kosmicznych.

W panelu dyskusyjnym „Polski Księżyc”, który prowadził Zbigniew Brzeziński udział wzięli: dr hab. Grzegorz Trębicki prof. UJK w Kielcach, dr Emmanuella Robak, Kamil Muzyka.

Fotogaleria


2024-09-08

Śniadanie na trawie

W niedzielę 8 września uczestnicy Festiwalu licznie stawili się w Parku Miejskim, gdzie podczas Śniadania na trawie mieli okazję spotkania z Moniką Pastuszko, autorką książki „Matka Polka sika w krzakach” i wzięcia udziału w warsztatach. Spotkanie prowadziła Agnieszka Gołębiowska. Była również kawa i wyśmienity poczęstunek.

Fotogaleria

2024-09-08

Spotkanie z Katarzyną Bondą

„Po raz kolejny jestem w Kielcach, więc czuję się tutaj jak w domu”. Te słowa Katarzyny Bondy bardzo ucieszyły wszystkich kielczan, których liczne grono wzięło udział w spotkaniu z królową polskiego kryminału. Pisarka szuka historii kryminalnej, którą mogłaby osadzić w Kielcach. Możliwe, że będzie to historia true crime.

Jak wygląda jej kuchnia pisarska? Inaczej pracuje nad powieściami, gdyż w nich może puścić wodze fantazji, inaczej nad książkami opartymi na dokumentach, a jeszcze inaczej nad true crime, gdzie bazuje na aktach.

Podczas rozmowy, którą prowadziła dr Daria Dyktyńska, mowa była o ostatniej książce „Krew w piach”, historii prawdziwej opisanej w formie powieści. To książka o mordercy, który uwodził kobiety, okradał i zabijał. Mowa o „Krwawym Tulipanie”, który dopiero w ubiegłym roku w czerwcu został skazany. Poświęciła tę książkę ofiarom. Przygląda się oprawcy z perspektywy kobiet, także tych, które przeżyły. To historia ku przestrodze. Autorka podzieliła się z uczestnikami kulisami pracy nad tą książką.

Katarzyna Bonda jest uparta i dzięki temu udaje jej się dotrzeć do akt różnych spraw, aby móc później opisywać te historie w swoich książkach. Aktualnie zajmuje się sprawą Iwony Wieczorek. Ta książka ma łagodzić nasze lęki i obawy, ale ma by także hołdem dla wszystkich, których bliscy zaginęli.

Fotogaleria

2024-09-07

Debata "Portrety kobiet"

Debata „Portrety Kobiet” z udziałem Katarzyny Kolendy-Zaleskiej i Manueli Gretkowskiej, prowadzona przez Radomira Wita, przyciągnęła tłumy sympatyków, którzy zadawali gościom interesujące pytania. W sobotnie festiwalowe popołudnie rozmawiano:
O kobietach w Sejmie i polityce
Jest lepiej jeśli chodzi o ilość kobiet w Sejmie, ale mimo wszystko mogłoby być ich więcej. W końcu to my wybieramy i mamy decydujący głos. Ale nie możemy generalizować, że kobietom ciężko jest dojść do władzy i objąć najwyższe stołki - mówiła Katarzyna Kolenda-Zaleska podając za przykład Kielce i to, że na stanowisku prezydenta jest kobieta. W porównaniu ze Skandynawią, gdzie rząd tworzą młode kobiety, jesteśmy w tyle. Polityka jest brudna, nie dla kobiet, kobiety pracują na facetów. Kobiety muszą trzymać się razem i prowadzić walkę polityczną - mówiła Manuela Gretkowska.
O literaturze
Nawiązano do dokumentu Katarzyny Kolendy-Zaleskiej dotyczącego podróży z Wisławą Szymborską. Nauczyła ją uważności i zwracania uwagi na szczegóły. Nauczyła ją picia kawy i to picia kawy do końca, niespiesznie. Podczas kręcenia dokumentu poetka nie lubiła kamer, zresztą nie ma z nią żadnego wywiadu w tym dokumencie. Praca nad nim trwała 2 lata. Wystąpił w nim m.in. Jerzy Pilch opowiadając mnóstwo anegdot o Szymborskiej. Portret Polek natomiast jest bardzo mocno zarysowany w książkach Manueli Gretkowskiej, m.in. w „My zdies emigranty” czy „Polka”. Obraz Polki ewoluuje w jej książkach, ponieważ kobiety się zmieniają.

Fotogaleria

2024-09-07

Warsztaty z book foldingu

Dzieci i dorośli fantastycznie się bawili na warsztatach z book foldingu. Zapomniane, nikomu już niepotrzebne książki zyskały drugie życie zamieniając się w zwierzęta pod czujnym okiem Anny Szczecińskiej z włoszczowskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach.

2024-09-07

Andrzej Mleczko gościem Festiwalu

Andrzej Mleczko, znany rysownik i satyryk, ostatni raz był w Kielcach 35 lat temu. Miał wówczas wystawę w Pałacyku Zielińskiego i miło to wydarzenie wspomina. Dlatego ucieszył się z naszego zaproszenia. Rozmowę prowadził Krystian Nehrebecki. Spotkanie odbyło się w luźnej i pełnej humoru atmosferze. Uczestniczyła w nim Prezydentka Miasta Kielce Agata Wojda, która kibicuje festiwalowi od pierwszej edycji.

Andrzej Mleczko opowiadał, iż w jego pracowni panuje ład i porządek jak na sali operacyjnej. Najlepiej pracuje mu się właśnie tam, samemu, ale towarzyszy mu dźwięk zagłuszający ciszę np. telewizor. Pracownię ma w domu, a nie w swojej galerii. Współpracuje od 45 lat z pismem Polityka i musi orientować się, co się dzieje w polityce w kraju i na świecie.

Rysunki są pracochłonne, niektóre robi w 5 minut, a nad innymi siedzi czasem kilka dni. Szuflady ma zapchane pomysłami i rysunkami. Najczęściej są to rysunki, które nie nadają się do publikacji, np. są obsceniczne albo niepoprawne politycznie. Najpierw wymyśla, później rysuje. Na początku rysunki były monochromatyczne, a od kiedy zakupił komputer zyskały kolory. Każdemu rysunkowi towarzyszy świetny tekst albo dialog, co oddaje jego charakter.

Fotogaleria

2024-09-07

Rozstrzygnięcie IV Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego na Opowiadanie im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Miło nam poinformować, że zwyciężczynią IV Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego na Opowiadanie im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego została pani Mariola Lewandowska, autorka opowiadania „Za niebieskim progiem”. Nagrodę w wysokości 5000 zł ufundowała pani Renata Janik Marszałek Województwa Świętokrzyskiego. Serdecznie gratulujemy!

Ponadto jury konkursu w składzie: Irena Nyczaj, Anna Zielińska-Brudek – prezes Związku Literatów Polskich Oddział w Kielcach, dr Marek Maciągowski – dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej postanowiło przyznać wyróżnienia:

Stefan Badorski - „Mapa świata”
Bartłomiej Bąk „Linie na piasku czasu”
Rozalia Dmochowska „Szalik”
Joanna Góra – "Jagody spod muru”
Piotr Jakubowski „Marcus”
Malwina Lewandowska – „Petrichor”
Agata Nowak „Horyzont”
Mariusz Olejniczak  „Jeden Dzień”
Krzysztof Otorowski „ Nocny wędrowiec”
Krzysztof Pietras – „Opieńki”
Marcin Pietraszek – "Nicea albo śmierć"
Paweł Rzodkiewicz – „Uczucia i granice”
Hanna Stranz – „Wrzosowisko”
Elżbieta Wojciechowska  „Perełeczka”
Artur Żurek  – „Niemy sylwester”

Na konkurs nadesłanych zostało 350 opowiadań. Każdy z jurorów przeczytał i przeanalizował wszystkie opatrzone godłem i numerem prace. Następnie każdy wybrał spośród nich po 20 opowiadań, które jego zdaniem były najlepsze i spełniały wymagania konkursu. Oceniane były: forma literacka tekstu, kompozycja, kreacja świata przedstawionego, język i styl; ujęcie hasła przewodniego jakim było pojęcie – „Granice”, a także waga i aktualność problematyki.

Fotogaleria

2024-09-07

Spotkanie z Jackiem Bartosiakiem

Dr Jacek Bartosiak, czołowy polski ekspert ds. geopolityki i strategii, powrócił do Kielc, przyciągając szerokie grono miłośników tej dziedziny. Spotkanie, które odbyło się w ramach IV Festiwalu Herlinga-Grudzińskiego, prowadził dr Grzegorz Pańtak, zastępca dyrektora Kieleckiego Teatru Tańca - Polish Contemporary/Jazz Ballet. Dyskusja toczyła się wokół książki "Zapiski w przededniu wojny, czyli dzieci morza wzywają swoja matkę", w której Bartosiak podkreślał, że przyszłość jest nierozerwalnie związana z teraźniejszością i przeszłością, przywołując m.in. przemarsz wojsk Piłsudskiego przez Kielce.

W trakcie spotkania mówił również o znaczeniu przemówień symulowanych, które mają wywołać określone reakcje u odbiorcy. Jako przykład podał przemówienie prezydenta, które miało skłonić Polaków do powrotu do kraju. Podzielił się historiami o ludziach, którzy rzeczywiście podjęli taką decyzję, zmęczeni pracą na obcy kapitał.

Poruszył również temat PRL-u, który, mimo że wykształcił wiele osób, nie nauczył Polaków pracy na własny kapitał. W odniesieniu do przyszłości mówił o kluczowym znaczeniu Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz o roli szlaków komunikacyjnych w historii.

Podczas spotkania padło również pytanie o wojnę. Jacek Bartosiak stwierdził, że systemowa wojna rozpoczęła się już w 2018 roku po opublikowaniu raportu Trumpa, a każda taka wojna może przerodzić się w konflikt kinetyczny. Wspomniał też o znaczeniu władzy jako kluczowego czynnika decydującego o losach narodów.

Gościem spotkania był także prezes Targi Kielce S.A., Andrzej Mochoń.

Fotogaleria

2024-09-07

Korzyści zdrowotne płynące z czytania książek i pisania ręcznego

Czy wiecie, że codzienne czynności takie jak czytanie książek i pisanie ręczne mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie? Uczestnicy IV edycji Festiwalu Herlinga-Grudzińskiego dowiedzieli się o tym podczas spotkania z Karoliną Gorzkowską, twórczynią kampanii Wypisz Wyczytaj oraz Sylwią Posiadałą, Ambasadorką akcji.

Czytanie jest niezwykle istotne, zwłaszcza dla dzieci. U maluchów, którym czyta się od najmłodszych lat, dochodzi do tzw. „recyklingu neuronów”, co wzbogaca ich słownictwo, a także sprawia, że popełniają mniej błędów ortograficznych.

Jak wykazują badania, czytanie opóźnia wystąpienie demencji starczej oraz choroby Alzheimera. U osób w wieku 80+, które regularnie czytały, pamięć była aż 1/3 lepsza w porównaniu do tych, które nie miały tego nawyku.

Pisanie to druga czynność, która rozwija nasze zdolności motoryczne. Okazuje się, że pisząc odręcznie, popełniamy mniej błędów stylistycznych niż podczas pisania na klawiaturze. Dodatkowo, szybciej przyswajamy wiedzę i rozwijamy pamięć. Pisanie ma również właściwości terapeutyczne – osoby, które doświadczyły traumy, pisząc dzienniki ręcznie, szybciej pokonują swoje lęki.

Po zakończonej prelekcji odbyły się warsztaty kaligrafii współczesnej, prowadzone na autorskich wzornikach opracowanych przez grafologów z Polskiego Towarzystwa Grafologicznego Signum Manus i Wypisz Wyczytaj.

Fotogaleria

2024-09-07

Festiwalowy kiermasz książek

Miłośnicy literatury na kiermaszu książek mogli znaleźć setki ciekawych propozycji – od literatury pięknej, przez dziecięcą, po naukową – w świetnych cenach! Kiermaszowi towarzyszyła akcja bookcrossingowa MBP im. Jerzego Pilcha w Kielcach oraz pilotażowa akcja elektronicznego zapisu organizowana przez PBW im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

Podczas kiermaszu swoją ofertę zaprezentowali: Andrzej Nyka – Księgarnia pod Zegarem, Wydawnictwo Agora, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Znak, Wydawnictwo Gadowski, Wydawnictwo Marginesy , Wydawnictwo Luna Luna, Wydawnictwo Kropka, Wydawnictwo Jaguar, Wydawnictwo Fantastyka OdeSFa, Wydawnictwo Amaltea, Wydawnictwo Literatura, Dystrybucja Książek Rafał Gorączko, Wydawnictwo Miraż i Nathalie K. Flower, Muzeum Zabawek – Wydawnictwo Studio JG, Wydawnictwo Klimaty, Akapit Press, Kwiaty Orientu, Samowydawcy.pl, Wydawnictwo Literówka, Wydawnictwo Claroscuro, Wydawnictwo Capital, Wydawnictwo Jedność.

Fotogaleria

2024-09-07

"Zapatrzeni w słowa" - II Salon poetycki i koncert

W piątek 6 września na Wzgórzu Zamkowym odbył się wieczór poetycki "Zapatrzeni w słowa". Swoje wiersze czytali przedstawiciele różnych grup literackich z województwa świętokrzyskiego. Miłe spotkanie, w kawiarnianej atmosferze poprowadziła Magdalena Sitek z Radia Kielce.

Po spotkaniu uczestnicy wysłuchali koncertu zespołu Triodeon. Usłyszeli piosenki Hanki Ordonówny, Toli Mankiewiczówny, Heleny Grosówny w interpretacji Anny Przybysz, która zabrała wszystkich w podroż po świecie międzywojennych szlagierów.

Fotogaleria

2024-09-06

Spotkanie z Jakubem Małeckim

Jakub Małecki był pierwszym gościem Festiwalu Herlinga-Grudzińskiego. Granice są motywem przewodnim tegorocznej edycji. Czy w życiu zawodowym pisarz stawia sobie granice, których absolutnie nie przekracza?

Rozmowa, którą prowadziła Aleksandra Kępińska, toczyła się wokół najnowszej książki „Korowód”. To najbardziej osobista książka, w której Jakub Małecki odsłania się przed czytelnikami. A za drugiej strony totalnie inna od poprzednich. Cała otoczka wokół powieści – poczynając od strony wizualnej i okładki tylko z tytułem i nazwiskiem, po promocję i brak wcześniejszych recenzji, owiane były tajemnicą. Autor chciał zaskoczyć czytelników. Generalnie marzył o napisaniu innej książki, pod względem konstrukcyjnym, chciał odejść od schematów. „Marzy mi się konstruować książki i używać języka w taki sposób, żeby po lekturze czytelnik mógł powiedzieć: „czegoś takiego jeszcze nie znałem” (…)”. Kreuje bohaterów Innych, odmiennych, szalonych, opętanych, zmagających się z nałogami, doświadczonych przez życie, niejednoznacznych etycznie – dlatego łatwiej jest nam utożsamiać się z nimi, gdyż są niedoskonali.

Jakub Małecki uwielbia czytać książki, a biblioteka to dla niego niesamowite miejsce. To, że porzucił pracę w banku i został pełnoetatowym pisarzem, cieszy tych, którzy uwielbiają jego książki i czekają na kolejne.

Fotogaleria

2024-09-06

Uroczysta inauguracja

Inauguracja IV edycji Festiwalu Herlinga-Grudzińskiego odbyła się w Poczytalni Na dVoRcu. Uroczystość rozpoczęła się od hymnu „Pielgrzym Odzyskany”, odśpiewanego przez Urszulę Szumską, oprawa muzyczna Roch Dobrowolski. Gości powitała Anna Żmudzińska - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jerzego Pilcha w Kielcach dziękując wszystkim za wsparcie wydarzenia oraz ogrom pracy włożonej w organizację projektu.

Podczas otwarcia Festiwalu głos zabrali: dr Daria Dyktyńska - dyrektor Muzeum Zabawek i Zabawy, Ewa Chabielska-Tyndyk – dyrektor Wzgórza Zamkowego, Rafał Kasprzyk - Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Anita Koniusz - Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego, Agata Wojda - Prezydentka Miasta Kielce, Sylwester Kasprzyk - dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach.

Wśród zaproszonych gości byli m.in. przedstawiciele Urzędu Miasta Kielce, Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, mecenasi kultury, sponsorzy, dyrektorzy instytucji kultury, przedstawiciele mediów, członkowie rodziny pisarza Edmunda Niziurskiego, liczna grupa Instytutu Studiów Międzykulturowych - Dyplomacji Kulturalnej Uniwersytetu Jagiellońskiego z różnych stron Polski.

Podczas spotkania prof. Marzena Marczewska podsumowała konkurs "Herlingowa rolka", którego zwyciężczynią została Aneta Strzępka. Nagrody laureatce wręczyli Agnieszka Kulisiewicz – członek zarządu Mapro Polska S.A. oraz Piotr Rogoziński i Aleksandra Gronek z TVP3 Kielce.

Fotogaleria
Relacja video

2024-09-06

Początek festiwalu - upamiętnienie

IV edycję Festiwal Herlinga-Grudzińskiego rozpoczęto od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy przy grobie Jerzego Pilcha, patrona Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Pilcha w Kielcach, przed tablicami upamiętniającymi Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, patrona Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach, znajdującymi się na budynkach - biblioteki przy ul. Jana Pawła II 5 oraz kamienicy przy ul. Sienkiewicza.

Pamięć wybitnych pisarzy uczcili: dyrektor Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Kielce, dyrektorki MBP im. Jerzego Pilcha w Kielcach, Wzgórza Zamkowego i Muzeum Zabawek i Zabawy – Anna Żmudzińska, Ewa Chabielska-Tyndyk i Daria Dyktyńska, przedstawiciele PBW - dyrektor Sylwester Kasprzyk i Marta Boszczyk - kierownik Wydziału Informacyjno-Bibliograficznego, Anna Zielińska-Brudek - prezes Związku Literatów Polskich Oddział Kielce, a także przedstawiciele Hufca ZHP Kielce-Miasto im. Obrońców Westerplatte.

Fotogaleria


2024-09-06

Kiermasz książek

Kiermasz książek. 7-8 września, godz. 11:00-19:00, ul. Henryka Sienkiewicza.
Kielczanie mają „Pociąg do literatury”, nie może jej zatem zabraknąć podczas Festiwalu Herlinga-Grudzińskiego. Na mieszkańców i gości, którzy z różnych stron przyjadą na to niezwykłe wydarzenie, czekają:
- stoiska znanych wydawców i księgarzy z całej Polski: Andrzej Nyka – Księgarnia pod Zegarem, Wydawnictwo Agora, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Znak, Wydawnictwo Gadowski, Wydawnictwo Marginesy , Wydawnictwo Luna Luna, Wydawnictwo Kropka, Wydawnictwo Jaguar, Wydawnictwo Fantastyka OdeSFa, Wydawnictwo Amaltea, Wydawnictwo Literatura, Dystrybucja Książek Rafał Gorączko, Wydawnictwo Miraż i Nathalie K. Flower, Muzeum Zabawek – Wydawnictwo Studio JG, Wydawnictwo Klimaty, Akapit Press, Kwiaty Orientu, Samowydawcy.pl, Wydawnictwo Literówka, Wydawnictwo Claroscuro, Wydawnictwo Capital, Wydawnictwo Jedność
- akcja bookcrossingowa MBP im. Jerzego Pilcha w Kielcach
- pilotażowa akcja elektronicznego zapisu do PBW im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach.

2024-08-29

Spacer literacki z Brunem Wojtasikiem

Zapraszamy na spacer literacki "Okolice starszego kolegi - śladami Stefana Żeromskiego i Gustawa Herlinga-Grudzińskiego oraz ich dzieł". Spojrzymy na miasto oczami młodego Stefana i Gustawa. Gdzie mieszkali, spędzali wolny czas, jak realizowali młodzieńcze pasje? Co zostało z tego w ich twórczości. Tajemnice te odkryje Bruno Wojtasik, przewodnik OMPiO. Sobota 7 września, godz. 11.00, start - Plac Artystów.

2024-08-28

Komiksujemy – warsztaty kreatywne z Muzeum Zabawek i Zabawy

Zapraszamy na warsztaty, które odbędą się na Placu Artystów w niedzielę 8 września od godz. 13:00. Komiksy przekraczają granice literatury, łącząc treść z obrazem w nierozerwalną całość. Magdalena Łysak i Klaudiusz Stochmal przedstawią proces tworzenia komiksów – od scenariusza, przez szkicowanie, aż po kolorowanie. To wyzwania, z którymi mierzy się każdy twórca. Każdy uczestnik warsztatów będzie mógł, z pomocą doświadczonych twórców, spróbować stworzyć własną historyjkę obrazkową. Na pewno można liczyć na porady i wsparcie.

2024-08-26

Debata - "Przebity światłem"

Literacka debata z udziałem prof. Tadeusza Sucharskiego i prof. Wacława Lewandowskiego: „Przebity światłem. Herling-Wierzyński. Miejsce pisarza – miejsce poety” odbędzie się w piątek 13 września, o godz. 17:00 w sali konferencyjnej OMPiO, ul. Zamkowa 3.

Goście przybliżą tych dwóch literatów, którzy po wojnie znaleźli się na emigracji i obaj przeżywali zawieszenie pomiędzy „tu” i „tam”, obecnym domem a utraconą ojczyzną. Dzieliły ich poglądy polityczne, stosunek do Kresów, ale łączył wzajemny szacunek do swojej twórczości.

Rozmowę poprowadzi Bruno Wojtasik - przewodnik Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.

2024-08-23

Śniadanie na trawie. Spotkanie z Moniką Pastuszko

Monika Pastuszko - autorka książki „Matka Polka sika w krzakach”, w której odkrywa miasto matek. Z wnikliwością, bystrością i poczuciem humoru opisuje swoje macierzyńskie przygody. Opowiada o świecie, który aż za dobrze znają rodzice i o którym cała reszta nie musi myśleć: o placach zabaw, urlopach dla ojców, przedszkolnych glutach. A także o sprawach, które dotyczą nas wszystkich: o smogu, braku ławek, za małych mieszkaniach. Monika Pastuszko pisze, jak mogłoby wyglądać przyjazne miasto.

Spotkanie poprowadzi Agnieszka Gołębiowska, wieloletnia dziennikarka (PAP, Gazeta Wyborcza, Made in Świętokrzyskie), redaktorka i specjalistka ds. promocji. Przewodniczka leśna oraz animatorka działań kulturalnych.

Zapraszamy na spotkanie przy filiżance kawy do Parku Miejskiego nad staw. Niedziela 8 września, godz. 11:00. Spotkaniu będą towarzyszyć warsztaty, podczas których będzie można zaprojektować torbę.

2024-08-23

Spotkanie z Marcinem Kydryńskim

Marcin Kydryński powraca z nową, dynamiczną, ekscytującą formą literacką” „181 krótkich form z pogranicza felietonu. O muzyce, literaturze, filmie, podróży, fotografii. O życiu. Zabawne i serio. Z nutą nostalgii a zarazem ciekawości świata, który przed nami” (www.purplebook.com.pl). A przed nami... spotkanie z autorem i premiera jego najnowszej książki „Siesta. Miniatury Muzyczne” podczas Festiwalu Herlinga Grudzińskiego. Rozmowę poprowadzi dziennikarz i impresario Andrzej Kurdziel. Niedziela 8 września, godz. 15:45, Scena Główna - Plac Artystów.

2024-08-19

Spotkanie z Katarzyną Bondą

Zapraszamy na wrześniowy wieczór z Katarzyną Bondą. Jej książki wywołują silne emocje i trzymają w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Spotkanie z mistrzynią polskiego kryminału poprowadzi dr Daria Dyktyńska. Sobota 7 września, godz. 18:30, Scena Główna - Plac Artystów.

2024-08-19

Spotkanie z Andrzejem Mleczką

W sobotę 7 września zapraszamy o godz. 15:45 na Plac Artystów. Gościem Festiwalu będzie znany rysownik i satyryk Andrzej Mleczko. Utalentowany artysta, który stworzył własny, rozpoznawalny styl. „Przyzwoity Koziorożec, który jest pracowity z natury”. W 1982 r. założył własną galerię przy ul. Św. Jana 14 w Krakowie. Optymista, który „chciałby, aby właściwego sensu i znaczenia nabrały słowa: ironia, żart i dystans" (dzieje.pl). Spotkanie z Andrzejem Mleczką poprowadzi Krystian Nehrebecki. Trzeba koniecznie przyjść! „Należy usiąść wygodnie, puścić myśli swobodnie, a następnie (...) trzeba to zanotować” (A. Mleczko).

2024-08-19

"Magia Komiksu" - panel dyskusyjny

Komiks to unikalna forma, która łączy elementy literatury i sztuki wizualnej. Nie jest ani lepsza, ani gorsza od tradycyjnej literatury – jest po prostu inna. Każda forma wypowiedzi ma swoje zalety i może być używana do przekazywania różnych rodzajów treści i emocji. Komiksy mogą być równie głębokie i złożone jak powieści, a jednocześnie mogą być bardziej przystępne i wizualnie atrakcyjne dla różnych grup odbiorców. Panel dyskusyjny z udziałem Michała Traczyka i Katarzyny Surówki poprowadzi Przemysław Krystian. Goście będą rozmawiać m.in. o rozwoju komiksów od klasycznych po współczesne japońskie mangi. Przedstawią wpływ kultury na komiksy, opowiedzą o obecności powieści obrazkowych w dzisiejszym świecie. Niedziela 8 września, godz. 15.30, Scena Główna - Plac Artystów.

2024-08-19

"Tkane opowieści. Jaką historię opowiadają nasze ubrania?"

Fundacja Play Sustain została założona przez Agnieszkę Servaas i Bertusa Servaasa. Promuje idee zrównoważonej mody i świadomego podejścia do konsumpcjonizmu. Stara się zwiększać świadomość społeczeństwa na temat przemysłu odzieżowego i problemu nadprodukcji tekstyliów. Podczas Festiwalu Herlinga Grudzińskiego „Tkane opowieści” będą snuć dwie wyjątkowe kobiety – Agnieszka Servaas i Barbara Wybacz. Podczas spotkania dowiemy się, jaką historię opowiadają nasze ubrania. Zapraszamy!

2024-08-16

Spotkanie z Marcinem Szczygielskim

W niedzielę 8 września zapraszamy na spotkanie autorskie z Marcinem Szczygielskim, pisarzem, dramaturgiem i grafikiem, autorem sztuk teatralnych oraz popularnych powieści dla dorosłych oraz książek dla dzieci. Scena Główna - Plac Artystów, godz. 13:00.

2024-08-16

Spotkanie z Ałbeną Grabowską

„Nie żyjemy prawdziwym życiem, tylko przez szklany ekran komputerowego światła, już nie mówimy, tylko ćwierkamy, choć tak naprawdę wyjemy z samotności i rozpaczy. Niektórzy nawet nie mają pojęcia, że żyją” – to cytat z powieści „Matki i córki” Ałbeny Grabowskiej. Czy rzeczywiście jest aż tak źle? O tym i o wielu innych ważnych sprawach będziemy rozmawiać z pisarką podczas spotkania autorskiego, na które zapraszamy 8 września (niedziela) na Plac Artystów w Kielcach. Początek godz. 16.45.

2024-08-14

Spotkanie z dr. Jackiem Bartosiakiem

Dr Jacek Bartosiak, czołowy polski ekspert w dziedzinie geopolityki i strategii, powraca do Kielc! Spodziewamy się, że przyciągnie jeszcze większe grono zainteresowanych. Spotkanie, które odbędzie się 7 września o godz. 14:00 na Placu Artystów (Scena Główna), poprowadzą Zastępca Prezydenta Kielc dr Bartłomiej Zapała i dr Grzegorz Pańtak, zastępca dyrektora KTT.

2024-08-13

Spotkanie z Jakubem Małeckim

6 września o godz. 17.00 zapraszamy do Poczytalni Na dVoRcu na wyjątkową rozmowę z jednym z najbardziej utalentowanych polskich pisarzy. Gościem spotkania inaugurującego IV edycję Festiwalu Herlinga-Grudzińskiego będzie Jakub Małecki. Autor bestsellerowej powieści "Horyzont", poza tworzeniem doskonałych książek... dźwiga ciężary i piecze przepyszne ciasta czekoladowe! Jakub Małecki to prawdziwy człowiek renesansu, który zaskakuje na każdym kroku. Podczas spotkania będzie możliwość zakupienia książek. Rozmowę poprowadzi Aleksandra Kępińska.

2024-08-12

"Polski księżyc" - panel dyskusyjny o Jerzym Żuławskim w kontekście nowego wydania „Trylogii księżycowej”

Jerzy Żuławski - pisarz, którego umysł wybiegał poza epokę, wizjoner, prekursor polskiej literatury fantastycznonaukowej. W 2024 r. obchodzimy 150. rocznicę jego urodzin. Panel dyskusyjny poświęcony Żuławskiemu poprowadzi Zbigniew Brzeziński. Wezmą w nim udział: dr hab. prof. UJK Grzegorz Trębicki, dr Emmanuella Robak, Kamil Muzyka. Rozmowa będzie dotyczyła twórczości pisarza, zwłaszcza wyjątkowego wydania „Trylogii księżycowej”, które z okazji obchodów rocznicowych przygotowało Wydawnictwo IX. Zapraszamy nie tylko miłośników fantastyki! Niedziela 8 września, godz. 11:00. Scena Główna – Plac Artystów.

2024-08-09

"Portrety kobiet" - debata

Idealne trio do rozmowy o kobietach: znana dziennikarka i publicystka Katarzyna Kolenda-Zaleska, jedna z najbardziej wyrazistych polskich pisarek Manuela Gretkowska oraz dziennikarz i reporter Radomir Wit, który będzie trzymał dyskusję w ryzach. Zapraszamy na debatę z ich udziałem w sobotę 7 września o godz. 17.00, Scena Główna – Plac Artystów.

2024-08-07

Stoisko PBW im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach

7 i 8 września, w ramach kiermaszu książki przy ul. Sienkiewicza, zapraszamy na stoisko PBW im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach, w godz. 11-19. Co przygotowano dla miłośników dobrej literatury:
- możliwość zapisania się do biblioteki i wypożyczenia książek,
- konkursy z nagrodami,
- gry planszowe,
- zabawy dla dzieci i dorosłych.

Dlaczego warto przyjść na „Sienkiewkę” i zapisać się do biblioteki pedagogicznej:
- księgozbiór kieleckiej placówki to ponad 245 tys. książek, 12,7 tys. roczników czasopism oprawnych, prawie 12 tys. jednostek zbiorów multimedialnych (m. in. płyt gramofonowych, filmów, muzyki na DVD),
- biblioteka prenumeruje 60 tytułów czasopism, oferuje czytelnikom bezpłatny dostęp do publikacji z serwisu IBUK oraz Academica,
- można skorzystać z usługi wypożyczeń międzybibliotecznych,
- biblioteka przygotowuje bezpłatne zestawienia bibliograficzne.

Naprawdę warto być czytelnikiem biblioteki pedagogicznej. Wystarczy wziąć ze sobą dowód osobisty, przyjść 7 i 8 września na kielecki deptak, zapisać się i wypożyczyć książkę, płytę lub film.

2024-08-06

Koncert Anny Przybysz i zespołu Triodeon

Zapraszamy na sentymentalną podroż w świat międzywojennych szlagierów z repertuaru Hanki Ordonówny w wykonaniu Anny Przybysz i zespołu Triodeon. Koncert odbędzie się w piątek 6 września o godz. 19.30, na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego, ul. Zamkowa 3.

2024-08-06

Narodowe Czytanie 2024

Podczas Festiwalu będzie doskonała okazję, by przypomnieć sobie jedno z najważniejszych dzieł polskiego romantyzmu. Na Narodowe Czytanie „Kordiana” Juliusza Słowackiego zaprasza wojewoda świętokrzyski Józef Bryk. Niedziela 8 września, godz. 12.00, Plac Artystów w Kielcach.

Fragmenty „Kordiana” czytać będą: wojewoda świętokrzyski Józef Bryk, wicewojewoda świętokrzyski Michał Skotnicki, prezydentka Kielc Agata Wojda, wiceprezydent Bartłomiej Zapała, a także świętokrzyski kurator oświaty Piotr Łojek.

W akcji Narodowego Czytania wezmą również udział dziennikarze, który na co dzień informują o tym, co ważnego dzieje się w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim: Izabela Mortas-Rubak (Radio Kielce), Tomasz Niezgoda (TVP Kielce), Marcin Różyc (RMF Maxx) oraz Grzegorz Walczak (Gazeta Wyborcza Kielce).

Serdecznie zapraszamy!

2024-08-06

"Korzyści zdrowotne płynące z czytania książek i pisania ręcznego" - prelekcja

Wypisz Wyczytaj to kampania społeczna, której głównym celem jest promocja zachowania codziennego nawyku pisania odręcznego oraz czytania, jako ćwiczeń stymulujących pracę mózgu i korzystnie wpływających na długotrwałe zdrowie fizyczne i psychiczne, a także celebracja – pełnego uroku – analogowego piśmiennictwa” (wypiszwyczytaj.pl). O korzyściach zdrowotnych płynących z czytania książek i pisania ręcznego podczas Festiwalu Herlinga Grudzińskiego opowiedzą kobiety z misją i pasją - Karolina Gorzkowska, twórczyni Wypisz Wyczytaj oraz Ambasadorka kampanii Sylwia Posiadała. Zapraszamy w sobotę 7 września o godz. 13.30Scena Główna - Plac Artystów.

2024-08-02

Warsztaty przyrodnicze z "Pszczółką"

Co zawdzięczamy pszczołom? Czy są nam potrzebne? Pszczoły są jednym z najważniejszych ogniw w funkcjonowaniu przyrody. Młodsi i starsi uczestnicy Festiwalu Herlinga Grudzińskiego dowiedzą się wielu ciekawostek na temat tych pożytecznych owadów podczas warsztatów przyrodniczych, które poprowadzi Pani Iwona Łodo, właścicielka Sklepu Firmowego Pszczółka, mieszczącego się przy ul. Zagórskiej 2 w Kielcach. Niedziela 8 września, godz. 14.00, Plac Artystów.

2024-07-31

„Zagnij mnie! Rusz wyobraźnię!”- warsztaty z book foldingu

Ciekawe przestrzenne kształty wyczarowane z kartek książki? Tak, to możliwe dzięki technice book foldingu, którą w najkrótszych słowach można określić jako rzeźbienie w książce lub wykorzystanie jej kartek do tworzenia origami. Jak to zrobić? Tajniki book foldingu odsłonimy podczas warsztatów „ZAGNIJ MNIE! RUSZ WYOBRAŹNIĘ!”, na które zaprasza Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach. Sobota 7 września, godz. 16.15, Plac Artystów.

Dorota Parkita pokaże, jak zaginać kartki książek, by zamieniały się one np. w przestrzenne kształty - przedmioty, zwierzęta lub kwiaty. Wystarczą sprawne dłonie, wyobraźnia, odrobina cierpliwości, by dać piękne, nowe życie zapomnianym egzemplarzom, po które już nikt nie sięga i których nikt nie czyta. Konieczne będą także klej i nożyczki. Dzięki technice book foldingu zapomniane książki zamienią się w oryginalne bibeloty, które cieszyć będą nasze oczy, mogą być również doskonałym podarunkiem.

2024-07-30

"Warsztaty z kaligrafii współczesnej dla dzieci i dorosłych"

„Chciałabym, aby za 100 lat ludzkość potrafiła jeszcze celebrować chwilę czytania i pisania ręcznego, gdyż zgodnie z łacińską sentencją: verba volant, scripta manent – słowa ulatują, to co zostało napisane, pozostaje” (Sylwia Posiadała, wypiszwyczytaj.pl).

Zapraszamy w sobotę 7 września o godz. 14.00 na warsztaty z kaligrafii współczesnej, które na Placu Artystów poprowadzi Sylwia Posiadała, grafolog, wielka entuzjastka kaligrafii, ambasadorka kampanii społecznej Wypisz Wyczytaj.

W dobie komputerów i smartfonów coraz rzadziej sięgamy po długopis czy pióro. Odzwyczajamy się od odręcznego pisania, a szkoda. Ta umiejętność korzystnie wpływa na nasz mózg, pomaga wyrazić myśli i emocje. Kaligrafia to dzisiaj wielka sztuka. Zachęcamy dzieci i dorosłych do jej zgłębiania.

2024-07-29

Nabór prac na konkurs literacki zakończony

350 prac napłynęło na Ogólnopolski Konkurs Literacki na Opowiadanie im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Wśród nadesłanych tekstów znalazły się prace z Niemiec (4), Holandii (2), Austrii, Słowacji, Francji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Jury już rozpoczęło intensywną pracę. Wyniki konkursu poznamy 7 września podczas Festiwalu. Fundatorem nagrody w wysokości 5000 zł jest Pani Renata Janik Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.

2024-07-29

"Zapatrzeni w słowa" - II salon poetycki

„Pociąg do literatury” przyśpiesza bieg. W pierwszym dniu festiwalu na Wzgórzu Zamkowym czeka uczestników uczta poetycka. W miłej, kawiarnianej atmosferze, z filiżanką kawy będzie można posłuchać posłuchamy wierszy w wykonaniu świętokrzyskich poetów.

Najlepsza świętokrzyska poezja - 6 września 2024 r., godz. 18.30, dziedziniec Wzgórza Zamkowego.

2024-07-26

Program IV edycji festiwalu

Zapraszamy do zapoznania się z programem festiwalu literackiego "Pociąg do literatury. IV Festiwal Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach", który odbędzie się w dniach 6-22 września 2024 r.

2024-07-25

Pierwsza konferencja prasowa

„Granice” – to myśl przewodnia IV edycji Festiwalu Herlinga-Grudzińskiego. Szczegóły wydarzenia omówiono podczas konferencji prasowej odbywającej się w czytelni Instytutu Dizajnu. W konferencji udział wzięli: Anita Koniusz – Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, Prezydentka Miasta Kielce Agata Wojda, Zastępca Prezydenta Kielc dr Bartłomiej Zapała, Marcin Januchta – rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Kielce, dyrektorzy instytucji organizujących wydarzenie: Anna Żmudzińska, Ewa Chabielska-Tyndyk, Daria Dyktyńska, Marek Maciągowski, Jakub Czaplarski oraz przedstawiciele mediów.

„Pociąg do literatury. IV Festiwal Herlinga-Grudzińskiego” odbywać się będzie w dniach 6-22 września 2024 dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (80000 zł), Miasta Kielce (40000 zł), sponsorów i partnerów. W IV Konkursie Literackim na Opowiadanie im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego nagrodę w wysokości 5000 zł ufundowała Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Renata Janik. Ogłoszono także konkurs „Herlingowa Rolka”, w którym nagrody rzeczowe ufundowała firma Mapro Polska S.A.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli: Józef Bryk Wojewoda Świętokrzyski, Renata Janik Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Agata Wojda Prezydentka Miasta Kielce.

Patronat medialny: Biblioteka Analiz, Echo Dnia, Kampania Wypisz Wyczytaj, Lustro Biblioteki, Radio eM Kielce, Radio Fama, Radio Kielce, Radio Ostrowiec, Radio Rekord 106.FM, Telewizja Dami, Portal CoZaDzien.pl, Bezpłatny Tygodnik "7 Dni", Telewizja Świętokrzyska, TVP3 Kielce, Tygodnik „Polityka”.

Partnerzy/sponsorzy: Fundacja Play Sustain, Mapro Polska S.A., Nordkalk Sp. z.o.o., Plaza Tower Kielce sp. z o.o., Sierosławski Group, Wodociągi Kieleckie Sp. z o.o.

Tych, którzy chcą się dowiedzieć, co przygotowano na poszczególne dni oraz poznać nazwiska festiwalowych gości, zapraszamy do obejrzenia relacji z konferencji. Więcej informacji pojawi się już wkrótce na stronie Festiwalu Herlinga-Grudzińskiego i stronach organizatorów.

Fotorelacja
Relacja video

2024-07-09

Konferencja prasowa

9 lipca o godz. 11:00 na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach (czytelnia Instytutu Dizajnu) odbędzie się pierwsza konferencja prasowa dotycząca IV edycji Festiwalu Herlinga-Grudzińskiego. Organizatorzy przedstawią szczegóły tegorocznego wydarzenia.

2024-07-08

Mecenas kultury

Miło jest nam poinformować, że grono Mecenasów kultury IV Festiwalu Herlinga-Grudzińskiego poszerzyło się o Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych Spółka z o.o.

2024-07-07

Sponsorzy

IV edycję Festiwalu Herlinga-Grudzińskiego wsparło grono sponsorów. Wśród nich: Mapro Polska S.A.., Nordkalk Polska, Wodociągi Kieleckie Sp. z o.o., Fundacja Playsustain, SIEROSŁAWSKI GROUP, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Kielcach, Sklep Firmowy Pszczółka, EkoEnergia Polska, POLREGIO, Supon Kielce Sklep, Konsorcjum Naukowo Edukacyjne.

2024-07-07

Partnerzy

W 2024 r. do grona partnerów IV edycji Festiwalu Herlinga-Grudzińskiego dołączyły Pedagogiczna Biblioteka wojewódzka im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcach.

2024-07-07

Patronat medialny

Patronat medialny nad IV edycją Festiwalu Herlinga-Grudzińskiego objęli: Biblioteka Analiz, Echo Dnia, echodnia.eu, Kampania Wypisz Wyczytaj, Lustro Biblioteki, Radio eM Kielce, Radio Fama, Radio Kielce, Radio Ostrowiec, Radio Rekord 106.FM, Telewizja Dami, Portal CoZaDzien.pl, Bezpłatny Tygodnik "7 Dni", Telewizja Świętokrzyska, TVP3 Kielce, Tygodnik „eM”, Tygodnik „Polityka”. Dziękujemy!

2024-07-06

Patronat Honorowy

Miło nam poinformować, że Patronat Honorowy nad festiwalem "Pociąg do literatury. IV Festiwal Herlinga-Grudzińskiego" objęli:
Wojewoda Świętokrzyski Józef Bryk
Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Renata Janik
Prezydent Miasta Kielce Agata Wojda


2024-07-01

IV Konkurs Literacki na Opowiadanie im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej – Wzgórze Zamkowe ogłasza IV Ogólnopolski Konkurs na Opowiadanie im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Nagrodę dla zwycięzcy konkursu – 5000 zł – ufundowała Marszałek Województwa Świętokrzyskiego pani Renata Janik.

Konkurs Literacki na Opowiadanie im. Herlinga-Grudzińskiego jest organizowany w ramach festiwalu „Pociąg do Literatury. Festiwal Herlinga-Grudzińskiego”, który odbędzie się w dniach 6-22 września 2024 r.

Dlaczego wybraliśmy opowiadanie na działanie konkursowe? Chcemy przypomnieć czytelnikom, że Herling – Grudziński był nie tylko autorem „Innego świata” czy „Dziennika pisanego nocą”, ale też wybitnym twórcą opowiadań. Niezwykłych utworów, metafizycznych, w których dotykał tajemnicy ludzkiego przemijania i cierpienia, pamięci, sztuki.

Twórcom, którzy zdecydują się wziąć udział w konkursie, wyznaczyliśmy dwa ograniczenia: objętość 7 stron znormalizowanego wydruku komputerowego, oraz hasło przewodnie. Tegoroczne hasło to: Granice. Oczywiście można je rozumieć dosłownie lub metaforycznie. Ale utwory muszą w jakiś sposób nawiązywać do hasła.

Na konkurs jeden twórca może przesłać 1 opowiadanie napisane w języku polskim, wcześniej niepublikowane i nienagrodzone w innych konkursach.

Utwory należy przesłać mailem do 21 lipca 2024 r. na adres: konkurs@zamkowa3.pl.

2024-06-27