Niebieska Strefa A A+ A++

Goście Festiwalu

Jerzy Baczyński

Jerzy Baczyński

Redaktor naczelny tygodnika Polityka.

Związany z nim od 1983 roku. Przez siedem lat pracował tam jako redaktor w dziale publicystycznym, a w 1990 roku został zastępcą redaktora naczelnego. Stanowisko szefa redakcji objął w 1994 roku i pełni je do dziś. Prezes Spółdzielni Pracy Polityka, która – oprócz „Polityki” – wydaje m.in. magazyn „Forum” oraz liczne pozycje książkowe.

W latach siedemdziesiątych Baczyński pracował jako dziennikarz w „Życiu Warszawy”, kilka lat spędził także na emigracji – w USA oraz we Francji. Laureat wielu nagród dziennikarskich. 21 października 2010 został uhonorowany przez kapitułę Nagrody im. A. Woyciechowskiego tytułem „Dziennikarza XX-lecia”. W 2013 został nagrodzony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2017 wraz z zespołem „Polityki” otrzymał Nagrodę Specjalną Lewiatana przyznaną przez Konfederację Lewiatan osobom wybitnie zasłużonym na polu kultury, polityki, nauki, życia publicznego i gospodarki.

Fot. Mateusz Wolski

Ewa Ewart

Ewa Ewart

Dziennikarka i wielokrotnie nagradzana reżyserka filmów dokumentalnych.

Urodziła się i wychowała w Polsce, ale większość swojego życia zawodowego spędziła w Wielkiej Brytanii, pracując dla telewizji BBC. Podróżowała i pracowała w wielu krajach na świecie, gdzie zrealizowała dokumenty śledcze, polityczne i programy poruszające kwestie społeczne. Jej filmy ujawniły nowe informacje o kwestiach takich jak korupcja w Rosji Borysa Jelcyna, tajne więzienia w Korei Północnej, wojna domowa w Kolumbii czy tajny i nielegalny program CIA ekstradycji w trybie nadzwyczajnym osób podejrzanych o terroryzm. Prezenterka pasma filmów dokumentalnych o tematyce zagranicznej w TVN24 i TVN24Bis. Mówca motywacyjny dla różnych grup odbiorczych, z którymi dzieli się swoim doświadczeniami, opisanymi w książce „Widziałam”. W czerwcu 2023 r. otrzymała prestiżową nagrodę na Festiwalu Telewizyjnym w Monte Carlo, wyróżnienie za swój najnowszy dokument „Do ostatniej kropli”.

Fot. ewaewart.com

Magdalena Grzebałkowska

Magdalena Grzebałkowska

Pisarka i reporterka, gość I edycji „Pociąg do literatury. I Herling-Grudziński Festiwal”.

Absolwentka studiów historycznych na Uniwersytecie Gdańskim. Od 1998 r. pracuje w redakcji „Gazety Wyborczej” . Wielokrotnie nagradzana za swój dorobek dziennikarski, otrzymała m.in. Grand Press w 2009 r. za dziennikarstwo specjalistyczne. Autorka książki "Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego", która stanowi jej debiut literacki oraz kolejnych cenionych biografii: "Beksińscy. Portret podwójny" (nagroda Śląski Wawrzyn Literacki 2014) i „Komeda. Osobiste życie jazzu”. W 2016 r. nominowana do Nagrody Literackiej „Nike” za książkę „1945. Wojna i pokój”, a w 2022 za książkę „Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia”. W ostatniej książce i podcaście „Jak się starzeć bez godności”, razem z Ewą Winnicką, z przymrużeniem oka oswaja czytelników ze starzeniem się.

Mieszka w Sopocie z rodziną i psem - chihuahuą Toto.

Fot. Łukasz Pająk

Jerzy Jarniewicz

Jerzy Jarniewicz

Poeta, tłumacz, krytyk literacki.

Autor piętnastu książek eseistycznych i krytycznoliterackich, m.in. „Lista obecności” (2007, nominacja do Nagrody Nike), „Od pieśni do skowytu” (2008), „Tłumacz między innymi” (2018, nominacja do Nagrody Nike) i „Bunt wizjonerów” (2019). Opublikował dwanaście zbiorów wierszy, ostatnio „Na dzień dzisiejszy i chwilę obecną” (2012, nominacje do Nagrody Silesius i Nagrody Orfeusz), „Woda na Marsie” (2015, nominacja do Nagrody Silesius), „Puste noce” (2017), za które otrzymał Nagrodę Poetycką Silesius dla najlepszej książki roku, oraz „Mondo cane” (2021) wyróżnione Nagrodą Literacką Nike. Laureat Nagrody im. Juliana Tuwima (2022). Tłumaczył Jamesa Joyce’a, Philipa Rotha, Raymonda Carvera, Ursulę Le Guin, Margaret Atwood i wielu innych pisarzy języka angielskiego. Opracował także antologie: „Sześć poetek irlandzkich” (2012), „Poetki z Wysp” (2015, z Magdą Heydel) i „100 wierszy wypisanych z języka angielskiego” (2018). Mieszka w Łodzi.

Przemek Kossakowski

Przemek Kossakowski

Dziennikarz, podróżnik, autor książek.

Urodził się w Częstochowie. Jest absolwentem Wydziału Wychowania Artystycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Pracował jako nauczyciel plastyki i aktywnie działał na polu artystycznym, prezentując swe prace na wystawach sztuki. Zyskał popularność dzięki występom na antenie telewizji TTV. Twórca m.in. takich programów jak: „Kossakowski. Szósty zmysł”, „Inicjacja”, „Wtajemniczenie” oraz „Down The Road”. W programie "Down the Road. Zespół w trasie" relacjonuje podróże po świecie z grupą osób z zespołem Downa. Dzięki realizacji tego przedsięwzięcia otrzymał w 2021 roku Telekamerę w kategorii Osobowość telewizyjna. Laureat konkursu Lodołamacz 2020 w kategorii Dziennikarz bez barier. Autor książek „Na granicy zmysłów” i „Drobna nieuważność i inne historie”.

Wielbiciel malarstwa flamandzkiego, boksu, baletu i polskiego hip-hopu.

Marek Krajewski

Marek Krajewski

Pisarz, filolog klasyczny, doktor nauk humanistycznych.

Przez wiele lat prowadził na Uniwersytecie Wrocławskim zajęcia, z których zrezygnował, aby poświęcić się wyłącznie pisaniu książek. Autor bestsellerowych powieści kryminalnych o Eberhardzie Mocku (t. 1 „Śmierć w Breslau”; w 2022 r. wyd. t.12 „Błaganie o śmierć”) i Edwardzie Popielskim (t.1 „Głowa Minotaura; w 2023 r. wyd. t. 12 „Pasożyt”). Ich przekłady ukazały się w dziewiętnastu krajach. W 2008 roku, wspólnie z Mariuszem Czubajem rozpoczął nowy cykl, którego akcja dzieje się w czasach współczesnych w Gdańsku, a bohaterem jest nadkomisarz Jarosław Pater (t.1 „Aleja samobójców”, t. 2 „Róże cmentarne”). Laureat m.in. Paszportu „Polityki", Nagrody Prezydenta Wrocławia, Nagrody Wielkiego Kalibru, niemieckiej Nagrody im. Georga Dehio. Otrzymał tytuł Ambasadora Wrocławia. Odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Fot. Rafał Komorowski / Wikimedia Commons

Wojciech Mikołuszko

Wojciech Mikołuszko

Przyrodnik, dziennikarz naukowy i autor książek dla dzieci i młodzieży.

Rok spędził w USA jako laureat stypendium dla dziennikarzy naukowych przyznawanego przez uczelnię Massachusetts Institute of Technology w Cambridge. Jego powieść "Wojtek" otrzymała Nagrodę Literacką m. st. Warszawy w 2020 r.

Zygmunt Miłoszewski

Zygmunt Miłoszewski

Powieściopisarz, publicysta, autor scenariuszy telewizyjnych i filmowych, działacz społeczny.

Jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy w kraju i za granicą, tłumaczony na kilkanaście języków, ekranizowany, wielokrotnie nagradzany, m.in. Paszportem „Polityki". Członek założyciel branżowego stowarzyszenia pisarskiego Unia Literacka. Książki wydaje regularnie od 2005 roku, a jego debiutem literackim był horror „Domofon”. Punktem zwrotnym w karierze pisarskiej Zygmunta Miłoszewskiego okazało się świetne przyjęcie wydanego rok później „Uwikłania”, które zapoczątkowało cykl kryminalny o prokuratorze Szackim. Ostatnia z jego książek „Hydropolis” napisana została z myślą o czytelnikach w wieku 9-12 lat. Stanowi pierwszy tom podwodnej trylogii „Uciekaj”.

Pisarz mieszka w Olsztynie. Lubi gry komputerowe i żeglarstwo.

Kazimierz Nóżka

Kazimierz Nóżka

Leśnik, od 40 lat związany z bieszczadzkim Nadleśnictwem Baligród.

„Wielu zapewne kojarzy mnie z propagowaniem piękna bieszczadzkiej przyrody w mediach społecznościowych a także w kanałach telewizyjnych głównego nurtu. Do swojej pracy, do siebie podchodzę z pewnym dystansem zakładając, że las powierzony mi w administrację na kilka dekad potem ma służyć w dobrym stanie następnym pokoleniom i ciągle zadziwiać swoim pięknem. Praca w takim miejscu, w sercu bieszczadzkiej krainy to największe wyróżnienia dla człowieka kochającego przyrodę, najwspanialszą przyrodę na świecie !!!!”

Grażyna Plebanek

Grażyna Plebanek

Powieściopisarka, felietonistka, autorka scenariuszy filmowych, sztuk teatralnych i opowiadań.

Napisała m.in. bestsellerowe „Dziewczyny z Portofino”, „Nielegalne związki” (wybrana przez These Little Words powieścią roku 2012 w Wielkiej Brytanii), „Panią Furię”, która ukazała się we Francji, gdzie dostała nagrodę czytelników. Autorka esejów literackich m.in. „Bruksela, zwierzęcość w mieście”, „Rozbójniczki”. Jej najnowsza powieść nosi tytuł „Madmuazelka”. Autorka scenariuszy filmowych we Francji i w Polsce dla Netflix, Canal Plus, ARTE. Pracowała jako dziennikarka dla agencji Reuters i „Gazety Wyborczej”. Stała felietonistka tygodnika „Polityka” (od 2016 pisze felietony w duecie z Sylwią Chutnik) i „Wysokich Obcasów Extra”. Publikuje w języku polskim, angielskim, francuskim, niderlandzkim. Laureatka nagrody Złote Sowy za promowanie Polski za granicą, nagrody Komisji Artystycznej Wrocławskiego Teatru Współczesnego i nagrody specjalnej w II konkursie dramaturgicznym Strefy Kontaktu za sztukę „Pani Furia”. Członkini i współzałożycielka Unii Literackiej. Zaangażowana w sprawy kobiet, edukacji a także społeczne uwarunkowania różnic kulturowych.

Warszawianka, od 2005 mieszka w Brukseli. W latach 2000-2005 mieszkała w Sztokholmie.

Fot. Rafał Maslow

Jacek Romanowski

Jacek Romanowski

Aktor teatralny i filmowy, profesor sztuk teatralnych.

Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie, wykładowca i dziekan tej samej uczelni. W latach 1975-78 występował w Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu. Od roku 1978 aktor Starego Teatru w Krakowie. Pracował z wybitnymi reżyserami, m.in. J. Grzegorzewskim, K. Lupą, A. Wajdą, J. Jarockim, T. Bradeckim, R. Zioła, M. Grabowskim, których przedstawienia były wielokrotnie nagradzane i prezentowane na festiwalach teatralnych w kilkunastu krajach Europy. Laureat wielu indywidualnych nagród aktorskich. Stworzył wiele świetnych ról. Zaliczyć do nich należy m.in. rolę Kaweckiego w inscenizacji „Panien z Wilka”, hrabiego Kentu w „Edwardzie II”, Asasella w „Mistrzu i Małgorzacie”.

Jacek Romanowski jest „określany jako aktor intelektualnej refleksji, precyzji, niuansu psychologicznego, ale także błyskotliwej komediowej dezynwoltury, autoironii i dystansu” (www.stary.pl).

Fot. Ja Fryta / Wikimedia Commons

Paweł Sablik

Paweł Sablik

Dramaturg, reżyser, performer.

Absolwent specjalizacji dramaturgia Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie na Wydziale Reżyserii. Wykładowca Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Obecnie jego głównym zainteresowaniem badawczym oraz artystycznym są metody, narzędzia i techniki projektowania wrażeń. Pierwszym podsumowaniem tych poszukiwań jest praca magisterska „Rekonstrukcje jako model pracy w teatrze – próba wskazania potencjalnych narzędzi i środków". Stażysta w Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Rezydent Festiwalu Sopot Non-Fiction 2021 i 2022. Finalista konkursu na dramat organizowany przez TR Warszawa pod idiomem „Nigdy nie będziesz szła sama" w roku 2022. Stypendysta i rezydent Instytutu im. Jerzego Grotowskiego w roku 2022. Laureat głównej nagrody na 17. Międzynarodowym Festiwalu Opowiadania 2022 pod idiomem „Wy, naród" za prozę. Współautor podcastu teatralnego MEH-TEATR.

W styczniu 2023 r. dołączył do zespołu Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Źródło: www.e-teatr.pl

Fot. Jerzy Bartkowski/mat. teatru

Artur Sawicki

Artur Sawicki

Pochodzi ze Słupska, obecnie mieszka w Jaktorowie.

Z wykształcenia leśnik, absolwent Technikum Leśnego w Warcinie i Wydziału Leśnego SGGW w Warszawie. Przez 7 lat pracował na stanowisku specjalisty ds. ochrony lasu w Nadleśnictwie Nowogard (RDLP w Szczecinie). W latach 1999-2005 pełnił funkcję redaktora naczelnego „Lasu Polskiego” - ogólnopolskiego dwutygodnika leśników i przyjaciół lasu. Obecnie jako główny specjalista w Instytucie Badawczym Leśnictwa zajmuje się edukacją, promocją i marketingiem. Koordynator Warszawskiego Festiwalu Nauki, organizator wielu imprez edukacyjnych, pikników rodzinnych, warsztatów i zajęć edukacyjnych np. "Uniwersytetu Leśnego" w pruszkowskiej sieci telewizji kablowej TEL-KAB.

Edukacją przyrodniczo-leśną zajmuje się od ponad 30 lat. Za swoją działalność został odznaczony Medalem Edukacji Narodowej, a za dziennikarską – główną nagrodą Lasów Państwowych im. Adama Loreta.

Autor ponad 250 artykułów popularnonaukowych i dwóch książek przyrodniczych, wydanych przez MULTICO: „Warstwowa budowa lasu” (z serii Młody Obserwator Przyrody) oraz „Artur Sawicki opowiada o owadach i pająkach”. Pierwsza ukazała się w nakładzie ponad 60 tys. egz., zainteresowanie drugą było tak duże, że była dwukrotnie wznawiana, a niedawno ukazała się również na rynku chińskim.

Główne pasje przyrodnicze to ornitologia i entomologia, czego efektem jest przewód doktorski obejmujący badania zgrupowania owadów – kózkowatych w paśmie Otrytu w Bieszczadach.

Zapalony działkowiec i wędkarz - każdą wolną chwilę spędza w ogrodzie lub nad wodą.

Dorota Segda

Dorota Segda

Aktorka teatralna i filmowa, profesor sztuk teatralnych.

Ukończyła PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie, obecnie rektor Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Od 1987 związana ze Starym Teatrem w Krakowie, w latach 1997-2000 aktorka Teatru Narodowego w Warszawie. Karierę teatralną rozpoczynała rolą Albertynki w "Operetce" Witolda Gombrowicza w reżyserii Tadeusza Bradeckiego w Starym Teatrze. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt ról teatralnych, grała m.in. Salomeę w "Śnie srebrnym Salomei" Juliusza Słowackiego, Małgorzatę w "Fauście" Johanna Wolfganga Goethego, Rachelę w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego. Popularność zdobyła rolami filmowymi i telewizyjnymi, m. in. tytułową rolą w filmie "Faustyna" oraz w filmie "Tato" i serialu "Na dobre i na złe". W RMF FM wraz z Robertem Konatowiczem powadziła program pod tytułem "Metamorfoza". Laureatka wielu nagród.

Fot. Dariusz Senkowski / Wikimedia Commons

Agata Sobota

Agata Sobota

Aktorka-lalkarka, poetka, działaczka społeczna. Od 1989 r. związana z Teatrem Lalki i Aktora w Kielcach. Sekretarz Zarządu Głównego Związku Zawodowego Aktorów Polskich na lata 2021-2025.

Laureatka wielu nagród, w tym Nagrody Prezydenta Miasta Kielce w dziedzinie kultury (2002), Nagrody ZASP Sekcji Teatrów Lalkowych (2019), Nagrody Prezydenta Miasta Kielce za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechnienia i ochrony kultury (za 2019 rok).

Podczas I edycji Herling-Grudziński Festiwal prowadziła warsztaty dla dzieci „Od tekstu do teatru”.

Fot. Bartek Warzecha

Piotr Socha

Piotr Socha

Grafik, ilustrator, kucharz amator.

Przez wiele lat współpracował jako ilustrator z redakcjami Gazety Wyborczej, Dużego Formatu, Wysokich Obcasów, Polityki, Newsweeka, Przekroju, Playboya, Harward Business Review, Machiny i wielu innych.

Od 2013 roku współpracuje jako ilustrator z Wydawnictwem Dwie Siostry, dla którego zaprojektował trzy książki dla dzieci - "Pszczoły" ( wydanej w 2015 roku, tłumaczonej na 32 języki) i "Drzewa" (wydanej w 2018 roku, tłumaczonej na 28 języków). Autorem tekstu do obu książek jest Dr. Wojciech Grajkowski. Książka "Pszczoły" była wielokrotnie nagradzana w Polsce i poza jej granicami.

Najnowszą książkę "Brud. Cuchnąca historia higieny" (wydana w 2021, tłumaczona na 12 języków), stworzył wspólnie z Moniką Utnik-Strugałą, która napisała do niej tekst.

Książka otrzymała kilka nagród w Polsce, między innymi Mądra Książka Roku 2021. Jest nominowana do nagrody Mądra Książka Roku w Austrii. Jeden z największych niemieckich dzienników, Suddeutsche Zeitung, wybrał ją również jako jedną z kilku najlepszych książek non fiction dla dzieci w 2022 roku.

W czasie wolnym uprawia nordic-walking, czyta książki historyczne, myśli o podróżach.

Ewa Winnicka

Ewa Winnicka

Dziennikarka, reporterka, autorka scenariuszy.

Studiowała dziennikarstwo i amerykanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Związana z Tygodnikiem „Polityka” i „Dużym Formatem”, publikowała także w „Tygodniku Powszechnym” i włoskim „Internazionale”. Autorka książek: „Londyńczycy”, „Angole”, „Nowy Jork zbuntowany”, „Milionerka”, „Greenpoint” . Współautorka m.in. takich książek jak „Głosy”, „Władcy strachu”, „1968”. Ostatnio razem z Magdaleną Grzebałkowską autorka książki „Jak się starzeć bez godności” (2022) i podcastu pod tym samym tytułem. Trzykrotna laureatka nagrody Grand Press, laureatka Nagrody Gryfia, nagrody dla najlepszej książki roku przyznawanej w ramach Festiwalu Reportażu w Lublinie oraz nagrody MediaTory. Otrzymała również nominacje do Nagrody Nike, Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” i Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Fot. FB AAL Programme