Aktualności
"Wakacyjny konkursowy zawrót głowy" został rozstrzygnięty
Jury pod przewodnictwem dyrektor Wzgórza Zamkowego Ewa Chabielska-Tyndyk, w składzie Agnieszka Serwicka – grafik, Darek Ścisło grafik postanowiło przyznać w kategorii:
𝐟𝐨𝐭𝐨𝐠𝐫𝐚𝐟𝐢𝐚 𝐭𝐞𝐜𝐡𝐧𝐢𝐤𝐚̨ 𝐬𝐥𝐞𝐞𝐯𝐞𝐟𝐚𝐜𝐞: 𝐔𝐛𝐢𝐞𝐫𝐳 𝐬𝐢𝐞̨ 𝐰 𝐤𝐬𝐢𝐚̨𝐳̇𝐤𝐞̨
I nagrodę: Aleksandrze Kasprzyckiej
II nagrodę Julii Ziopai i Oliwii Paliwodzie
III nagrodę Oliwii Paliwodzie
w kategorii:
k𝗿𝗲𝗮𝘁𝘆𝘄𝗻𝗮 𝗳𝗼𝘁𝗼𝗴𝗿𝗮𝗳𝗶𝗮: Ż𝘆𝘄𝗲 𝗼𝗸ł𝗮𝗱𝗸𝗶
I nagrodę: Aleksandrze Kasprzyckiej
II nagrodę: Julii Ziopai
III nagrodę: Mai Fijałkowskiej, Zuzannie Fijałkowskiej, Lenie Matusce
Zwycięzcom konkursu gratulujemy!
2022-09-25
"Literackie Kielce"
Trzy spacery "Literackie Kielce" zostały zorganizowane w ramach festiwalu Herlinga-Grudzińskiego. Wzięli w nich udział uczniowie z Niepublicznej Szkoły Podstawowej „Droga do sukcesu”, Zespołu Szkół nr 1 Specjalnych oraz pensjonariusze Środowiskowego Domu Samopomocy przy ul. Miodowej w Kielcach.
Uczestnicy spacerów wyruszyli z Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach i podążyli literackim szlakiem poznając pisarzy, poetów związanych z regionem świętokrzyskim.
Fotogaleria
2022-09-09
Zbiór opowiadań "Wieża"
Ukazał się zbiór opowiadań „Wieża”, który zaprezentowano podczas debaty „Pisarze wyklęci”, jaka odbyła się podczas II edycji Herling-Grudziński Festiwal. Partnerem i współorganizatorem wydarzenia było Radio Kielce. W książce znajdziemy opowiadanie zwyciężczyni p. Agaty Marzec „Trędowata” oraz 13 wyróżnionych prac w I Ogólnopolskim Konkursie na Opowiadanie im. G. Herlinga-Grudzińskiego o nagrodę Marszałka Andrzeja Bętkowskiego.
Dla pierwszych 15 osób, które zgłoszą się do sekretariatu Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach przy ul. Zamkowej 3 przygotowano egzemplarze książki, której wydawcą jest Wzgórze Zamkowe w Kielcach.
2022-09-08
Posumowanie II edycji Festiwalu - relacja wideo
6 września zakończył się w Kielcach „Pociąg do literatury. II Herling-Grudziński Festiwal”. Pięć dni spotkań z autorami, paneli dyskusyjnych, warsztatów, wycieczek, wieczorów literacko-muzycznych, kiermaszu książek. Prawdziwą ucztę dla czytelników przygotowali: Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach, Wzgórze Zamkowe w Kielcach, Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, Muzeum Zabawek i Zabawy. Projekt, którego pierwszą edycję zainaugurowano w ubiegłym roku, został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Miasta Kielce.
Świętokrzyski expres, który przywiózł festiwalowych gości (pisarzy, dziennikarzy, naukowców, księgarzy, wydawców, sportowców, czytelników) z różnych zakątków Polski, nie zawiódł swoich pasażerów. Wagony – 1 klasa, obsługa – profesjonalna, a do tego piękna pogoda sprzyjająca spotkaniom pod gołym niebem. Wszyscy czujemy się naładowani po takiej energetycznej dawce kultury. Skład może teraz odpocząć na kolejowej bocznicy, ale niezbyt długo. Festiwalowi zawiadowcy mają już głowy pełne nowych pomysłów na kolejną, trzecią podróż „Pociągiem do literatury”.
Na zakończenie podziękowania dla wszystkich za wszystko oraz fragment wypowiedzi Tomasza Rożka, jednego z festiwalowych gości: „Uwielbiam pociągi. Jeżdżę pociągami gdzie tylko się da. Także dlatego, że mam pociąg do literatury, bo w pociągu można poczytać, a za kółkiem samochodu niespecjalnie”. Życzymy, aby Kielce i cała Polska miały „Pociąg do literatury” nie jeden, nie dwa, nie trzy lata… ale jeszcze dłużej.
Zobacz film
2022-09-07
"Lekcje z Herlinga"
Zakończyły się "Lekcje z Herlinga" dla kieleckich szkół ponadpodstawowych. Poprowadził je wybitny znawca twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego - prof. Tadeusz Sucharski.
Fotogaleria
2022-09-05
Laureaci konkursów
Miło nam poinformować, że laureatami w konkursach odbywających się w ramach II edycji Herling-Grudziński festiwal zostali:
- w I Ogólnopolskim Konkursie Literackim na Felieton o "Brzytwę Pilcha": Antoni Mielcarek (nagroda główna) za felieton "Koło codziennego życia" i Jakub Zakrzewski "Memy, instagram i latte w sojowym mleku" (wyróżnienie specjalne);
- w II Ogólnopolskim Konkursie na Opowiadanie im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego zwycięzcą został twórca występujący pod pseudonimem Wiktor Orłowski za opowiadanie "Most do radości".
2022-09-05
"Tratwa ocalenia - część druga, zatoka przyjaźni"
Estradowa prezentacja w konwencji pomiędzy teatrem a kabaretem przeciągnęła się w niedzielę do późnych godzin wieczornych.
Na scenie Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach - tratwie ocalenia zasiedli kieleccy artyści: Grzegorz Rak, Renata Głasek-Kęska, Barbara Wrońska, Paulina Barbara Perczak, Szczęsny Wroński, Włodzimierz Kinior Kiniorski, Michał Baran, Michał Zapała, Marcin Brykczyński i inni.
Fotogaleria
2022-09-05
Spotkanie z Robertem Małeckim
Robert Małecki - politolog, filozof i dziennikarz, a także nauczyciel kreatywnego pisania i co najważniejsze - autor bestselerowych powieści kryminalnych. Laureat Nagrody Wielkiego Kalibru i nagrody Kryminalnej Piły oraz zdobywca „Złotej Karety” w kategorii Kultura, przyznawanej przez toruński Dziennik „Nowości”.
Pisanie zaczął w 2009 roku od pierwszej powieści, która do dziś - w oszałamiającym nakładzie 5 szt. leży w szafie („modlę się żeby nikt jej stamtąd nie wyciągnął”).
Mówi, że ma słomiany zapał do wszystkiego. Na początku miał momenty zwątpienia, chciał rzucić pisanie. Od 2012 roku intensywnie zaczął brać udział w warsztatach literackich. W 2015 roku wybrał się na warsztaty do Katarzyny Bondy, po których był już pewien, że zrezygnuje z pisarstwa. W tym przekonaniu tkwił może 2 miesiące, do chwili, w której uruchomił plik z jego drugą powieścią. Liczyła wtedy około 200 stron i wymagała wielu poprawek, przebudowania fabuły. Coś jednak kazało mu stanąć do walki i stało się. Sukces. 7 lat czekał na spełnienie marzeń i złożenie podpisu na umowie z profesjonalnym wydawcą.
Pisze wtedy kiedy ma czas, nie spina się.
Nie waha się wyznać miłości Harlanowi Cobenowi.
Jego miernik to napisać dziennie 10000 znaków ze spacjami, tego stara się trzymać pisząc nową książkę. Słucha ciężkiej muzyki, ale pisać lubi w bezwzględnej ciszy.
Uwielbia gitarzystę Marka Knopflera.
Spotkanie prowadził Krzysztof Irski.
Fotogaleria
2022-09-04
Debata "Pisarze wyklęci"
Debata Pisarze wyklęci - Gustaw Herling-Grudziński i Józef Mackiewicz, która odbyła się 4 września w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach była nie lada gratką dla miłośników twórczości obu pisarzy. W dyskusji wzięli udział wybitni literaturoznawcy:
prof. Wacław Lewandowski,
prof. Tadeusz Krzysztof Sucharski,
prof. Maciej Jan Urbanowski.
Na spotkaniu wręczono nagrodę w II Ogólnopolskim Konkursie na Opowiadanie im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Otrzymał ją twórca występujący pod pseudonimem Wiktor Orłowski za opowiadanie Most do radości.
Jury konkursu podkreśliło, że praca została wybrana jednogłośnie.
Gratulujemy!
Fotogaleria 1
Fotogaleria 2
2022-09-04
Spektakl "Entliczek pentliczek"
Przedstawienie czas zacząć. Młodzi artyści po trzydniowych warsztatach, które poprowadziła Agata Sobota przedstawili dziś sztukę pt. Entliczek pentliczek. Widownia czyli rodzice byli zachwyceni.
Fotogaleria
2022-09-04
Na imieninach Stefana...
Rajd rowerowy "Z Herlingiem do Żeromskiego na imieniny Stefana" Kielce-Ciekoty wystartował tuż przed godziną 15. Jego organizator - Kielecka Masa Krytyczna - zadbał o doskonały humor i dużą dawkę pozytywnej energii. Chwilę później na imieniny do Stefana wyruszył wypełniony do ostatniego miejsca autokar wielbicieli twórczości Żeromskiego.
2022-09-04
Spotkanie z Anną Kańtoch
Członkini grupy literackiej Harda Horda, zrzeszającej kobiety - pisarki. Już 7. września pojawi się na rynku zbiór opowiadań "Inne Nieba" - druga antologia opowiadań inspirowanych pracami Jakuba Różalskiego. Tym razem napisanych przez autorki Hardej Hordy: M. Wójtowicz, A. Hałas, E. Białołęcka, K. Chodorowska, M. Kubasiewicz, A. Nieznaj, M. Raduchowska, A. Jadowska, A. Hrycyszyn, A. Kańtoch, A. Zielińska.
Zapytana o 4. cześć trylogii z Krystyną Lesińską, odpowiedziała, że może będzie, ale na pewno nie o zaginięciu brata Krystyny. Obecnie pisze książkę o pisarzu, który traci wzrok i ma podejrzenia, że jego żona... i tu uwaga - nie jest jego prawdziwą żoną.
Fotogaleria
2022-09-04
Debata "Pisanie a pokolenia"
Debatę Pisanie a pokolenia w niedzielne południe rozpoczął fragment felietonu Jerzego Pilcha odczytany przez Andrzeja Platę z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. W ramach II Herling-Grudziński Festiwal w ogrodach Pałacyku Zielińskiego - Domu Środowisk Twórczych w Kielcach zaproszeni goście zebrali się aby podyskutować o literaturze i jej zmianach na przestrzeni pokoleń.
Prowadzące: Anna Żmudzińska i Kinga Strzelecka-Pilch powitały zebranych gości, wśród nich uczestników zeszłorocznego panelu dyskusyjnego „Pod mocnym aniołem”: Jerzego Baczyńskiego i Bronisława Maja. A także pozostałych gości: Agatę Wojdę i Andrzeja Drobika. Wśród słuchaczy nie zabrakło Bogdana Wenty - Prezydenta Miasta Kielce wraz z żoną Iwoną Wentą, a także Marcina Chłodnickiego - Wiceprezydenta Kielc.
Debatujący rozmawiali m.in. o komiźmie w literaturze, zgodnie stwierdzając, że w polskiej literaturze brakuje humoru czy ironii. "Polska literatura jest raczej ponura" podsumował redaktor Baczyński. "Jesteśmy narodem smutasów, którzy bardziej celebrują te smutne święta narodowe niż wesołe" - stwierdziła wiceprezydent Agata Wojda, dodając że nasze usposobienie narodowe ma wpływ na to jaką literaturę piszemy. Wyjątkiem był Jerzy Pilch i jego poczucie humoru, którego nie brakuje na kartkach jego książek. Humoru, ironii oraz wulgaryzmów nie brakuje za to w Internecie, gdzie dzisiejsze pokolenia wymieniają się śmiesznymi historiami, memami czy filmikami. Jak podkreślił Bronisław Maj, każde pokolenie ma swój język, inaczej patrzy na świat, ma inne doświadczenia i tym się będziemy zawsze od siebie różnić.
Podczas spotkania poznaliśmy zwycięzcę I Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego na Felieton o "Brzytwę Pilcha.
Główną nagrodę otrzymał Antoni Mielcarek z Poznania za felieton "Koło codziennego życia".
Wyróżnienie specjalne natomiast otrzymał Jakub Zakrzewski z Torunia za tekst "Memy, instagram i latte na sojowym mleku".
Jak wspominał Jerzy Baczyński, nie spodziewał się że w dobie internetu i krótkich komunikatów ktoś będzie chciał napisać taka obszerną i wymagającą formę jaką jest felieton.
Fotogaleria
2022-09-04
"Warsztaty papieru" z Martyną Groth
Tunelbook - książka trochę w innym wydaniu. Jej twórca jest równocześnie autorem, wydawcą, grafikiem, redaktorem i edytorem. Warsztaty z Martyną Groth były "bombowe".
Fotogaleria
2022-09-04
Wokół książki o Alinie Scholz
Za nami Panel dyskusyjny "Wokół książki o Alinie Scholtz: badania biografii architektek krajobrazu". Wydarzenie było organizowane w ramach Herling-Grudziński Festiwal, a rozmowę poprowadziła Urszula Forczek-Brataniec.
Uczestnikami spotkania byli:
- Natalia Budnik,
- Klara Czerniewska-Andryszczyk,
- Grupa Projektowa Centrala (Małgorzata Kuciewicz, Simone De Iacobis),
- Ewa Perlińska-Kobierzyńska.
Fotogaleria
2022-09-04
Spotkanie z Joanną Olech
Inspiracja, humor, pozytywna energia to wszystko było czuć na spotkaniu z Joanną Olech.
Fotogaleria
2022-09-04
Śniadanie na trawie
Wspaniałe poranne literackie spotkanie o książkach, przygodach, obcych językach, przyrodzie i naturze z Patrycją Zarawską.
Fotogaleria
2022-09-04
Relacja wideo z 2. dnia Festiwalu
Zapraszamy do obejrzenia relacji wideo z 2. dnia II Herling-Grudziński Festiwal.
Dzisiaj zapraszamy na kolejne wydarzenia w ramach festiwalu.
Link do programu wydarzenia: https://bit.ly/3cI7eYZ
Zobacz film
2022-09-04
Spotkanie z Andrzejem Stasiukiem
Andrzej Stasiuk - literacki mistrz, jak sam uważa, puszczając oko do odbiorców. Myśli obrazami i próbuje je opisywać słowami, melodycznymi frazami. Jednocześnie w swoich wypowiedziach jest dobitny, swojski, używa ciętego języka.
Mieszka blisko cerkwi z XVIII wieku. Lubi podróże na wschód - wspomina z sentymentem m.in. Kirgistan - miejsce, do którego teraz trudno dotrzeć. Uwielbia Mongolię i długie podróże pociągiem. Nie przepada za Zachodem. Nie lubi typowego zwiedzania zabytków czy muzeów. Woli kultury bardziej „dzikie", obserwację ludzi.
W powieści „Przewóz" zawiera odniesienia do dzieciństwa, jednak fabuła jest zupełnie zmyślona. Książka nie była zaplanowana. Autor pisze pod wpływem impulsu i podąża za opowieścią, która sama się tworzy. Nie projektuje fabuły. W jego powieści silnie zaznaczona jest warstwa chłopska, bieda, pojawiają się też silne, charyzmatyczne postaci kobiece.
Uważa, że opowieść powinna być otwarta dla czytelnika, z nieoczywistym zakończeniem, wieloma możliwościami rozwoju wątków.
Podczas spotkania zacytowano fragmenty jego twórczości (zarówno ze sceny, jak i w pytaniach od publiczności). Rozmowom z twórcą towarzyszyły żarty i śmiech.
Fotogaleria
2022-09-03
Spotkanie z Agatą Twardoch
Spotkanie z Agatą Twardoch, które odbyło się w Instytucie Dizajnu, prowadziła Dominika Janicka.
Agata Twardoch - znana architektka i urbanistka, profesorka na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej. Zajmuje się dostępnym budownictwem mieszkaniowym i alternatywnymi formami zamieszkania. Projektuje założenia urbanistyczne i doradza miastom.
Fotogaleria
2022-09-03
Ciąg dalszy warsztatów teatralnych z Agatą Sobotą
W sobotę kontynuacja inspirujących warsztatów teatralnych, a w niedzielę spektakl. Trzymajmy kciuki za małych aktorów!
Fotogaleria
2022-09-03
Spotkanie z Agatą Passent
Agata Passent - autorka książek, felietonów, absolwentka Harvardu, była tenisistka, kobieta wielu talentów. Trzyma pieczę nad dorobkiem rodziców (m.in. w fundacji "Okularnicy" dedykowanej A. Osieckiej).
Uważa, że dzieła Herlinga-Grudzińskiego są cały czas aktualne; to dobry wybór patrona na trudne czasy, w których żyjemy. Parafrazuje słowa eseisty - "Nie ma żadnej ideologii w działaniu kołymy, obozów pracy, jest po prostu wola zniszczenia".
Osobiście uwielbia felietony, w których pisaniu się spełnia i rozwija. Obserwuje też innych twórców tego gatunku, a także zmiany jakie zachodzą w szerzeniu słowa w tej formie. Ceni sobie poczucie humoru i dystans; uważa, że tak łatwiej oswoić otaczającą nas rzeczywistość.
Nie przepada za nowoczesną technologią (nie przerzuci się np na Kindla). Od kultury obrazkowej woli słowo pisane lub usłyszane. Lubi „oglądać filmy z drugiego pokoju", a tym bardziej mecze, słuchając komentatorów i wyobrażając sobie sytuacje na podstawie wypowiedzi - jak w radiu.
Uważa, że czytelnictwo zawsze było na podobnym poziomie, jak teraz. Ludzie wciąż czytają, co widać po ogromnej ilości nowych wydawnictw. Systematycznie korzysta z bibliotek (w domu zachowuje książkowy minimalizm - posiada np. atlas historyczny, jedną z niewielu książek opatrzoną ilustracjami).
Na zakończenie spotkania Agata Passent poleciła niepublikowany zbiór zapisków, listów i wywiadów Agnieszki Osieckiej „Czekając na człowieka" i wyraziła ogromną aprobatę dla konkursu literackiego na felieton "O Brzytwę Pilcha".
Rozmowę prowadziła Magdalena Fudala.
2022-09-03
Debata "Metafizyka sportu, czyli jak dochowac wierności drużynom, które przegrywają"
"Wszystko, co wiem o wierności, zawdzięczam piłce nożnej"- pisał Jerzy Pilch, patron duchowy panelu, który odbył się w ogrodzie Pałacyku Zielińskiego w Kielcach. Słowa Pilcha - konsekwentnego kibica niekonsekwentnej drużyny Cracovii, mogły stanowić motto dyskusji doborowego grona fanów i znawców piłki nożnej. Byli nimi:
Artur Fortuna - Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Historyków i Statystyków Piłki Nożnej, Paweł Golański - były piłkarz, związany głównie z ŁKS Łódź i Koroną Kielce, trener, agent piłkarski, od 2021 dyrektor sportowy Korony Kielce, Wojciech Kuczok – pisarz, felietonista, kibic Ruchu Chorzów, Przemysław Staniek - rzecznik prasowy Cracovii, Stefan Szczepłek - dziennikarz sportowy Rzeczpospolitej, legendarny komentator, Bartłomiej Zapała - prowadzący rozmowę niedoszły dziennikarz, kibic Korony Kielce.
Spotkanie rozpoczął Stefan Szczepłek prezentacją koszulek piłkarskich, w tym należącej do Jerzego Pilcha "12-tki” Cracovii - specjalnego numeru zarezerwowanego dla kibica. Rozmowa dotyczyła m.in. sposobu komentowania meczy: obiektywna, rzetelna i "na chłodno" - zdaniem Stefana Szczepłka, literacka, wręcza barokowa i niepozbawiona subiektywnych komentarzy - to według Wojciecha Kuczoka.
Uczestnicy dzielili się wrażeniami na temat konkretnych meczy, dużo było odniesień do historii futbolu, postrzeganej przez pryzmat własnych wspomnień. Dyskusja toczyła się nie tylko wokół trzech klubów - Cracovii, Korony Kielce i Ruchu Chorzów, ale i kondycji reprezentacji Polski, mundiali i naszych szans w nadchodzących mistrzostwach w Katarze. Wierny kibic zawsze wspiera swoją drużynę. I to czasem wybierając między meczem, a sprawami osobistymi.
Dużo wiedzy, zaangażowania i humoru- wartościowa rozmowa w doborowym gronie.
Fotogaleria
2022-09-03
Spotkanie z Przemkiem Dębowskim
Kolejny przystanek, tym razem na stacji Dizajn.
Szalenie inspirujące spotkanie z człowiekiem wielu pasji - edytor, wydawca, projektant okładek książkowych Przemek Dębowski‼️ Opowiedział o początkach Wydawnictwo Karakter, o tym dlaczego własne błędy są bardziej pouczające oraz przede wszystkim o książkach i dlaczego muszą mieć na okładce tytuł.
Fotogaleria
2022-09-03
Literackie Kielce
Literackie Kielce - niecodzienny spacer po mieście. Wraz z przewodnikiem Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej - Brunem Wojtasikiem, zwiedzaliśmy miejsca mające swoje odwołania w literaturze, związane z życiem pisarzy, ale także te mniej oczywiste jak np. ławeczka Andrzeja Koziei, gdzie rozmawialiśmy o literackich adaptacjach filmowych czy pomnik Bronisława Opałki i ... Genowefy Pigwy.
Na naszej trasie nie mogło zabraknąć domu w którym mieszkał Gustaw Herling-Grudziński, który jest patronem festiwalu, a także opowieści o jego związkach z naszym miastem. Odwiedziliśmy również wystawę przygotowaną przez pracowników OMPiO na Placu Artystów, gdzie możemy poznać literatów związanych z naszym regionem.
Fotogaleria
2022-09-03
Spotkanie z Grzegorzem Kozerą
Dzisiaj na Placu Artystów, w ramach trwającej II edycji Herling-Grudziński Festiwal, odbyło się niebywale ciekawe spotkanie autorskie z Grzegorzem Kozerą, naszym „krajanem", pochodzącym ze Starachowic poetą, dziennikarzem, recenzentem literackim, blogerem, marketingowcem, autorem m.in. powieści "Berlin, późne lato".
Interesująca rozmowa, którą poprowadziła Pani Magda Brzezińska, krążyła wokół warsztatu pracy pisarza oraz tego, czym w ogóle jest samo pisanie. Grzegorz Kozera opowiadał o roli literata we współczesnym świecie, podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat trendów czytelniczych, przybliżył tematykę swojej twórczości i uchylił rąbka tajemnicy, w jakich aktywnościach pozaliterackich czuje się najlepiej. Zdradził też, kiedy ostatni raz jechał pociągiem – było to w 1993 roku, a w 2022 roku „Pociągiem do literatury”. Zapowiedział swoją nową powieść o zmarłej żonie, tytuł roboczy "Zbyt cicha namiętność", myśli także o napisaniu komedii.
Fotogaleria
2022-09-03
Spotkanie z Tomaszem Rożkiem
W Muzeum Zabawek i Zabawy odbyło się spotkanie z dr Tomaszem Rożkiem z Nauka. To lubię.
było inspirująco i naukowo. Już wiemy czemu Pan Tomasz nie poleciałby na Marsa, czemu nauka jest super i dlaczego warto mieć pasję. Dzieci i dorośli przygladali się także fascynującym ekseprymentom przygotowanym przez Profesora Pytalskiego, czyli Piotra Sołkiewicza.
Fotogaleria
2022-09-03
Narodowe Czytanie
Na Placu Artystów zakończyło się Narodowe Czytanie Ballad i romansów Adama Mickiewicza w ramach II. Herling-Grudziński Festiwal.
Występ rozpoczęli kieleccy aktorzy Beata Pszeniczna i Dawid Żłobiński. Na scenie najpiękniejsze ballady i romanse przedstawili politycy, samorządowcy, dyrektorzy jednostek kultury i niezwykle licznie uczniowie kieleckich szkół.
Występom towarzyszyła świetna atmosfera. Wspólnie bawiła się publiczność i aktorzy.
Fotogaleria
2022-09-03
Wystartował kiermasz książek
Kto żyw, niech na Sienkiewicza bieży! Wystartował festiwalowy kiermasz książek! Stoiska wydawców i budki bookcrossingowe, wypełnione po brzegi kolorowymi woluminami, zaspokoją gusta czytelników w każdym wieku.
Swoje książki podpisywać będą m.in. Agnieszka Osikowicz-Chwaja i Janusz Stankiewicz (Wydawnictwo Alegoria). Na swoich fanów czekają także autorzy z Samowydawcy.pl. Wśród nich Irena Omegard, Izabella Agaczewska, Karolina S. Salwowska, Małgorzata Randak - Jezierska, Nathalie K. Flower, Marek Łasisz. Na kieleckim deptaku spotkacie również Irenę Nyczaj, Jerzego Daniela, Szczęsnego Wrońskiego, Barbarę Wrońską.
A już jutro drugi dzień kiermaszu! Na dzieci w wieku 5-9 lat czekają warsztaty plastyczne z Anną Paszkiewicz, wielokrotnie nagradzaną autorką książek dla młodszych i tych nieco starszych odbiorców. Uczestników zajęć czeka wspaniała zabawa, podczas której wyczarują z włóczki wesołe stwory i niezwykłe zwierzątka.
Zapraszamy! Pokażmy, że #KielceCzytają!
Fotogaleria 1
Fotogaleria 2
2022-09-03
Relacja wideo z 1. dnia Festiwalu
Zapraszamy do obejrzenia relacji wideo z 1. dnia II Herling-Grudziński Festiwal.
Dzisiaj zapraszamy na kolejne wydarzenia w ramach festiwalu.
Link do programu wydarzenia: https://bit.ly/3cI7eYZ
Zobacz film
2022-09-03
O miłości lirycznie i innych ważnych rzeczach...
Lirycznie i romantycznie zakończył się pierwszy dzień Herling-Grudziński Festiwal. W spowijających powoli miasto ciemnościach, nad kieleckim stawem, w romantycznych okolicznościach przyrody zasiedli przy świecach poeci, by czytać najpiękniejsze wiersze o miłości. Mieliśmy zaszczyt wysłuchać: Magdaleny Brzezińskiej, Benedykta Kozieła, Agatę Sobotę, Marię Włodno, poezję Zdzisława Antolskiego zaprezentowała Agata Sobota, a poezję Stanisława Nyczaja - Marcin Brykczyński.
Fotogaleria
2022-09-02
Koncert "Powidoki/Portrety"
Piątkowy wieczór w Poczytalni na dVoRcu upłynął w literacko-lirycznej atmosferze. A to za sprawą koncertu „Powidoki/Portrety” w ramach II edycji Herling-Grudziński Festiwal. Z okazji setnej rocznicy urodzin Mirona Białoszewskiego artyści chętnie sięgnęli do jego twórczości. Muzyka w wykonaniu Ygora Przebindowskiego wraz z zespołem w składzie: Borys Janczarski, Paweł Puszczało, Kuba Szydło przeplatała się z twórczością poety i prozaika.
W postać Mirona Białoszewskiego wcielił się Mariusz Ostrowski – aktor pochodzący z Kielc, który interesująco opowiedział o „swoim” życiu, orientacji, inspiracjach w twórczości czy powstaniu Teatru na Tarczyńskiej. A wszystko z nieodłącznym papierosem w dłoni stukając w maszynę do pisania.
Nie mogło zabraknąć również fragmentów prozy, dramatów oraz wierszy takich jak „Krajobraz jako oko” czy „Szare eminencje zachwytu”. Całości dopełniała prezentacja zdjęć nawiązujących do życia i dorobku Białoszewskiego. Spektakl muzyczno-słowny wprowadził publiczność w poetycki, nieco rozmarzony i melancholijny stan. Na koniec nie obyło się bez długich braw dla artystów. Dla wszystkich, którzy nie mogli być z nami - zapraszamy do obejrzenia relacji wideo.
Fotogaleria
2022-09-02
Spotkanie z Ryszardem Ćwirlejem
Kolejny przystanek w "Pociągu do literatury" miał miejsce o 17:30, kiedy to na spotkanie z fanami kryminału dotarł Ryszard Ćwirlej - mistrz gatunku. Nad kształtem rozmowy czuwała Marzena Sobala, która swymi trafnymi pytaniami przybliżała zebranej przy Placu Artystów publiczności twórczość oraz drogę swego rozmówcy do pisarstwa. Autor ze swadą i potężną dawką humoru opowiadał o tym, że chciał zostać pisarzem, ponieważ wydawało mu się że „pisarstwo to łatwa robota. Do tego sam lubił kryminały, zwłaszcza Chandlera.
Do napisania swej pierwszej książki zainspirował się twórczością Marka Krajewskiego i jego serią książek, których akcja rozgrywa się we Wrocławiu. Jako miłośnik rzeczywistości poznańskiej wziął sprawy w swoje ręce i tak powstała pierwsza powieść, której akcja toczy się w mieście pisarza - z cyklu, który przez krytyków nazywany jest cyklem neomilicyjnym. Są to opowieści osadzone w rzeczywistości lat 80.
Ciekawostką dla zebranych fanów była informacja o tym, że do drugiego cyklu - kryminałów historycznych - z akcją osadzoną w latach 20-tych ubiegłego wieku, autor został zainspirowany przez swego przyjaciela po fachu- Marcina Wrońskiego.
Ryszard Ćwirlej opowiadał też o powieściach, których akcję umieścił w czasach współczesnych. To do nich wprowadził bohaterkę Anetę Nowak. Jak stwierdził, zrobił to celowo aby pokazać,ż e czasy się zmieniają i w środowisku niegdyś zarezerwowanym dla mężczyzn, obecnie pojawia się sporo kobiet, które w odbiorze autora potrafią świetnie zająć się policyjną robotą. Na pytanie skąd czerpie pomysły, odrzekł, że „trzeba patrzeć dookoła", gdyż pomysły są wszędzie.
Czas spędzony z pisarzem minął niepostrzeżenie. W podziękowaniu za spotkanie literat otrzymał w prezencie miód,który specjalnie dla niego przygotował Pszczeli Dworek.
Podczas spotkania zebrani mogli zakupić książki na stoisku "Księgarni pod Zegarem". Na szczęście nie musieli łapać złodziei, ale autografy i okazje do zrobienia zdjęć z naszym gościem.
Fotogaleria
2022-09-02
Spotkanie z Anitą Werner i Michałem Kołodziejczykiem
"Piłka nożna tłumaczy świat". 2 września 2022 r., punktualnie o godzinie 16:00 "Pociąg do literatury" zatrzymał się na stacji przy Placu Artystów. Licznie zgromadzeni kielczanie z aplauzem przywitali pierwszych festiwalowych gości: Anitę Werner i Michała Kołodziejczyka. Popularnej parze dziennikarzy towarzyszyła Angelina Kosiek, która interesująco poprowadziła rozmowę o książce, jaką ten dziennikarski duet wydał przed dwoma laty. „Mecz to pretekst. Futbol, wojna, polityka" to niezwykła publikacja. Udało się ją stworzyć dzięki ogromnej ciekawości świata, ludzi, emocji i procesów geopolitycznych przy jednoczesnej fascynacji piłką nożną.
Autorzy stwierdzili, że lista miejsc, o których chcieli pisać była długa, ale musieli je okroić do sześciu, według klucza łatwej dostępności (tam gdzie najłatwiej było im dotrzeć). Tym sposobem powstało sześć rozdziałów opartych na fascynujących rozmowach z 66 osobami. Zachęcając do przeczytania książki Michał Kołodziejczyk stwierdził, iż „można nie lubić futbolu, ale warto wiedzieć jak wpływa na ludzi". Anita Werner dodała, że to książka dla wszystkich ciekawych świata. Świata widzianego przez pryzmat piłki nożnej.
Spotkaniu towarzyszyło stoisko "Księgarni pod Zegarem", gdzie można było zakupić książkę naszych gości. Publiczność była zachwycona osobowością autorów, co też znalazło wyraz w długiej kolejce po autografy i wspólne zdjęcia z pierwszymi gośćmi II edycji Herling Grudziński Festiwal w Kielcach.
Fotogaleria
2022-09-02
Warsztaty "Od tekstu do teatru"
Mali aktorzy ćwiczą już swoje role. Dzisiaj pierwszy dzień warsztatów „Od tekstu do teatru”, które prowadzi Agata Sobota, aktorka Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach im. Stefana Karskiego.
Dzieci z zapałem pracują nad tekstem w czasie zabawy. Miękkie poduchy świetnie temu sprzyjają. Po trzech dniach efekty ich pracy będziemy mogli oglądać w czasie spektaklu.
Fotogaleria
2022-09-02
Uroczysta inauguracja
Oficjalnie ruszył festiwal literacki „Pociąg do literatury. II Herling-Grudziński Festiwal . Inaugurację rozpoczął występ Magdaleny Surmy z oprawą muzyczną Rocha Dobrowolskiego, którzy wykonali utwór „Pielgrzym Odzyskany” do słów Anny Zielińskiej-Brudek, muzykę skomponował Marcin Janaszek.
Gości przywitali: Anna Żmudzińska - dyrektor Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach, Marek Maciągowski – dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach oraz Daria Dyktyńska – dyrektor Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Organizatorzy podziękowali wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania kolejnej edycji Festiwalu. Obecny na otwarciu Marcin Chłodnicki - Wiceprezydent Kielc podkreślił, że wydarzenie świeci na arenie ogólnopolskiej mocnym blaskiem zachęcając do podróży literackim pociągiem przez Polskę. Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski stwierdził natomiast, że „Pociąg do literatury to pociąg do kultury przez duże K.”. Ogromne podziękowania na ręce Organizatorów oraz władz złożył również Krzysztof Marek Słoń - Senator RP.
Od dzisiaj oficjalnie – Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Pilcha w Kielcach. To ogromna radość i wyróżnienie dla tej instytucji kultury! Podczas uroczystości nadania Anna Żmudzińska - dyrektor Biblioteki podziękowała władzom miasta za przychylność i możliwość objęcia patronatem Jerzego Pilcha kieleckiej książnicy. Przewodniczący Rady Miasta Kielce Jarosław Karyś podkreślił, że Jerzy Pilch dokonał rzeczy wielkich i był doskonałym obserwatorem codziennego życia. Głos zabrała również żona zmarłego pisarza, Kinga Strzelecka-Pilch.
W uroczystości udział wzięli: Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski, Renata Janik - wicemarszałek woj. świętokrzyskiego, Marcin Chłodnicki - wiceprezydent Kielc, Krzysztof Marek Słoń - Senator RP , Sławomir Stachura - dyrektor Kancelarii Prezydenta, Marianna Noworycka-Gniatkowska - radna Miasta Kielce, Mirosław Hajduk - dyrektor Geoparku, Tomasz Porębski - dyrektor Biura Prezydenta Miasta Starachowice, prof. UJK Marzena Marczewska, Piotr Bogusław Jędrzejczak - dyrektor Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”, pracownicy biblioteki oraz mieszkańcy Miasta Kielce.
Wydarzeniu towarzyszyło odsłonięcie portretu Jerzego Pilcha namalowanego przez Marcina Prusa – wielkiego fana jego twórczości – oraz prezentacja wystawy „Pasja Pilcha” zawierająca osobiste przedmioty autora, w tym cenną statuetkę Nike. Fragmenty felietonu „Sześć okien” odczytał dziennikarz Bartłomiej Zapała.
Fotogaleria
2022-09-02
Upamiętnienie...
Na chwilę przed słowami powitań i inauguracyjnych przemówień II Herling-Grudziński Festiwal pochylamy się oddając w ciszy hołd dwóm wybitnym postaciom polskiej literatury, których ścieżki życia przyprowadziły do Kielc.
Zapalamy znicze na grobie Jerzego Pilcha, patrona Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach. Składamy kwiaty przed tablicą upamiętniającą Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Czynimy to razem z Marcinem Chłodnickim - wiceprezydentem Kielc, Grzegorzem Sowińskim - zastępcą dyrektora Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miasto Kielce, Darią Dyktyńską – dyrektorem Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, Anną Żmudzińską – dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach, Markiem Maciągowskim – dyrektorem Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach, Jakubem Czaplarskim – zastępcą dyrektora Muzeum Zabawek i Zabawy, Marcinem Januchtą - rzecznikiem prasowym Prezydenta Kielc i Urzędu Miasta. Jest z nami również żona Jerzego Pilcha, Kinga Strzelecka-Pilch.
Obu Pisarzy będziemy wspominać podczas kieleckiego święta literatury.
Fotogaleria
Fot. Mateusz Wolski Fotografia
2022-09-02
Spotkania autorskie cz. 2
II Herling-Grudziński Festiwal - spotkania autorskie cz.2:
O miłości lirycznie i innych ważnych rzeczach... - nad stawem w Parku Miejskim poeci czytają swoje utwory: Magdalena Brzezińska, Benedykt Kozieł, Agata Sobota, Maria Włodno, poezję Zdzisława Antolskiego będzie czytać Agata Sobota, poezję Stanisława Nyczaja będzie czytać Marcin Brykczyński
2 września, godz. 20.00 Park Miejski
Śniadanie na trawie z Patrycją Zarawską - autorką książek dla dzieci i dorosłych, tłumaczką, redaktorką. Spotkanie autorskie odbędzie się w pięknych okolicznościach przyrody w Parku Miejskim nad stawem. Słodkości i inne kulinarne atrakcje na śniadaniu zapewnia Alebabeczka. Na popcorn zaprasza Świętokrzyski Klub Abstynentów "RAJ"
4 września, godz. 10.30, Park Miejski
Areopag Świętokrzyski 𝗶 "Tratwa ocalenia – części druga, zatoka przyjaźni”.
Na scenie Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej wystąpią: Grzegorz Rak, Renata Głasek-Kęska, Barbara Wrońska, Paulina Barbara Perczak, Szczęsny Wroński, Włodzimierz Kinior Kiniorski, Michał Zapała, Michał Baran
4 września, godz. 19.00, OMPIO ul. Zamkowa 3
2022-09-01
Wydarzenia towarzyszące
II Herling-Grudziński Festiwal wydarzenia towarzyszące:
Koncert Ygora Przebindowskiego "Powidoki Portrety" Miron Białoszewski w setną rocznicę urodzin" z udziałem Mariusza Ostrowskiego
2 września, godz. 19.00, Poczytalnia Na dVoRcu, ul. Czarnowska 12
Wspólne czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza w świetnym wykonaniu Beaty Pszenicznej, Dawida Żłobińskiego i zaproszonych gości
3 września, o godz. 11:00, Plac Artystów
Literackie Kielce - spacer z przewodnikiem
3 września, o godz. 11:30, początek spaceru Plac Artystów
Jedziemy: „Z Herlingiem do Żeromskiego na imieniny Stefana”
Rajd: Kielce – Ciekoty – Kielce, 4 września
Autokar - hala sportowa przy ul. Żytniej godz. 14:30
Rajd rowerowy Kielecka Masa Krytyczna – Rynek kielecki
Kiermasz Książek, gdzie będzie możliwość spotkania z regionalnymi pisarzami czy wymienienia się książkami w ramach akcji bookcrossingowej
3-4 września, godz. 11:00-19:00, ulica Sienkiewicza
2022-09-01
Festiwalowe debaty
Debaty to bardzo ważne punkty naszego Festiwalu. Poniżej po krótce przypomnimy co, gdzie, kiedy.
„Metafizyka futbolu”, czyli jak dochować wierności drużynom, które przegrywają”
3 września, sobota, godz. 14:00
Ogród Pałacyku Tomasza Zielińskiego - DŚT w Kielcach
"Pisarze wyklęci - Gustaw Herling-Grudziński i Józef Mackiewicz"
4 września, niedziela, godz. 15:00
OMPiO, ul. Zamkowa3
„Pisanie a pokolenia”
4 września, niedziela, godz. 13:00
Ogród Pałacyku Tomasza Zielińskiego - DŚT w Kielcach
2022-08-31
Warsztaty dla dzieci
Warsztaty teatralne "Od tekstu do teatru" - prowadzi Agata Sobota
2, 3, 4 września, godz. 16.30
OMPiO, ul. Zamkowa 3
zapisy tel. 41 367 68 01
Profesor Pytalski: pokaz popularnonaukowy Z Laboratorium prof. Pytalskiego "Zimno i widowiskowo".
3 września, godz. 11.00, 13.00, 15.00
Muzeum Zabawek i Zabawy
Turniej rodzinny na podstawie książki i gry Tomasza Rożka "Akademia Superbohaterów"
3 września, godz. 14.00
Muzeum Zabawek i Zabawy
Warsztat papieru z Martyną Groth: rodzinne warsztaty tworzenia przestrzennych ilustracji (tunelbooków)
4 września, godz. 13.00
Muzeum Zabawek i Zabawy
Nie może Was zabraknąć!
2022-08-30
Patronaty
2 września 2022 r. rozpocznie się II edycja Herling-Grudziński Festiwal. Dlatego w tym miejscu należy wspomnieć o naszych patronach. Bez ich wsparcia wydarzenie nie mogłoby się odbyć:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Bogdan Wenta - Prezydent Miasta Kielce
Zbigniew Koniusz - Wojewoda Świętokrzyski
Marszałek Andrzej Bętkowski
Mirosław Gębski - Starosta Kielecki
Patronat medialny:
Polityka
Lustro Biblioteki
Radio Kielce
Radio Ostrowiec
Meloradio
Radio Rekord
TVP3 Kielce
Telewizja Świętokrzyska
Echo Dnia Kielce
2022-08-29
Spotkania autorskie
Rezerwujcie czas na spotkania z ulubionymi autorami.
2.09.2022 (piątek)
Plac Artystów
16:00 Anita Werner i Michał Kołodziejczyk
17:30 Ryszard Ćwirlej
3.09.2022 (sobota)
Plac Artystów
13:00 Grzegorz Kozera
15:00 Agata Passent
17:30 Andrzej Stasiuk
Muzeum Zabawek i Zabawy
12:00 Tomasz Rożek
Instytut Dizajnu
14:00 Przemek Dębowski
16:30 Agata Twardoch
5.09.2022 (niedziela)
Plac Artystów
15:00 Anna Kańtoch
17:00 Robert Małecki
Muzeum Zabawek i Zabawy
11:00 Joanna Olech
Instytut Dizajnu
12:00 Urszula Forczek-Brataniec
2022-08-29
"Z Herlingiem do Żeromskiego na imieniny Stefana"
Kielce – Ciekoty – Kielce, 4 września
Autokar - wyjazd hala sportowa przy ul. Żytniej godz. 14.30
Rajd rowerowy Kielecka Masa Krytyczna – Rynek kielecki
W tym roku „Pociąg do literatury” dojedzie do Ciekot. Zapraszamy miłośników jazdy rowerowej i tych, którzy wolą dojechać na miejsce autokarem. Jedziemy „ Z Herlingiem do Żeromskiego na imieniny Stefana”.
W Ciekotach w Centrum Edukacji i Kultury "Szklany Dom" będziemy świętować imieniny Stefana Żeromskiego.
O godz. 15:00 laureaci tytułu Mistrz Mowy Polskiej przeczytają w całości jedno z najmniej znanych dzieł pisarza „Powieść o udałym Walgierzu”. Usłyszymy interpretacje w wykonaniu:
- Anny Polony, legendarnej aktorki polskich scen teatralnych,
- Joanny Kołaczkowskiej, artystki kabaretowej znanej z kultowego Kabaretu Hrabi, słynnej Hrabiny Pączek,
- Edwarda Marszałka, rzecznika prasowego Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, autora i redaktora wielu publikacji dotyczących polskiego leśnictwa i przyrody,
- Krzysztofa Jakubca, harcmistrza, pedagoga i gawędziarza, popularyzatora wiedzy o historii harcerstwa.
O godz. 17:00 koncert „Ars longa”.
Powrót do Kielc po koncercie.
Zapisy na wyjazd autokarem - OMPiO tel. 41 367 68 01
Zapisy na rajd rowerowy Kielecka Masa Krytyczna
Uczestnictwo oraz dojazd bezpłatny!
2022-08-29
Kiermasz Książek
Jednym z wielu punktów wypełnionego po brzegi programu II Herling-Grudziński Festiwal jest festiwalowy Kiermasz Książek. Dla miłośników czytania to nie lada gratka, będą bowiem mogli zakupić książki z najpopularniejszych wydawnictw z całej Polski, skorzystać z półki bookcrossingowej, a także spotkać się z regionalnymi pisarzami. Wśród nich m.in. Jerzy Daniel, Irena Nyczaj, Barbara Wrońska, Szczęsny Wroński.
Swoje wagony, pełne książek, autorów i warsztatów, do rozpędzonego „Pociągu do literatury” dołączyły:
Wydawnictwo AGORA, Wydawnictwo MUZA SA, Wydawnictwo SQN, Wydawnictwo Jedność, Wydawnictwo Znak, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Zakamarki, Wydawnictwo Sonia Draga, Silver oficyna wydawnicza, Wydawnictwo Alegoria, Wydawnictwo Afera, Claroscuro Publishing House, Wydawnictwo Części Proste, Kwiaty Orientu, Wydawnictwo Amaltea, Paśny Buriat, Zysk i S-ka Wydawnictwo, Wydawnictwo Literatura, Wydawnictwo Debit, Wydawnictwo Literackie, Samowydawcy.pl, Wydawnictwo Dobra Literatura, Moda na Czytanie.
To dzięki nim w dniach 3-4 września (sobota-niedziela) na kieleckim deptaku powstanie swoistego rodzaju Strefa Wydawców, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Dołączcie do nas i wspólnie przeżywajmy literackie emocje. Pokażmy, że #KielceCzytają!
2022-08-29
Areopag Świętokrzyski
Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach zaprasza 4 września na godz. 19.00 na spotkanie artystyczne „Tratwa ocalenia”.
Będzie to międzydyscyplinarna wypowiedź artystów i próba pokazania tkwiącej w twórczości siły. Program będzie miał charakter estradowej prezentacji. Będzie czymś pomiędzy teatrem a kabaretem. Przybliży kieleckiej publiczności artystów działających na terenie Kielc, z tego miasta się wywodzących, czy mających w Kielcach sentymentalne korzenie - to swoisty Areopag Świętokrzyski.
Na scenie Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej wystąpią: Grzegorz Rak, Renata Głasek-Kęska, Barbara Wrońska, Paulina Barbara Perczak, Szczęsny Wroński, Włodzimierz Kinior Kiniorski, Lech Adam Skawiński, Michał Zapała.
2022-08-24
"Lirycznie o miłości...i innych ważnych rzeczach"
Gdzie w Kielcach najlepiej mówić o miłości? Tylko w parku nad stawem.
Zapraszamy w piątek, 2 września, wieczorem na romantyczny spacer wokół kieleckiego stawu. Wiersze o miłości czytać będą świętokrzyscy poeci: Zdzisław Antolski, Magdalena Brzezińska, Benedykt Kozieł, Adam Ochwanowski, Agata Sobota, Zbigniew Toborek, Maria Włodno.
Zdzisław Antolski - pierwsze wiersze publikował w szkolnej gazecie „Młodzi Idą” w 1973, a w 1974 debiutował w Almanachu wierszy „Bazar poetycki”. Otrzymał wiele nagród w konkursach poetyckich. W 2017 r. otrzymał Nagrodę Miasta Kielce, która jest przyznawana osobom, które przyczyniły się swoją pracą, postawą i działalnością do rozwoju i promocji Kielc.
Magdalena Brzezińska - poetka, dziennikarka, redaktorka, polonistka, zastępca redaktora naczelnego magazynu psychologicznego „Charaktery”.
Benedykt Kozieł ps. Stanisław Kem -współpracownik lokalnych pism społeczno-kulturalnych, animator kultury. Członek Związku Literatów Polskich. współzałożyciel grup literackich Rozstaje i Łuczywo. Odznaczony brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Adam Ochwanowski - poeta, autor kilkunastu zbiorów wierszy, licznych tekstów piosenek, animator kultury, krytyk literacki, publicysta, tłumacz, scenarzysta oraz reżyser widowisk plenerowych. Za dorobek literacki i działalność kulturalną odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Za Zasługi Dla Kultury Polskiej i Medalem Gloria Artis.
Agata Sobota - aktorka Teatru Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach, poetka, pedagog, animator kultury, prowadzi autorskie programy w zakresie edukacji teatralnej dla dzieci i dorosłych. Autorka tomików wierszy: „Antrakt” 2007r. i „Nie wierzę” 2012r.
Zbigniew Toborek - debiutował w roku 1986 arkuszem poetyckim Nauka chodzenia. W 2006 roku wygrał Ogólnopolski Konkurs Literacki zorganizowany przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział Kielce, a w roku 2015 zajął pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim zorganizowanym przez Kieleckie Centrum Kultury.
Maria Włodno - pisarka, dziennikarka, nauczycielka, od 1988 r członek Związku Literatów Polskich. autorka powieści: Kieszeń pełna niczego, Sumienny mały mechanizm, Oddech smoka (1996 r.), Księżniczka Alicja (2000 r.), Uczeń Profesora Cyrusa (2005 r.). Autorka tomiku wierszy "Słowa prawdziwe", "Wiersze wrzawy i ciszy".
Zapraszamy 2 września o godz. 20:00
Miejsce: nad stawem w Parku Miejskim
2022-08-20
Wejściowki na koncert
Od 19 sierpnia dostępne są wejściówki na koncert Ygora Przebindowski "Powidoki / Portrety Miron Białoszewski w setną rocznicę urodzin", który odbędzie się w ramach Herling-Grudziński Festiwal. Aby odebrać darmowy bilet wstępu wystarczy odwiedzić Poczytalnię Na dVoRcu. Jeśli nie chcecie przegapić tego wyjątkowego wydarzenia śpieszcie się - liczba wejściówek jest ograniczona! Do zobaczenia 2️ września o godz. 19:00.
2022-08-19
Debata "Metafizyka futbolu, czyli jak dochować wierności drużynom, które przegrywają"
Zapraszamy 3 września o godz. 14:00 do ogrodu Pałacyku im. Tomasza Zielińskiego w Kielcach na debatę poświęconą metafizyce futbolu. Inspiratorem i patronem duchowym jest pisarz Jerzy Pilch - były kibic klubu Cracovia.
Halo, halo, czy są tutaj fani piłki nożnej? Z pewnością tak! W końcu kto z nas nie ma ulubionej drużyny, której wiernie kibicuje od lat, mimo jej wzlotów i upadków. Do wszystkich kibiców klubów MKS Cracovia SSA czy Korona Kielce: mamy dla Was interesującą propozycję! Zapraszamy na panel dyskusyjny „Metafizyka futbolu, czyli jak dochować wierności drużynom, które przegrywają”. Niektórzy pewnie zapytają: „Co ma wspólnego piłka nożna z literaturą?” Otóż wiele!
Zaproszeni goście podyskutują o:
- przenikaniu się literatury i futbolu na podstawie m.in. felietonów piłkarskich Jerzego Pilcha,
- wyższości drużyn przegrywających nad zdobywcami trofeów,
- miłości do zapomnianych herosów minionych dekad,
- i czy niewierni mężczyźni mogą stawać się wiernymi kibicami.
Nasi goście:
- Stefan Szczepłek – dziennikarz sportowy „Rzeczpospolitej”, komentator piłki nożnej, autor książek o historii futbolu, legenda dziennikarstwa sportowego;
- Wojciech Kuczok – pisarz, kibic Ruchu Chorzów;
- Artur Fortuna - prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Historyków i Statystyków Piłki Nożnej, autor bloga „Historia Cracovii”;
- Przemysław Staniek – rzecznik prasowy Cracovii;
- Paweł Golański – były piłkarz, związany głównie z ŁKS Łódź i Koroną Kielce, trener i agent piłkarski, ekspert telewizyjny, od 2021 roku dyrektor sportowy Korony Kielce;
Rozmowę poprowadzi Bartłomiej Zapała - niedoszły dziennikarz sportowy, kibic Korony Kielce.
2022-08-19
Spotkanie autorskie z Przemkiem Dębowskim
O projektowaniu książek wie wszystko, projektował książki dla najważniejszych polskich wydawnictw. Swoje doświadczenie wykorzystał tworząc razem z Magdą Dębowską i Małgorzatą Szczurek wydawnictwo Karakter.
Przemek Dębowski – rocznik 1979 - grafik, wydawca, absolwent edytorstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. W wydawnictwie Karakter zajmuje się projektowaniem wszystkich elementów graficznych wydawnictwa - od okładek i wnętrz książek, przez stronę www, po identyfikację wizualną i materiały reklamowe.
Współredaktor antologii „Widzieć / Wiedzieć. Wybór najważniejszych tekstów o dizajnie” (Karakter 2011). Mieszka w Krakowie.
Przemek Dębowski zaprasza na spotkanie autorskie:
3 września, godz.14:00
Instytut Dizajnu, ul. Zamkowa 3
Zaproszenie od Przemka Dębowskiego
2022-08-18
Spotkanie autorskie z Agatą Passent
Zapraszamy 3 września o godz. 15:00 na Plac Artystów. Rozmowę z Agatą Passent poprowadzi Magdalena Fudala.
Ukochane miasto - Warszawa. Pasje - pisanie, sztuka współczesna, fotografia, sport, dobra kuchnia. Czytanie książek - „Głęboko wierzę, że czytanie książek to przyjemność, to źródło poważnej wiedzy, to też ćwiczenie uważności i najtańsza forma podróży”. Czas wolny- najchętniej spędzony z przyjaciółkami, bądź w podróżach po Polsce i Europie. Planowana podróż – do Kielc, aby spotkać się z czytelnikami podczas II edycji Herling-Grudziński Festiwal.
Agata Passent - dziennikarka, felietonistka i autorka książek. Jej felietony ukazują się na łamach miesięcznika „Twój Styl” oraz „Twoje Dziecko”. Współprowadzi również program o literaturze Xięgarnia (tvn24). Germanistka, ukończyła studia na Uniwersytecie Harvarda w Cambridge, USA oraz studia na Uniwersytecie Warszawskim.
Autorka takich książek jak „Miastówka” (2002), „Pałac wiecznie żywy” (2004), „Dziecko? O matko!” (2011), „Kto to pani zrobił?” (2015) czy najnowszej „Klauzula zdumienia” (2020).
Poza działalnością pisarską, jest założycielką i prezeską Fundacji Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej.
Źródło: http://www.agatapassent.pl/
2022-08-18
Wspólne czytanie
Masz romantyczną duszę? Lubisz poezje Adama Mickiewicza? Chcesz posłuchać wierszy wieszcza w wykonaniu Beaty Pszenicznej i Dawida Żłobińskiego?
Nic prostszego: 3 września o godz. 11:00 skieruj swoje kroki na Plac Artystów, tam będzie czekać na Ciebie doborowe towarzystwo kieleckich aktorów, polityków, artystów. Włączamy się w akcję Narodowe Czytanie "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza. Nie może Cię zabraknąć!
2022-08-17
Warsztaty teatralne "Od tekstu do teatru"
Zapraszamy dzieci na trzydniowe warsztaty teatralne „Od tekstu do teatru”. Poprowadzi je pani Agata Sobota, aktorka Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach im. Stefana Karskiego. Odbędą się one w dniach 2, 3, 4 września, godz, 16.30, OMPiO, ul. Zamkowa 3.
Poprzez zabawę uczestnicy warsztatów będą mogli zapoznać się z tajnikami pracy aktora. Efektem warsztatów będzie wspólnie przygotowany spektakl. Zajęcia są zarówno dla dzieci, które marzą o aktorskiej karierze, jak i dla wszystkich, które chcą się twórczo rozwijać i dobrze bawić.
Zapisy w sekretariacie OMPiO, tel. 41 367 68 01
2022-08-17
Literackie Kielce
Wydaje Ci się, że o Kielcach wiesz wszystko? Znasz każdą uliczkę, kamienicę, zaułek. Miasto nie ma przed Tobą tajemnic. Odkryj z nami miasto na nowo! Zabierzemy Cię w przedziwną podróż w czasie - pokażemy Literackie Kielce!
Pójdziemy szlakiem pisarzy, którzy tu się urodzili, chodzili do szkoły lub w inny sposób byli związani z miastem. Wielu z nich zabawiło tutaj krótki czas, ale każdy pozostawił cząstkę siebie, swoje wspomnienia. Właśnie o tych wspomnieniach, inspiracjach miastem pozostawionych na kartach literatury będziemy opowiadać. Nie może Cię zabraknąć na naszym szlaku. Do zobaczenia!
Literackie Kielce – Spacer z przewodnikiem
3 września godz. 11.30
Plac Artystów
2022-08-14
Spotkanie autorskie z Ryszardem Ćwirlejem
"Jestem autorem wielu powieści kryminalnych. Podobno jestem też przemytnikiem…historii. Czy to prawda? Łatwo to sprawdzić. Wystarczy sięgnąć po którąś z moich książek". Co więcej, można przyjść na spotkanie z pisarzem, które odbędzie się 2 września o godz. 17.30 na Placu Artystów. Poprowadzi je Marzena Sobala.
Ryszard Ćwirlej- ukończył socjologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W latach 1996 – 1997 pracował jako reporter w TVP Katowice, w latach 1997-2010 w poznańskim oddziale TVP, gdzie m.in. był szefem redakcji Teleskopu i wydawcą ogólnopolskiego programu reporterskiego Telekurier. W roku 2010 został członkiem zarządu do spraw programowych poznańskiego Radia Merkury. Odszedł z radia w 2015 roku. Jest wykładowcą na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Przede wszystkim jednak jest znany jako pisarz – autor powieści kryminalnych, twórca nowego gatunku literackiego – powieści neomilicyjnej. Stworzył dotąd dwa powieściowe cykle kryminalne o poznańskich szkiełkach: Cykl PRL-owski „milicyjny” i przedwojenny „policyjny”. Przez krytyków uznawany jest za twórcę nowego podgatunku literackiego – „kryminału neomilicyjnego”.
Na podstawie jego powieści „Ręczna robota” powstał 75–cio odcinkowy serial słuchowiskowy, zrealizowany przez Teatr Polskiego Radia dla radiowej Jedynki. W 2015 roku jego powieść „Błyskawiczna wypłata” otrzymała nagrodę Kryminalnej Piły dla najlepszej miejskiej powieści kryminalnej 2014 roku. Na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału we Wrocławiu pięciokrotnie jego powieści były nominowane do nagrody ”Wielkiego Kalibru”. W 2017 książka „ Milczenie jest srebrem” otrzymała nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru, a w 2018 powieść „Tylko umarli wiedzą” nagrodzono podwójnie, nagrodą Wielkiego Kalibru przyznawaną przez jurorów oraz nagrodą Czytelników Wielkiego Kalibru.
Zródło: https://ryszardcwirlej.pl/
Fot. Adam Ciereszko
Zaproszenie od Ryszarda Ćwirleja
2022-08-13
Spotkanie autorskie z Robertem Małeckim
Robert Małecki - gość I edycji Herling-Grudziński Festiwal. Jeżeli do tej nie przeczytaliście żadnej jego książki to naprawdę wstyd. Zachęcamy, a już 4 września o godz. 17.00 (Plac Artsytów) zobaczymy się z nim ponownie. Spotkanie poprowadzi Krzysztof Irski.
Robert Małecki - politolog, filozof i dziennikarz, nauczyciel kreatywnego pisania i - co najważniejsze - autor bestselerowych powieści kryminalnych oraz opowiadań. Laureat Nagrody Wielkiego Kalibru oraz Kryminalnej Piły, zdobywca "Złotej Karety" w kategorii Kultura, przyznawanej przez toruński Dziennik "Nowości". Prezes zarządu Fundacji Kult Kultury.
Zadebiutował w 2016 roku powieścią „Najgorsze dopiero nadejdzie”. Popularność przyniosły mu serie kryminałów poświęconych śledztwom komisarza Bernarda Grossa („Skaza”, „Wada”, „Zadra”) oraz losom dziennikarza Marka Benera („Najgorsze dopiero nadejdzie”, „Porzuć swój strach”, „Koszmary zasną ostatnie”). Jego thrillery „Żałobnica” i „Zmora” zostały wyróżnione w rankingu na najlepsze powieści kryminalne wg „Książek. Magazynu do Czytania” w 2020 i 2021 roku. Wielkim sukcesem okazał się również thriller „Najsłabsze ogniwo” i wydany w 2022 roku „Wstyd”.
W październiku kolejna premiera - „Wiatrołomy”, zapowiedź nowej serii kryminałów z policjantami z bydgoskiego Archiwum X: Marią Herman i Olgierdem Borewiczem.
Zaproszenie od Roberta Małeckiego
2022-08-12
Wokół książki o Alinie Scholtz: badania biografii architektek krajobrazu
Zapraszamy na spotkanie 4 września, niedziela, o godz. 12.00 do czytelni Instytutu Dizajnu.
Alina Scholtz była pionierką architektury krajobrazu w Polsce, jej realizacje były nowatorskie i zachwycały naturalizmem zestawień kolorystycznych i fakturalnych. Wśród jej realizacji możemy znaleźć projekt otoczenia dworku Piłsudskiego w Zułowie, przestrzeni wokół Kopca Piłsudskiego na Sowińcu czy otoczenia ambasad polskich w Pekinie i Pjongjangu. Jedną z najciekawszych jej realizacji był projekt zieleni przy Torze Wyścigów Konnych na Służewcu, gdzie zmieniająca się przyroda w czasie pór roku dostosowana została do kalendarza gonitw.
Rozmowę "Wokół książki o Alinie Scholtz: badania biografii architektek krajobrazu" poprowadzi Urszula Forczek-Brataniec. Uczestnikami rozmowy będą: Natalia Budnik, Klara Czerniewska-Andryszczyk, Grupa Projektowa Centrala (Małgorzata Kuciewicz, Simone De Iacobis), Ewa Perlińska-Kobierzyńska.
Urszula Forczek-Brataniec - doktor habilitowany nauk technicznych w specjalności architektura krajobrazu, profesor Politechniki Krakowskiej. Projektantka w eM4 Pracownia Architektury Brataniec w zakresie projektów przestrzeni publicznych i zieleni. Współautorka nagradzanych i publikowanych projektów min.: Rewitalizacja Starówki Miasta Gorlice, autorka studiów i analiz krajobrazowych oraz monografii: Widok z drogi, krajobraz w percepcji dynamicznej 2008, Przestrzeń widziana. Analiza widokowa w planowaniu i projektowaniu krajobrazu 2018 (nagroda Gaudeamus). W latach 2016-2020 Sekretarz Generalny IFLA Europe od 2016 r., Członek Prezydium Rady Naukowej Pienińskiego Parku Narodowego oraz wieloletni członek zarządu Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu (SAK). Kuratorka międzynarodowych wystaw architektury krajobrazu: wystawy krajów wyszehradzkich CLAV 2012, 2015 oraz wystawy IFLA Europe 2018.
2022-08-11
Spotkanie z Anitą Werner i Michałem Kołodziejczykiem
Zgrany duet zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Dziennikarze, których twarze i głosy zna cała Polska. Łączą ich wspólne pasje - podróże, sport oraz ciekawość świata i ludzi. Napisali razem książkę „Mecz to pretekst. Futbol, wojna, polityka”. Współpracują, nie rywalizują. We wrześniu przyjadą do Kielc z podwójną dawką energii. Spotkanie poprowadzi dziennikarka "Gazety Wyborczej" Angelina Kosiek.
Zapraszamy 2 września o godz. 16:00 na Plac Artystów.
2022-08-10
Debata "Pisarze wyklęci - Gustaw Herling-Grudziński i Józef Mackiewicz"
Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, ul. Zamkowa 3, zaprasza na debatę "Pisarze wyklęci - Gustaw Herling-Grudziński i Józef Mackiewicz", niedziela 4 września, godz. 15:00.
Gustawa Herlinga - Grudzińskiego i Józefa Mackiewicza łączył silny antykomunizm. Co ich dzieliło?
O skomplikowanych losach obu pisarzy opowiedzą znawcy ich twórczości:
- prof. Wacław Lewandowski zajmujący się literaturą polskiego wychodźstwa wojennego i emigracji pojałtańskiej, edytor dzieł m.in. Józefa Mackiewicza;
- prof. Tadeusz Krzysztof Sucharski filolog, specjalizujący się w historii literatury, badacz literatury polskiej i rosyjskiej XX wieku;
- prof. Maciej Jan Urbanowski historyk literatury polskiej, krytyk literacki, edytor, przewodniczący jury Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza.
2022-08-10
"Zimno i widowiskowo" - z Labolatorium Profesora Pytalskiego
Zapraszamy na spotkanie z Profesorem Pytalskim do Muzeum Zabawek i Zabawy. Warsztaty odbędą się 3 września o godz. 13.00 i 15.00.
"Profesor Pytalski” - czyli Piotr Sołkiewicz, popularyzator nauki, pasjonat fizyki, autor cyklu warsztatów popularnonaukowych dla dzieci i młodzieży pt. "Fizyka dla smyka", "Laboratorium Profesora Pytalskiego" i "Od przedszkola do Profesora". Hobbystycznie zajmuje się również entomologią czyli nauką o stawonogach prowadząc pod Kielcami Centrum Edukacji Entomologicznej.
2022-08-10
Spotkanie autorskie z Tomaszem Rożkiem
Zapraszamy na spotkanie z Tomaszem Rożkiem, które odbędzie się w Muzeum Zabawek i Zabawy 3 września, o godz. 12:00 i 14:00.
Tomasz Rożek - doktor fizyki, popularny twórca internetowy, znany dziennikarz popularnonaukowy i popularyzator nauki. Autor kanału/podcastu/bloga Nauka. To lubię i "Nauka. To Lubię Junior".
Szef działu „Nauka i gospodarka” w tygodniku „Gość Niedzielny”. Autor kilku bestsellerowych książek naukowych. Autor i prowadzący programów radiowych i telewizyjnych.
Tłumacz nauki, dzięki któremu rozumiemy, jak działa świat.
2022-08-10
Panel dyskusyjny "Pisanie a pokolenia"
„Podobno kupujemy coraz mniej książek. Podobno wygrywają czytniki. Papier jest coraz droższy. Kiosków i księgarń coraz mniej. Podobno coraz trudniej zadebiutować a zawód pisarza to zawód ginący. Podobno żyjemy w kulcie młodości. Piszemy, czytamy, wydajemy, kupujemy cyfrowo. Jak można opisać współczesnych twórców i czym różnią się od głosu poprzednich pokoleń? Czym jest ageizm w kulturze? Po co pisaliśmy kiedyś, po co piszemy dzisiaj? Jak czytaliśmy kiedyś, a jak czytamy teraz? Jak określa nas wiek? I co znaczy słowo szacunek w zderzeniu ze słowami – współczesność i dojrzałość. Spotkanie pokoleń o pokoleniach, z Pilchem, Gombrowiczem i kieleckimi tropami literackimi w tle.
W niedzielę 4 września o 13 spotkamy się (jak w zeszłym roku) na świeżym powietrzu i porozmawiamy jak przyjaciele, o pisaniu, o czytaniu, o tym jak zmienia się świat przy naszym biurku i naszych biblioteczkach domowych.
W tle Kielce i oczywiście Jerzy Pilch.
Przygotowałam dla Państwa również kilka niepublikowanych wcześniej cytatów o Kielcach, w tym listę miejsc ulubionych pisarza.
Będą bliscy i znajomi Jerzego Pilcha:
- Jerzy Baczyński, redaktor naczelny „Polityki”, który opowie o zmianach dotyczących wydawania i pisania.
- Bronisław Maj, poeta, wykładowca, bliski przyjaciel Jurka Pilcha, opowie o zmianach w języku i o naszym podejściu do „słowa na k”.
A także:
- Andrzej Drobik - dziennikarz, działacz kultury związany z Cieszynem i Wisłą, gdzie urodził się Jerzy Pilch. Autor wydanego w tym roku przewodnika po Wiśle śladami Jerzego Pilcha oraz współorganizator festiwalu literackiego „Granatowe Góry”.
- Agata Wojda, Wiceprezydentka Kielc.
- Andrzej Plata - wybitny aktor Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, który przeczyta fragmenty felietonów Jerzego Pilcha.
Spotkanie poprowadzę wraz z Anną Żmudzińską, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jerzego Pilcha w Kielcach.
Zapraszam serdecznie do przyjścia, zadawania pytań, rozmowy.
Spotkajmy się.”
Kinga Strzelecka-Pilch - tłumaczka języka francuskiego, doktorantka UW, właścicielka praw autorskich do twórczości Jerzego Pilcha.
2022-08-05
Koncert Ygora Przebindowskiego
To będzie wyjątkowe połączenie muzycznego geniuszu z poetyckim kunsztem. Ygor Przebindowski, z udziałem popularnego aktora pochodzącego z Kielc Mariusza Ostrowskiego, wykona słowno-muzyczny projekt "Powidoki/Portrety - Miron Białoszewski". W tym roku przypada setna rocznica urodzin pisarza i z tej okazji artyści sięgają do jego twórczości. W niezwykłym koncercie zaprezentują najbardziej znane wiersze poety w instrumentalnej oprawie.
Wystąpią także muzycy: Borys Janczarski, Paweł Puszczało, Kuba Szydło.
Bądźcie z nami! 2 września, godz. 19:00, Poczytalnia Na dVoRcu, ul. Czarnowska 12.
Liczba miejsc ograniczona.
Wstęp z wejściówkami, do odebrania od 19 sierpnia w Poczytalni Na dVoRcu.
Zaproszenie od Ygora Przebindowskiego
Zaproszenie od Mariusza Ostrowskiego
2022-08-05
Spotkanie autorskie z Agatą Twardoch
Agata Twardoch - znana architektka i urbanistka, profesorka na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej. Zajmuje się dostępnym budownictwem mieszkaniowym i alternatywnymi formami zamieszkania. Projektuje założenia urbanistyczne i doradza miastom.
Jej książka „Architektki. Czy kobiety zaprojektują lepsze miasta?", wzbudziła zainteresowanie czytelników i wywołała dyskusję. Jak sama autorka mówi: „Chodziło mi, by pokazać, że kobiety architektki i urbanistki robią fantastyczne rzeczy i warto też o nich mówić.”
My też będziemy dyskutować! Nie może was zabraknąć 3 września o godz. 16.30 w Czytelni Instytutu Dizajnu!
2022-08-04
Spotkanie autorskie z Andrzejem Stasiukiem
„Rozbija obozowiska w Rumunii, Albanii, Rosji, Mongolii. Mieszka w Beskidzie Niskim. Ma owce, sadzi drzewa. Wciąż w podróży opisuje świat pełen krajobrazów i duchów. Klnie, pije, ale opowiada o Tym, który pojawia się razem z dobrą pogodą. Zrozumieć Andrzeja Stasiuka to zrozumieć mężczyznę? A może każdego, kto ruszył w drogę?” (Beata Pawłowicz/Zwierciadło)
We wrześniu Andrzej Stasiuk wyruszy do Kielc. Wy także wybierzcie się w podróż. Czekamy z autorem 3 września o godz. 13:00 na Placu Artystów.
Więcej informacji o autorze w zakładce Twórcy.
2022-08-04
Spotkanie autorskie z Anną Kańtoch
Mamy już „Pełnię lata”. Kielce, „Miasto w zieleni i błękicie”, oczekują na przyjazd autorki, której książki to „Majstersztyk”. Są piekielnie dobre, bowiem Anna Kańtoch ma „Diabła w maszynie”. Można przy nich spędzić „Długie noce”, aż wybije „Czwarta nad ranem”. Zapraszamy gorąco na spotkanie z pisarką i wraz z nią życzymy wszystkim „Szczęścia i wszelkiej pomyślności”.
Zapraszamy na spotkanie z Anną Kańtoch - orientalistką, autorką książek fantasy oraz kryminałów dla dorosłych i młodzieży, które odbędzie się 4 września 2022 r. o godz. 15:00 na Placu Artystów.
Więcej informacji o autorce w zakładce Twórcy.
Zaproszenie od Anny Kańtoch
2022-08-03
Spotkanie autorskie z Grzegorzem Kozerą
Nie bez Kozery „Pociąg do literatury” zatrzyma się w Kielcach. Po pierwsze – Kielce to fajne miejsce, po drugie – Grzegorz Kozera to „nasz” człowiek, kielczanin rodem ze Starachowic, laureat tegorocznej Nagrody I Stopnia Prezydenta Miasta Kielce za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury. Nie mogło go zatem zabraknąć na liście festiwalowych gości.
Zapraszamy na spotkanie z Grzegorzem Kozerą – prozaikiem, poetą, dziennikarzem, które odbędzie się 3 września 2002 r. o godz. 13:00 na Placu Artystów.
Więcej o autorze przeczytacie w zakładce Twórcy.
Zaproszenie od Grzegorza Kozery
2022-08-03
"Warsztaty papieru" z Martyną Groth
Przyszedł czas na prezentację Martyny Groth - pedagożki, badaczki i kuratorki wystaw. Jest również założycielką Pracowni Literatury Maleńkiej, autorką koncepcji zabawek i materiałów edukacyjnych oraz kolekcjonerką miniatur i dawnych zabawek.
4 września 2022 roku, o godz. 13.00, w Muzeum Zabawek i Zabawy przeprowadzi nietypowe warsztaty tworzenia przestrzennych ilustracji (tunelbooków).
Więcej szczegółów dostępne będzie na stronie Muzeum, gdzie odbędzie się również rekrutacja.
2022-08-02
Spotkanie autorskie z Joanną Olech
Bohaterką spotkania w Muzeum Zabawek i Zabawy, które zaplanowaliśmy dla Was w festiwalową niedzielę - 4.09.2022, godz. 11.30, będzie Joanna Olech.
W krótkich słowach o autorce - pisze i ilustruje książki dla dzieci i młodzieży. Otrzymała za nie kilka ważnych nagród. Zadebiutowała „Dynastią Miziołków”, której kontynuacja ukaże się we wrześniu 2022.
Jej inne książki to: „Gdzie diabeł mówi: do usług”, „Trudne słówka”, „Pompon w rodzinie Fisiów”, „Mam prawo i nie zawaham się go użyć”, „Kto ty jesteś?”, „Ząb czarownicy”, „Poppintrokowie”, „Tarantula, Klops i Herkules”, „Porwanie”, „Bal piłkarzy”, „Egaliter-ra”...
Lista książek zilustrowanych przez nią jest znacznie dłuższa.
Joanna Olech jest także współautorką podręczników szkolnych do języka polskiego i jurorką konkursów IBBY i Hestii. Publikuje artykuły i recenzje na temat literatury dziecięcej.
Jest mamą trojga (dziś już dorosłych) dzieci: Miziołka, Kaszydła i Małego Potwora.
2022-08-02
Śniadanie na trawie z Patrycją Zarawską
Pamiętacie "Śniadanie na trawie" podczas I Herling-Grudziński Festiwal? Piękne okoliczności Parku Miejskiego, leżaki, kawa, słodkości i rozmowy o literaturze. W tym roku również nie zabraknie plenerów! Bo tylko w plenerze możemy odkrywać tajemnice świata przyrody! Naszą przewodniczką po tym świecie będzie Patrycja Zarawska.
Jak sama o sobie mówi:
„Włócząc się po lasach, górach i przeróżnych dziurach nieustannie podglądam przyrodę. I dużo o tym piszę. Podpowiadam, jak obserwować przyrodę, poznawać ją i rozumieć. Z wykształcenia jestem polonistką, z zawodu tłumaczką, z zamiłowania niezmordowaną obserwatorką przyrody, a z ducha – dzieckiem. Pisząc lub tłumacząc literaturę dla dzieci, trzeba się umieć przełączyć na tryb myślenia dziecka. Zdaje się, że przychodzi mi to z łatwością.
Mój ulubiony pisarz to od niepamiętnych czasów Mark Twain, a bohater – Huckleberry Finn”.
Nie zapomnijcie zapisać w kalendarzu 4 września, godz. 10.30, Park Miejski!
2022-08-02
Konferencja prasowa dotycząca II edycji Herling-Grudziński Festiwal
Już tylko 6 tygodni dzieli nas od wyjątkowego wydarzenia - II edycji Herling-Grudziński Festiwal. W dniach 2-6 września 2022 r. nasze miasto odwiedzą znani pisarze, dziennikarze, artyści, wydawnictwa z całej Polski - crème de la crème. Organizatorzy przygotowali wiele interesujących spotkań dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych i już dzisiaj zapraszają do skorzystania z bogatej oferty festiwalowej.
2022-07-22
Konkurs na felieton o "Brzytwę Pilicha"
Patrzysz na otaczającą Cię rzeczywistość krytycznie i masz cięty język? Potrafisz pisać krótko, efektownie, żartobliwie, ale nie obraźliwie? Zmierz się z mistrzowskim gatunkiem słowa. Weź udział w I Ogólnopolskim Konkursie Literackim na Felieton o "Brzytwę Pilcha". Jest o co powalczyć – nagrodę w postaci 5000 zł! ufundował Prezydent Miasta Kielce Bogdan Wenta. Zwycięzca konkursu zyska możliwość publikacji felietonu na łamach Tygodnika „Polityka”.
Konkurs adresowany jest do wszystkich. Prace należy przesłać do 16 sierpnia 2022 r. na adres: biblioteka@mbp.kielce.pl. Szczegóły w Regulaminie.
Organizatorzy:
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Pilcha w Kielcach, Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach, Muzeum Zabawek i Zabawy, Tygodnik „Polityka” oraz rodzina Jerzego Pilcha pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Kielce.
Jury: Jerzy Baczyński, Anna Żmudzińska, Kinga Strzelecka-Pilch
Konkurs odbywa się w ramach II Herling-Grudziński Festiwal.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Miasta Kielce
Fot. Jacek Poremba
Regulamin Konkursu
2022-07-19
Wakacyjny konkursowy zawrót głowy
Wzgórze Zamkowe – Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach zapraszają wszystkich lubiących niecodzienne wyzwania do udziału w konkursach:
- Filmowa sonda: moja ulubiona książka z dzieciństwa, mój ulubiony bohater literacki
- Spot reklamowy: Tę książkę warto przeczytać. Zachęcam
- Fotografia techniką sleeveface: Ubierz się w książkę
- Kreatywna fotografia: Żywe okładki
Zasady i warunki udziału znajdziecie w regulaminach konkursowych na stronach internetowych: ompio.pl i www.mbp.pl
Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Prace konkursowe należy przesłać na adres mailowy: konkursy@ompio.pl
Termin nadsyłania filmów i fotografii: 5 sierpnia 2022 r.
Ogłoszenie wyników, wręczenie nagród i prezentacja filmów i fotografii – podczas uroczystego otwarcia festiwalu literackiego “Pociąg do Literatury. II Herling-Grudziński Festiwal” – 2 września 2022 r.
Konkursy organizujemy w ramach literackiego festiwalu “Pociąg do Literatury. II Herling-Grudziński Festiwal”.
Nie nudź się, podejmij kreatywne wyzwanie!
Regulaminy i oświadczenia
2022-06-15
II Ogólnopolski Konkurs na Opowiadanie im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego
Wzgórze Zamkowe – Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach organizują II Ogólnopolski Konkurs na Opowiadanie im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Nagrodę dla zwycięzcy konkursu ufundował Marszałek Województwa Świętokrzyskiego pan Andrzej Bętkowski. A jest ona niebagatelna – 5000 zł.
W konkursie zostanie przyznana jedna nagroda, chyba że jury zadecyduje inaczej. Wtedy kwota może zostać podzielona.
Konkurs na Opowiadanie im. Herlinga-Grudzińskiego jest organizowany w ramach festiwalu literackiego w Kielcach pn. „Pociąg do Literatury. II Herling-Grudziński Festiwal”, który odbędzie się w Kielcach 2-6 września w tym roku.
Dlaczego wybraliśmy opowiadanie na działanie konkursowe? Chcemy przypomnieć czytelnikom, że Herling- Grudziński był nie tylko autorem „Innego świata” czy „Dziennika pisanego nocą”, ale też wybitnym twórcą opowiadań. Niezwykłych utworów, metafizycznych, w których dotykał tajemnicy ludzkiego przemijania i cierpienia, pamięci, sztuki.
Twórcom, którzy zdecydują się wziąć udział w konkursie, wyznaczyliśmy dwa ograniczenia: objętość 7 stron znormalizowanego wydruku komputerowego, oraz hasło przewodnie. W tym roku hasłem jest: MOST. Oczywiście można je rozumieć dosłownie lub metaforycznie. Ale utwory muszą w jakiś sposób nawiązywać do hasła.
Na konkurs jeden twórca może przesłać 1 opowiadanie napisane w języku polskim, wcześniej niepublikowane i nienagrodzone w innych konkursach.
Utwory należy przesłać mailem do 22 lipca 2022 r. na adres: konkurs@zamkowa3.pl
Prosimy o zapoznanie się z Regulaminem konkursu:
Regulamin Konkursu
2022-05-31