Niebieska Strefa A A+ A++

Aktualności

I Herling-Grudziński Festiwal za nami.

I Herling-Grudziński Festiwal za nami. Atmosfera była znakomita, goście rewelacyjni, a odbiór przez uczestników bardzo pozytywny. Integracja wielu instytucji i osób prywatnych, pomoc partnerów i sponsorów, czynny udział osób biorących udział w wydarzeniach przyczyniły się do sukcesu tego wydarzenia. Zapraszamy do obejrzenia krótkiego podsumowania.

Pociąg do literatury - folder

2021-09-20

Wyniki I Ogólnopolskiego Konkursu na Opowiadanie im. G. Herlinga-Grudzińskiego

Pani Agata Marzec została zwyciężczynią I Ogólnopolskiego Konkursu na Opowiadanie im. G. Herlinga-Grudzińskiego o nagrodę Marszałka Województwa Świętokrzyskiego.

Jury jednogłośnie, spośród 365 nadesłanych prac, wybrało jej opowiadanie pt.: „Trędowata”.
Postanowiono również wyróżnić opowiadania:

1. Pauliny Gubały “Wieża sumień”
2. Katarzyny Kownackiej “Uwięziona”
3. Marii Kocot “Chłopiec z wieży”
4. Andrzeja Kaczmarczyka “Siedem pięter wiedzy”
5. Marcina Nadratowskiego “Schody w górę, schody w dół”
6. Joanny Madej “Zabawa w chowanego”
7. Kamili Szmigiel “Wieża Lucyny”
8. Zyty Trych “Rozliczenie w kilku odsłonach”
9. Agaty Policht “Wieża śmierci”
10. Tomasza Kozłowskiego “Wernisaż”
11. Jacka Kalinowskiego “Ruch obrotowy”
12. Alicji Choroszewskiej “Szklana wieża”
13. Sebastiana Adamskiego “Babel”

Zwycięskie opowiadanie, wraz z innymi wyróżnionymi pracami, zostanie opublikowane w wersji papierowej, ale już teraz możemy się z nim zapoznać. Zapraszamy!

Agata Marzec "Trędowata"

2021-09-14

Pod Mocnym Aniołem

„POD MOCNYM ANIOŁEM” i pod kielecką Plotkarką wspominaliśmy na Herling-Grudziński Festiwal Jerzego Pilcha. Obecnie nie ma już twórców tej miary, co Pilchu.

Gości powitały organizatorki - Anna Żmudzińska i Ewa Chabielska. Spotkanie prowadziła żona pisarza Kinga Strzelecka-Pilch i Bartłomiej Zapała. Jerzego Pilcha wspominał Bronisław Maj, najbliższy przyjaciel, poeta i krytyk literacki oraz Jerzy Baczyński, redaktor naczelny Polityki.

Panel dyskusyjny poświęcono Jerzemu Pilchowi – felietoniście. Felietony pisarza są piekielnie inteligentne, ostre, z charakterystyczną frazą. Ich tematyka dotyczy dwóch fascynacji Pilcha - literatury i piłki nożnej. Teraźniejszość wymaga, by pisać szybko, krótko i na temat. Nie cyzeluje się słowa.

Goście dyskutowali nad funkcją felietonu. Określono go jako deser podany czytelnikowi. Mimo jego usytuowania na końcu pisma, stanowił niejako wejście do gazety, czytano go zawsze najwcześniej. Pilchu miał talent i szczególną wrażliwość do pisania felietonów. Obecnie są one nienaruszalne, jest zakaz zmian redaktorskich.

Dlaczego wybrał Kielce? Przyjechał tu za żoną. Uczył się miasta, poznawał go i polubił. Szanując zasady festiwalu oddano głos publiczności, która mile mówiła o pisarzu. Był niezwykle ciepłym i empatycznym człowiekiem.

Organizatorzy zapowiedzieli, że druga edycja Festiwalu odbędzie się za rok i ogłoszona zostanie Brzytwa Pilcha. Publiczność zaś tłumnie ruszyła do stoisk z książkami, aby wziąć ze sobą do domu literacki deser.

Fot. Łukasz Pająk

Fotorelacja

2021-09-05

Spotkanie autorskie z Robertem Małeckim

Robert Małecki - człowiek retro, który rozpoczyna pisanie z długopisem i zeszytem, dopiero później sięga po komputer. Zadebiutował w 2016 r. powieścią „Najgorsze dopiero nadejdzie”.

Kto i co go inspiruje? - Harlan Coben, Conan Doyle, Mariusz Czubaj, prawdziwe zdarzenia, filmy i seriale HBO.
Co jest najtrudniejsze w powieści kryminalnej? Stworzenie wiarygodnego bohatera.
Według Roberta Małeckiego sukces to rozpoznawalność, nie ilość sprzedanych książek.
Typowy dzień -  robi wszystko, żeby nie pisać, np. ogląda programy rolnicze w TV lub wyciąga psa na kolejny spacer.
Hobby – modelarstwo plastikowe (w piwnicy stworzył z synem modelarnię) i filatelistyka.
Akcję swoich powieści osadza w miejscach, które zna (Toruń, Chełmża). Pierwsi czytelnicy to żona i znajomi.
Plany - kolejne powieści w duchu Harlana Cobena. Sprzedane zostały także prawa do serialu z komisarzem Grossem.

Z Robertem Małeckim, którego "Zmorę", "Zadrę" i "Żałobnicę" oraz wiele innych powieści kryminalnych kochają kieleccy czytelnicy, rozmawiała Aleksandra Kępińska.

Fot. Łukasz Kopczyński

Fotorelacja

2021-09-05

Od tekstu do teatru

Trzydniowe teatralne warsztaty dla dzieci „Od tekstu do teatru” dobiegły końca. Prowadziła je pani Agata Sobota, aktorka Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach im. Stefana Karskiego. Poprzez świetną zabawę mali uczestnicy mogli poznać tajniki sztuki aktorskiej.

Fotorelacja

2021-09-05

Max gotuje z literatury

Za nami już wspólne gotowanie i degustowanie z Maksymilianem Przybylskim Max gotuje z Natury. Jedliśmy dzisiaj zupę z przepisu Andrzeja Sapkowskiego zamieszczonego w książce „Wiedźmin”. Do tego woda sodowa wprost z saturatora. Dziękujemy za to Wodociągom Kieleckim! A gdyby ktoś chciał samodzielnie ugotować wiedźmińską zupę, to podajemy oryginalny przepis:


(…) weźmij grzybów suszonych przygarść sporą. W garnuszku wodą zalej, mocz przez noc, rankiem posól, pół cebuli wrzuć, gotuj. (…) Kartofli ugotuj, w kostkę pokrój. Weź boczku tłustego bogato, porżnij, przesmaż. Cebuli narżnij w półtalarki, w tłuszczu z boczku wytopionym smaż tęgo, aż się prawie przypali. Weźmij sagan wielki, wrzuć weń wszystko, a i o grzybach pokrojonych nie zapomnij. Zalej grzybnym wywarem, wody dodaj, ile trza, zalej wedle smaku zakwasem żurowym (…). Zagotuj, solą, pieprzem i majerankiem przypraw wedle upodobania i chęci. Słoniną topioną okraś. Śmietaną zabielić, kwestia gustu, ale bacz: to wbrew naszej krasnoludzkiej tradycji, to na ludzką modłę, zalewajkę śmietaną zabielać. 

Powodzenia!

Fotorelacja

2021-09-05

Spotkanie autorskie ze Stanisławem Łubieńskim

5 września, tuż przed południem, w Parku Miejskim odbyło się spotkanie ze Stanisławem Łubieńskim - pisarzem, dziennikarzem, z zamiłowania przyrodnikiem prowadzącym blog Dzika Ochota.

Na celowniku jego zainteresowań znalazły się śmieci. Podróżował ich tropem, poszukując miejsc, gdzie są składowane. Opowiadał też o pseudoekologizmie, w imię którego produkuje się ciągle nowe urządzenia.

Spotkanie prowadził Piotr Brysacz.


Fotorelacja

2021-09-05

Literackie śniadanie na trawie

Literackie śniadanie na trawie przyciągnęło do Parku Miejskiego wielu mieszkańców Kielc. Były leżaki, poduchy, kawa, herbata, wata cukrowa i dużo słońca. Słodkości zapewniła Cukiernia AleBabeczka, a literaturę dla starszych i młodszych Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach.


Fotorelacja

2021-09-05

Spotkanie autorskie z Magdaleną Grzebałkowską

Magdalena Grzebałkowska spotkała się z czytelnikami w ramach Herling-Grudziński Festiwal 5 września 2021 r. w kieleckim Parku Miejskim. Spotkanie z reporterką i pisarką, laureatką nagród dziennikarskich i literackich poprowadziła Marzena Sobala.


Fotorelacja

2021-09-05

Spotkanie z Maxem Czornyjem

Max Czornyj, fascynujący gość Herling-Grudziński Festiwal, urodził się w Lublinie, pochodzi z rodziny o korzeniach niemiecko-rusińskich. Wcześniej był adwokatem. Aktualnie cały czas poświęca pisaniu, choć nie wyklucza całkiem powrotu do wcześniejszego zawodu (czytelnicy byliby niepocieszeni).

Jego założeniem nie jest przerażać, co najwyżej zwrócić uwagę na istnienie morderstw w otoczeniu. Swoje historie bierze z życia i literatury faktu. Podczas praktyki adwokackiej miał do czynienie z wieloma nieprawdopodobnymi wręcz zdarzeniami, które stały się źródłem inspiracji.

Czytelnicy, którzy znają Lublin unikają miejsc zbrodni opisywanych przez niego w książkach. Czornyj traktuje to na plus (z przymrużeniem oka - więcej czytelników uniknie nabicia sobie guza, unikając niebezpiecznych skwerków etc).

Pasjonuje go psychologia, czyta o eksperymentach psychologicznych, które opisują działanie ludzkiego umysłu (np. eksperyment Pawłowa). Uważa, że człowiek jest pierwotnym zwierzęciem, które reaguje na różne bodźce. Jego zainteresowania mają odzwierciedlenie w powieściach (np. „Krew”).

Czornyj prywatnie - lubi broń i szybkie samochody. Wierzy w duszę przedmiotów, ich pozytywne i negatywne wibracje, zbiera antyki. Sprawia mu to ogromną przyjemność. Stwarza sobie dawny świat - ma gabinet urządzony "starymi" przedmiotami. Lubi zamykać się w swoim świecie. Nie lubi za często wychodzić (raz na parę tygodni i wtedy te spotkania są w stanie go cieszyć i inspirować).

Nie czyta kryminałów, uwielbia prozę gotycką. Jego najnowsza książka jest  oparta w zupełności  na faktach i posiada mnóstwo wątków historycznych („Bestia z Buchenwaldu”). Zamieścił w niej przerażające sceny, np. włączniki światła wykonane z ludzkich kciuków.

Spotkanie, które prowadziła Anna Żmudzińska, dyrektor Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach, zakończyła konkluzja Max Czornyj - "Żeby spełniać marzenia, trzeba działać, a nie tylko myśleć o ich spełnianiu".

Fotogaleria


2021-09-05

Spotkanie z Januszem Leonem Wiśniewskim

Janusz Leon Wiśniewski, tak jak można się było spodziewać, przyciągnął tłumy do Poczytalni Na dVoRcu. Spotkanie odbywające się w ramach Herling-Grudziński Festiwal dostarczyło widzom wielu emocji i wrażeń, a opowieściom pisarza nie było końca. Prowadząca rozmowę dyrektor Muzeum Zabawek i Zabawy Daria Dyktyńska, podobnie jak publiczność, zasłuchiwała się w opowieściach pochodzącego z Torunia autora.

Wśród wielu przytoczonych historii warto odnotować tę dotyczącą lat młodości pisarza i czasu spędzonego w Technikum Rybołówstwa, które z rozrzewnieniem wspominał. Naukowiec, magister fizyki i ekonomii, a w końcu pisarz dość późno zadebiutował na rynku wydawniczym, ale kiedy w końcu to nastąpiło, „Samotność w sieci” – literacki debiut Janusza Leona Wiśniewskiego z 2001 roku osiągnął sukces i niedługo później doczekał się ekranizacji.

W trakcie spotkania nie zabrakło pasjonujących opowieści o podróżach, których w życiu pisarza nie brakowało, podobnie jak wątków osobistych i rodzinnych. Nie bez przyczyny mowa była o Nowej Zelandii, ponieważ najnowsza książka „Nowa Zelandia. Podróż przedślubna” opowiada o podróży do tego właśnie kraju.

Wątki humorystyczne, które pisarz umiejętnie wplatał w swoje barwne opowieści wywoływały salwy śmiechu i brawa wśród publiczności. Autor dzielił się różnymi historyjkami ze swojego życia. Opowiadał m.in. o tym, że bywały dni, kiedy zmuszony był mówić w czterech językach… jednego dnia. Ale jak sam stwierdził, większość jego książek jest smutna, gdyż najlepiej pisze, kiedy towarzyszy mu  to właśnie uczucie – smutek.

Uczestnikom spotkania też było smutno, że z Januszem Wiśniewskim musieli się rozstać. Na szczęście pozostały na półkach jego książki.

Fot. Łukasz Pająk 

Fotorelacja


2021-09-05

Spotkanie autorskie z Jackiem Łukawskim

Jacek Łukawski, niedzielny gość Herling-Grudziński Festiwal cieszy się, że nie pracuje już jako grafik komputerowy. Zmienił branżę na „spokojniejszą”. Pracował też w redakcji czasopisma motocyklowego, produkował koszulki z motocyklami. Zwiedza Polskę – na motocyklu, samochodem, autostopem.

Jako dziecko lubił fantazjować. Uważa że każde dziecko fantazjuje, a niektórym to nawet zostaje. Zawsze chciał pisać. Miało to być do szuflady, ale pomyślał „co by było, gdyby…", wysłał tekst do wydawnictwa i… teraz przychodzimy na jego spotkania autorskie. Pisanie to ciężki kawałek chleba i jest trudniejsze niż projektowanie, ale dla niego to odskocznia od rzeczywistości.

W jego książkach akcja jest osadzona w regionie świętokrzyskim. Uważa, że nasz region ma bogatą historię i warto to promować. Kielce są rodzinnym miastem, są mu bliskie. W Chęcinach mieszka z wyboru, jest w nich zakochany. Poprzez „Odmęt” chciał pokazać, jak ciekawym są miejscem. „Podszept” jest kontynuacją, ale niezależną. Książki te można czytać osobno. Łączą je postaci głównych bohaterów,  w tym prokuratora Arkadiusza Painera.

Jest fanem postępu technologicznego, ale nie może się przekonać do czytników, czyta książki papierowe. Pierwsze jego książki to fantasy, potem przeszedł na kryminały. Pisanie jest dla niego wyzwaniem. Pisze kolejną książkę, która jest osadzona w regionie. Akcja będzie rozgrywać się w Mniowie. Będzie to thriller psychologiczny z elementami kryminału. W zamyśle ma także reportaż historyczny.

Bierze pod uwagę opinie czytelników, czyta komentarze, liczy się z nimi, ale tylko wtedy, jeśli coś wnoszą i są obiektywne. Po napisaniu książki daje ją najpierw do przeczytania komuś z wydawnictwa. Nigdy nie daje książki komuś bliskiemu, chyba że jest to konsultacja, np. sceny z prokuratorem


Fotorelacja

2021-09-05

Baśniowy sen

BAŚNIOWY SEN stał się rzeczywistością. 4 września, w ogrodzie Domu Środowisk Twórczych Agnieszka Kucharska tworzyła koronkowe cudeńka z uczestnikami warsztatów. W ruch poszły nici, igły, szydełka, taśmy bawełniane, pióra i koraliki. Ogród wypełnił się wspaniałymi łapaczami snów.

Agnieszka Kucharska - instruktorka plastyczna, animatorka kultury i współzałożycielka marki Prażymy Ażurem zapewnia, że tego rodzaju zajęcia niwelują stres, dają poczucie szczęścia i spełnienia.

Fotorelacja

2021-09-04

Trzy spotkania w Neapolu

W ramach Herling-Grudziński Festiwal, w dniach 3-5 września 2021 w Galerii Sztuki Współczesnej Oranżeria Domu Środowisk Twórczych można było zwiedzić wystawę fotografii Konrada Cedro "Gustaw Herling Grudziński TRZY SPOTKANIA W NEAPOLU". Kuratorem wystawy była Agnieszka Kucharska , koordynatorem Magdalena Helis-Rzepka  – Stowarzyszenie Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Kielcach Żeromszczacy.

Konrad Cedro - absolwent I LO im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Wyjechał z Polski po maturze, w 1986 roku i trafił do Włoch, do Neapolu, gdzie nawiązał kontakt z pisarzem. Zapytany o to, jakim człowiekiem był Gustaw Herling-Grudziński, mówił:
„Miałem wrażenie, że bardzo serdecznym, otwartym, duch humanizmu zawsze dominował w jego stosunku do ludzi. Podczas spotkań Gustaw starał się poprowadzić mnie, jako młodszego kolegę z gimnazjum kieleckiego swoim neapolitańskim ścieżkami. Myślę, że otarłem się tym samym o jego miejskie wtajemniczenie…”

Fotorelacja


2021-09-04

Spotkanie autorskie z Agatą Tuszyńską

Pisze biografie, bo jest ciekawa ludzi, wielu odsłon ich losu. Pisze o przeszłości i pamięci. Bohaterami jej książek są postaci, które fascynują – talentem, dokonaniami, osobowością -  i poprzez których los można opowiedzieć coś więcej niż tylko jedno życie.

Agata Tuszyńska  - pisarka, poetka, reportażystka, historyk literatury i teatru, ze swoimi czytelnikami spotkała się w sobotę 4 września w sali konferencyjnej Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.

Spotkanie prowadziła redaktor Grażyna Lutosławska.

Fotorelacja

2021-09-04

Spotkanie autorskie z Małgorzatą Swędrowską

Dzieci kochają czytanie pełne wrażeń. O roli książki w życiu najmłodszych i sposobach na zachęcenie ich do czytania, w ogrodzie Dom Środowisk Twórczych, opowiadała 4 września Małgorzata Swędrowska, przyjaciółka dzieci i książek budująca mosty między światem literackim a młodymi czytelnikami.

Małgorzata Swędrowska jest autorką koncepcji czytania wrażeniowego, czyli odkrywania tekstu literackiego w ruchu, zabawie i z emocjami, a prywatnie miłośniczką górskich wypraw, żoną, mamą dwóch córek i dwóch synów.

2021-09-04

Weź pióro (klawiaturę) i pisz

Herling-Grudziński Festiwal to nie tylko spotkania autorskie ze znanymi pisarzami, to również warsztaty. 4 września w sali warsztatowej Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach odbył się jeden z wielu - warsztat kreatywnego pisania “Weź pióro (klawiaturę) i pisz” przygotowany i prowadzony przez Piotr Brysacz.

Piotr Brysacz jest absolwentem polonistyki UW, dziennikarzem, redaktorem, autorem książek "Patrząc na Wschód. Przestrzeń. Człowiek. Mistycyzm" i (wspólnie z Andrzejem Kalinowskim) "Podlaskie. Najpiękniejsze miejsca. Wędrówki Wiktora Wołkowa", jest także finalistą nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej za najlepszy wywiad prasowy (2014).

2021-09-04

Spotkanie z Marią Molicką

4 września w ogrodzie Dom Środowisk Twórczych odbyło się spotkanie autorskie z Marią Molicką.
Maria Molicka jest psychologiem od lat pracującym z dziećmi i młodzieżą. Jej bajki leczą dziecięce dusze i pomagają młodym ludziom radzić sobie w trudnych sytuacjach. Rodzicom pozwalają budować szczególny rodzaj więzi z dzieckiem. Opowiadanie bajek zawiera bowiem element odkrywania świata i wspólnego przeżywania.

2021-09-04

Targi Książki

Za nami pierwszy dzień targów książki towarzyszących Herling-Grudziński Festiwal! Swoje stoiska na kieleckim deptaku ulokowały największe wydawnictwa w kraju. Wśród nich:

Agencja Autorska Autograf, Wydawnictwo A Press, Czwarta Strona, Wydawnictwo AGORA, Wydawnictwo Debit, Wydawnictwo Dwukropek, Wydawnictwo FILIA, Wydawnictwo Jedność, Wydawnictwo Literackie, Paśny Buriat,  Polityka, Wydawnictwo SQN, Wydawnictwo Sonia Draga, Wydawnictwo W.A.B., Wielka Litera, Wydawnictwo Znak.

Każdy, niezależnie od wieku mógł zakupić  dla siebie wiele ciekawych lektur, nie tylko  gości naszego Festiwalu.

Fotorelacja

2021-09-04

Patenty i sposoby

Zanieczyszczenie środowiska naturalnego jest narastającym problemem. Jak sobie z nim radzić? Na to pytanie konkretną odpowiedź dała Olga Grabiwoda, pokazując jak można wykorzystać zużyte przedmioty, zamiast powiększać nimi wysypiska śmieci.

Fotorelacja

2021-09-04

Spotkanie autorskie z Karoliną Wilczyńską

Karolina Wilczyńska pochodzi z Kielc. Zadebiutowała powieścią „Performers”. Pisanie stało się jej jedynym zajęciem. Uwielbia rozmowy z ludźmi i roślinami. Obserwuje ludzi, którzy swoim zachowaniem ją inspirują. Spisuje prawdziwe historie czytelniczek, które dzielą się z nią opowieściami o życiu. Tak powstał cykl „Ja kobieta”. Prace ogrodnicze sprawiają jej ogromną przyjemność. Podczas obcowania z naturą przychodzą jej do głowy różne pomysły. Nic więc dziwnego, że wśród napisanych przez nią powieści znajdziemy serię „Rok na Kwiatowej”. Uważa, że po przeczytaniu książki powinna nam zostać jakaś myśl, inspiracja do działania. Stara się wiernie oddać uczucia i kobiece emocje. Ceni konstruktywną krytykę, ale my nie mamy czego krytykować. Spotkanie dostarczyło uczestnikom wielu emocji, wzruszeń, a ciepło płynące od Karoliny Wilczyńskiej rozgrzało ich myśli i serca. Czytelnicy czekają już na nową powieść, która pojawi się na początku przyszłego roku.

Podczas Herling-Grudziński Festiwal z Karoliną Wilczyńską rozmawiała Anna Żmudzińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.


Fotorelacja

2021-09-04

Spotkanie z Jackiem Komudą

Za nami kolejne spotkanie. Tym razem gościem Herling-Grudziński Festiwal był Jacek Komuda, pisarz i historyk specjalizujący się w dziejach Rzeczypospolitej szlacheckiej. Podczas rozmowy opowiadał o tajnikach pracy pisarskiej, bohaterach swoich powieści historycznych oraz o tym dlaczego zdecydował się na ekranizację jednej ze swoich książek. Spotkanie zakończył zwiastun serialu „Diabeł Łańcucki”. Wbrew obiegowym opiniom Jacek Komuda udowadnia, że w Polsce da się kręcić dobre kino historyczne.

Fotorelacja

2021-09-04

Głośne czytanie na Placu Artystów

4 września i skąpany w promieniach słońca Plac Artystów, a na nim kolejne wydarzenie odbywające się w ramach Herling-Grudziński Festiwal - głośne czytanie z Beatą Pszeniczną i Dawidem Żłobińskim – aktorami Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. W spotkaniu wzięli również udział wiceprezydenci Kielc - Agata Wojda i Marcin Chłodnicki.

Fotorelacja


2021-09-04

Spotkanie autorskie z Sylwią Winnik

W ramach Herling-Grudziński Festiwal odbyło się spotkanie autorskie z Sylwią Winnik. W dyskusji z redaktor Marzeną Sobalą autorka opowiadała o kulisach postawania jej książek poświęconych historii II wojnie światowej. Szczególną uwagę poświęcono “Dziewczętom z Auschwitz” gdyż to m. in. do Auschwitz-Birkenau wywożone były więźniarki z więzienia kieleckiego.

W trakcie dyskusji przypomniano losy 10-letniej, ciemnookiej Basi, na której dr Mengele dokonywał eksperymentów zmiany koloru oczu na niebieski oraz o pani Leokadii, która urodziła swojego syna Ireneusza w trakcie “marszu śmierci”. Słabiutkie dziecko zmarło zaraz po porodzie i pochowano je w pudełku po makaronie. Wspominano też dzieci, których jedynym marzeniem było “najeść się i umrzeć”.

Po spotkaniu zgromadzona publiczność mogła nabyć książki autorstwa pani Sylwii wraz z jej autografem.

Fotorelacja

2021-09-04

Wycieczka śladami Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Wycieczka śladami dzieciństwa i młodości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego wyruszyła z Kielc do Suchedniowa w sobotę przed południem. Jedna grupa uczestników udała się na miejsce pociągiem z kieleckiego dworca PKP, drugą natomiast stanowili członkowie Kieleckiej Masy Krytycznej, którzy korzystając z ostatnich słonecznych dni lata pojechali na miejsce rowerami. Wycieczkę poprowadził dr Marek Maciągowski z Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.

Na dworcu w Suchedniowie przywitał nas dyrektor Suchedniowskiego Ośrodka Kultury "Kuźnica" Andrzej Karpiński, który poprowadził nas ścieżką literacką do miejsca, gdzie niegdyś stał dom rodzinny pisarza. Stamtąd razem z grupą rowerzystów udaliśmy się na teren SDK "Kuźnica", gdzie czekały już na nas upieczone smakowite kiełbaski. Tu właśnie odbyła się prelekcja prowadzona przez Annę Pasek i Konrada Cedro, którzy opowiadali o swoich związkach i osobistych doświadczeniach z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim. Podsumowaniem było wspólne zwiedzanie Izby Tradycji mieszczącej się na terenie SDK.

Fotorelacja

2021-09-04

Zachować wolny umysł. Dla kogo Herling dzisiaj?

„Zachować wolny umysł. Dla kogo Herling dzisiaj?” - panel dyskusyjny z udziałem prof. Tomasza Sucharskiego, prof. Feliksa Tomaszewskiego, Igora Gorzkowskiego, Andrzeja Mastalerza oraz Konrada Cedro zgromadził w Domu Środowisk Twórczych wielu entuzjastów prozy Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

Podczas panelu wręczono nagrodę Marszałka Województwa Świętokrzyskiego zwycięzcy I Ogólnopolskiego Konkursu na Opowiadanie im. G. Herlinga-Grudzińskiego.

Jury w składzie: prof. dr hab. Stanisław Żak, prof. dr hab. Małgorzata Krzysztofiik oraz Stanisław Nyczaj, prezes kieleckiego oddziału Związku Literatów Polskich, po długich obradach jednogłośnie wybrało spośród 365 nadesłanych prac opowiadanie „Trędowata” pani Agaty Marzec ze Słupska. Nagrodę w imieniu Andrzeja Bętkowskiego Marszałka Województwa Świętokrzyskiego wręczyła pani Magdalena Kusztal dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach.


Fotorelacja

2021-09-03

Spotkanie autorskie z Grzegorzem Piątkiem

Za nami spotkanie autorskie z Grzegorzem Piątkiem poświęcone jego najnowszej książce „Niezniszczalny. Bohdan Pniewski. Architekt salonu i władzy” (wyd. Filtry, Opera Narodowa). Pniewski kojarzony jest z dużymi realizacjami w stolicy (min. Teatr Wielki czy gmach Narodowego Banku Polskiego), ale część swojego życia spędził w Kielcach, o czym szerzej opowiedział autor książki. Spotkanie prowadził Krzysztof Myśliński.

----------------------------------------------

Grzegorz Piątek (1980) – krytyk i badacz architektury, pisarz, kurator, z wykształcenia architekt.

Autor książek: Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego (2016, Nagroda Literacka m.st. Warszawy), Najlepsze miasto świata. Odbudowa i przebudowa Warszawy 1944-1949 (2020, Nagroda Literacka m.st. Warszawy, Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy, nominacja do Nagrody Literackiej Nike) oraz Niezniszczalny. Bohdan Pniewski – architekt salonu i władzy (2021).

Fotorelacja

2021-09-03

Spotkanie autorskie z Marcinem Mellerem

Marcin Meller zawładnął sercami słuchaczy zgromadzonych w kieleckim Parku Miejskim. Jak donosi naoczny świadek, spotkanie było ŚWIETNE! Wszyscy śmiali się w głos, kiedy opowiadał swoje historie. Mimo, że słynie z niepunktualności, pojawił się o czasie. Tak naprawdę, szanuje publiczność, która może go słuchać i słuchać…i słuchać.

W swoim domu, w którym jest cała masa książek, propaguje bookcrossing. W przedpokoju układa stosik przeczytanych egzemplarzy, a goście mogą je zabrać ze sobą. Uważa, że najlepsze książki czyta w toalecie. Ma tam specjalne 3 półeczki z komiksami, a wśród nich „Kapitan Kloss” i „Hrabia Monte Christo”. Ceni życie rodzinne, a wieczorne czytanie dzieciom jest ważniejsze niż seriale. Żona, Anna Dziewit Meller, jest jego pierwszym cenzorem i dyrektorem wydawnictwa, do którego pisze - Grupy Wydawniczej Foksal. Aktualnie pisze powieść przygodowo-sensacyjną o Afryce.

Mówi o sobie „kandydat drugiego wyboru”. W ten sposób objął stanowisko redaktora naczelnego „Playboya”, prowadzącego „Dzień dobry TVN” oraz "Agenta".

Podczas spotkania wspominał Mazury i dom nad jeziorem, Gruzję i spotkania z Polakami. 

Gorąco polecamy jego książki: "Gaumardżos! Opowieści z Gruzji", "Między wariatami - opowieści terenowo-przygodowe", "Sprzedawca arbuzów", "Nietoperz i suszone cytryny". 

Spotkanie prowadziła Daria Dyktyńska, dyrektor Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.


Fotorelacja

2021-09-03

Uroczyste otwarcie Herling-Grudziński Festiwal

Uroczyste otwarcie Herling-Grudziński Festiwal już za nami. Ruszył Pociąg do Literatury❗

Inaugurację festiwalu rozpoczął występ Marcina Janaszka, kierownika Działu Edukacji Artystycznej Wojewódzkiego Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach, który zagrał utwór specjalnie skomponowany na tę okazję, oparty na motywach z życia Gustawa Herlinga-Grudzińskiego do słów Anny Zielińskiej-Brudek.

Gości przywitały Dyrektor Wzgórza Zamkowego Ewa Chabielska oraz Anna Żmudzińska, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach. Podziękowały wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania Festiwalu. Obecny na otwarciu poseł Krzysztof Lipiec przekazał osobiste podziękowania od Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – Piotra Glińskiego. Senator Krzysztof Słoń oraz Wicewojewoda Świętokrzyski Rafał Nowak podziękowali Ośrodkowi Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach za wieloletnią działalność na rzecz promowania świętokrzyskiego dziedzictwa i postaw patriotycznych. Wiceprezydent Kielc, Marcin Chłodnicki zauważył, że „na te trzy dni Miasto Kielce staje się polską stolicą literatury”.

Inauguracji towarzyszyło otwarcie wystawy „Od Wincentego do Myśliwskiego”, którą przygotował zespół Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach. Na 21 planszach są zaprezentowani literaci związani z ziemią świętokrzyską. Wystawa skierowana jest głównie do młodego odbiorcy. Poprzez komiksową formę ma zachęcić młodzież do czytelnictwa.

Fotorelacja

2021-09-03

Pamiętamy...

Kielce, 3 września 2021 r. Rozpoczynamy I edycję Herling-Grudziński Festiwal. Zanim wybrzmią słowa powitań, inauguracyjnych przemówień, dźwięki muzyki i oklaski, pochylamy się oddając w ciszy hołd dwóm wybitnym postaciom polskiej literatury, których ścieżki życia przyprowadziły do Kielc.

Zapalamy znicze na grobie Jerzego Pilcha, opromienionym wrześniowym słońcem. Składamy kwiaty przed tablicą upamiętniającą Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Czynimy to razem z Marcinem Chłodnickim - Wiceprezydentem Kielc, Grzegorz Sowińskim - zastępcą dyrektora Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Kielce, Piotrem Kisielem - dyrektorem Departamentu Edukacji, Sportu, Turystyki i Spraw Zagranicznych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Ewą Chabielską -  p. o. dyrektora Wzgórza Zamkowego, Anna Żmudzińska – dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach, Markiem Maciągowskim – dyrektorem Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach, Bartłomiejem Zapałą – dyrektorem Akademickiej Szkoły Podstawowej w Kielcach, młodzieżą z 75 Kieleckiej Drużyny Harcerskiej w Bilczy.

Jest z nami żona Jerzego Pilcha, Kinga Strzelecka-Pilch, a nasze myśli płyną do Neapolu - do Marty Herling, córki Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

Obu Pisarzy będziemy wspominać podczas kieleckiego święta literatury razem z ich bliskimi, przyjaciółmi, czytelnikami.

Pamiętamy - mieszkańcy Kielc, organizatorzy, zaproszeni goście i wszyscy sympatycy Festiwalu.


Fotorelacja

2021-09-03

Odliczamy godziny do przyjazdu „Pociągu do literatury”

Odliczamy godziny do przyjazdu „Pociągu do literatury”, który zatrzyma się w Kielcach na 3 dni. Przywiezie festiwalowych gości z całej Polski. Od piątku do niedzieli Miasto Kielce zamieni się w raj dla miłośników książek, spragnionych kulturalnych spotkań w doborowym towarzystwie. O różnorodność, dobrą jakość i znakomitą atmosferę zadbali organizatorzy: Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach, Wzgórze Zamkowe Kielce Castle Hill oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach. 

Znajdź wolny czas i przyjdź!
Zapraszamy Cię na Herling-Grudziński Festiwal!

Pociąg do Literatury - filmowe zaproszenie

2021-09-02

Wspólne czytanie

Już w sobotę, 5 września, o godz. 12:00 na Placu Artystów rozpocznie się wspólne, głośne czytanie. Razem z aktorami Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach Beatą Pszeniczną i Dawidem Żłobińskim oraz Marcinem Chłodnickim - wiceprezydentem Kielc poznamy najpiękniejsze fragmenty polskiej literatury miłosnej. Zachęcamy do włączenia się do zabawy.


2021-09-01

Festiwalowe targi książek

Jednym z wielu punktów wypełnionego po brzegi programu Herling-Grudziński Festiwal będą Festiwalowe Targi Książki i stoiska bookcrossingowe. Cieszymy się, że do naszego wydarzenia przyłączyły się wydawnictwa z całej Polski. To dzięki nim w dniach 4-5 września (sobota-niedziela) na kieleckiej Sienkiewce uda się stworzyć Festiwalową Strefę Wydawnictw, w której nie zabraknie książek dla każdego. Książki będą również dostępne podczas paneli dyskusyjnych i spotkań z autorami.

Wielkie podziękowania kierujemy do wszystkich wydawnictw, które pojawią się na wrześniowym „Pociągu do literatury”: Agencja Autorska Autograf, Wydawnictwo A Press, Czwarta Strona, Wydawnictwo Agora, Wydawnictwo Debit, Wydawnictwo Dwukropek, Wydawnictwo FILIA, Wydawnictwo Jedność, Wydawnictwo Literackie, Paśny Buriat, Polityka, Wydawnictwo SQN, Wydawnictwo Sonia Draga, Wydawnictwo W.A.B., Wielka Litera, Wydawnictwo Znak

Mamy nadzieję, że nie opuścicie Festiwalowych Targów Książki i wrócicie do domu z ulubioną lekturą. Do zobaczenia wkrótce.

2021-09-01

Spotkanie autorskie ze Stanisławem Łubieńskim”

Śmieci to temat wstydliwy, staramy się ich nie zauważać wokół siebie. Nasza wiedza o nich kończy się wraz z wyrzuceniem papierka do odpowiednio oznaczonego pojemnika. Stanisław Łubieński idzie tropem śmieci, przygląda się im z różnych perspektyw. Zauważa ich wpływ na życie zwierząt, na ludzką psychikę, ale też na sztukę, która wykorzystuje odpady. Swoje obserwacje zamieścił w "Książce o śmieciach".

Spotkanie ze Stanisław Łubieński, pisarzem, dziennikarzem, z zamiłowania przyrodnikiem prowadzącym blog Dzika Ochota odbędzie się 5 września w niedzielę o godz. 11:00 w Domu Środowisk Twórczych "Pałacyk" im. T. Zielińskiego w Kielcach, ul. Zamkowa 5.

Wydarzenie odbywa się w ramach Herling-Grudziński Festiwal którego organizatorem jest Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach, Wzgórze Zamkowe Kielce Castle Hill, Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach.

2021-09-01

„Zachować wolny umysł. Dla kogo jest Herling dzisiaj?”

„Zachować wolny umysł. Dla kogo jest Herling dzisiaj?" Pod takim tytułem już 3 września o godzinie 16:00 w Domu Środowisk Twórczych w Kielcach odbędzie się panel dyskusyjny, podczas którego zaprezentowana zostanie rozmowa z Martą-Herling - córką Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

Zarejestrowana rozmowa to niezwykłe spotkanie dwóch pokoleń, dwóch narodowości, w dwóch miejscach jednocześnie, które łączy wspólny cel – pamięć o Gustawie Herlingu-Grudzińskim. Odbyła się przy wtórze dzwonów z kościoła św. Klary w Neapolu, niejako na znak o obecności pisarza podczas rozmowy. Szczególny znak, gdyż wspominał o nim i jego donośnych dźwiękach w swoim ostatnim opowiadaniu „Podzwonne dla dzwonnika”.

Podczas rozmowy online, córka pisarza Marta Herling wspominała ojca i jego pamięć o Polsce, z której pochodził, a do której już nie wrócił. Rzadko opowiadał w domu o swoich latach dzieciństwa i młodości, nigdy nie mówił do dzieci w języku polskim. To ona postanowiła poznać historię życia ojca z jego książek autobiograficznych. Jako studentka wzięła kilka lekcji języka polskiego i przyjechała do Polski krocząc śladami życia Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. „Festiwal to ważna inicjatywa dla pamięci i obecności ojca w Kielcach i całym regionie świętokrzyskim. To ważne aby młode generacje poznały sylwetkę ojca i jego dzieła. Dlatego tak cieszę się, że w programie jest tyle sekcji dedykowanych szkołom i studentom” – mówiła córka pisarza dodając, że chciałaby aby młodzież, którą tak umiłował sobie pisarz, czytała, rozważała i interpretowała jego dzieła na nowo. Szczególnie, że w najbliższym czasie ukaże się nowe wydanie „Innego Świata” w dziełach zebranych Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Rozmówczyni żałowała, że nie może wziąć udziału osobiście, ale obiecała, że pojawi się na kolejnej edycji Herling-Grudziński Festiwal już w przyszłym roku, śląc przy tym pozdrowienia dla wszystkich uczestników i instytucji biorących udział w festiwalu.

2021-09-01

„Od tekstu do teatru”

Dzieci, w wieku 5-8 lat, zapraszamy na warsztaty teatralne „Od tekstu do teatru”. Poprowadzi je aktorka Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach im. Stefana Karskiego Agata Sobota.

Przez 3 dni, 3-5 września, dzieci, poprzez świetną zabawę, będą poznawać warsztat aktorski. Finał nastąpi w niedzielę, gdzie młodzi aktorzy zaprezentują spektakl, który będzie efektem ich pracy.

Piątek 16:30 - 17:30
Sobota 14:00 - 15:00
Niedziela 14:00 - 15:00, spektakl 15:00

W Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach

Zapisy na warsztaty w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach, telefonicznie: 41 367 68 01 lub mailowo: sekretariat@zamkowa3.pl Liczba miejsc ograniczona!

2021-08-31

Spotkanie z Marią Molicką

Jak wychowywać dziecko? To pytanie, które zadaje sobie niejeden rodzic. Odpowiedzi na nie, już 4 września, udzieli psycholożka, Maria Molicka - dr psychologii klinicznej dziecka, guru bajkoterapii polskiej.

Na spotkaniu opowie o roli bajek terapeutycznych w budowaniu optymistycznego stylu myślenia, odporności emocjonalnej i kreatywności. Będzie możliwość zadawania pytań i dyskusji.

Zapraszamy rodziców, nauczycieli wychowania przedszkolnego oraz wszystkich zainteresowanych tematem wychowywania dzieci - 4 września o godz. 12:30 do ogrodu Domu Środowisk Twórczych Pałacyk im. T. Zielińskiego, ul. Zamkowa 5.


2021-08-31

Warsztat kreatywnego pisania Piotra Brysacza „Weź pióro (klawiaturę) i pisz”

Chcesz napisać opowiadanie? Masz dobry pomysł, ale nie wiesz jak zacząć? My damy Ci impuls, rozwiejemy Twoje wątpliwości.

Przyjdź w sobotę, 4 września, o godz. 10.00 do Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach na warsztat kreatywnego pisania „Weź pióro (klawiaturę) i pisz” Piotra Brysacza.

Piotr Brysacz jest absolwentem polonistyki UW, dziennikarzem, redaktorem, autorem książek "Patrząc na Wschód. Przestrzeń. Człowiek. Mistycyzm" i (wspólnie z Andrzejem Kalinowskim) "Podlaskie. Najpiękniejsze miejsca. Wędrówki Wiktora Wołkowa", jest finalistą nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej za najlepszy wywiad prasowy (2014).

Zapisy na warsztat w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach, telefonicznie: 41 367 68 01 lub mailowo: sekretariat@zamkowa3.pl

Liczba miejsc ograniczona!


2021-08-30

„Zachować wolny umysł. Dla kogo jest Herling dzisiaj?”

3 września, w najbliższy piątek, w Dom Środowisk Twórczych o godz. 16:00 rozpocznie się w ramach Herling-Grudziński Festiwal debata „Zachować wolny umysł. Dla kogo jest Herling dzisiaj?"

O twórczości wielkiego pisarza będą rozmawiać: prof. Tadeusz Sucharski, prof. Feliks Tomaszewski, Igor Gorzkowski, Andrzej Mastalerz i Konrad Cedro.

Po panelu dyskusyjnym Andrzej Bętkowski Marszałek Województwa Świętokrzyskiego wręczy nagrodę zwycięzcy I Ogólnopolskiego Konkursu na Opowiadanie im. G. Herlinga - Grudzińskiego.

Wejście na wydarzenie po odebraniu akredytacji w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach. Zapisy telefonicznie: 41 367 68 01 lub mailowo: sekretariat@zamkowa3.pl Liczba miejsc ograniczona!

2021-08-30

Spotkanie z Jackiem Komudą

Jacka Komudę, autora niezwykle poczytnych powieści historycznych chyba nikomu nie trzeba przedstawiać.

Specjalizuje się w dziejach Rzeczypospolitej szlacheckiej, ale nie stroni też od bardziej współczesnych kart historii. W ciągu ostatnich 5 lat ukazały się trzy powieści poruszające tematy z okresu II wojny światowej: „Hubal”, „Westerplatte” i „Wizna”.

O książkach, a także nowym projekcie – ekranizacji powieści „Diabeł Łańcucki” opowie sam autor na dziedzińcu Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej 4 września, w sobotę, o godz. 13:30.

Wstęp wolny.


2021-08-29

Kuchnia z literatury

Maksymilian Przybylski to znakomity kucharz, który o nietypowym gotowaniu wie wszystko. To również pasjonat przyrody, podróżnik i fotograf, autor bloga Max gotuje z Natury i strony o fotografii Przybylski Fotografia. Na jego blogu znajdziecie nietuzinkowe przepisy, świeże spojrzenie na polską regionalną kuchnię oraz dzikie naturalne produkty.

Max Przybylski spotka się z Wami 5 września o godz. 13:00 na dziedzińcu Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.

Tym razem będzie gotował… z literatury i przygotuje zupę z przepisu Wiedźmina Andrzeja Sapkowskiego. Zapraszamy!


2021-08-28

„Śladami Herlinga” rajd rowerowy na trasie Kielce-Suchedniów

4 września zapraszamy na rajd rowerowy „śladami Herlinga” na trasie Kielce – Suchedniów - Kielce

Start: Rynek w Kielcach - godzina 09:00.

Zapisy: Kielecka Masa Krytyczna.

W Suchedniowie zapraszamy na:

  • piknik literacki z udziałem Konrada Cedro i pani Anny Pasek, którzy opowiedzą o swoich kontaktach z wielkim pisarzem – na terenie Suchedniowski Ośrodek Kultury "Kuźnica"
  • ognisko, grill z kiełbaskami i piękne rozmowy
  • możliwość powrotu pociągiem po wcześniejszym zgłoszeniu

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

2021-08-28

Śniadanie na trawie

A może śniadanie na trawie?

„Literackie śniadanie na trawie” to wydarzenie zarówno dla tych, co pikniki kochają, jak i tych, co tego tematu w ogóle nie ogarniają. Wspólnie zrelaksujemy się, napijemy i zjemy to, co ktoś po drodze nabędzie, albo z domowej lodówki wydobędzie.

Zabierzcie ze sobą książki i tablety, karty, szachy, warcaby oraz kolorowe gazety. Ci, którzy chcieliby się poruszać, proszeni są o zabranie: frisbee, lotek i rakietek i co najmniej dwóch paletek.

Startujemy 5 września, punktualnie o godz. 10:00 Posiedź, poleż i poczytaj – na leżakach i kocykach. Zagraj i zagadaj do swojego sąsiada. Zabierz ze sobą pozytywną energię!

Zapraszamy do Parku Miejskiego. Życzymy smacznego!

2021-08-27

Spotkanie z Agatą Tuszyńską

Żyje wśród książek, które od zawsze były dla niej najważniejsze. Uwielbia pióra wieczne oraz ozdobne szklane przyciski do papieru. Pisze piórem, bo dzięki temu związek między ręką, głową i papierem jest głębszy, niż kiedy pisze się na klawiaturze.

Agata Tuszyńska, pisarka, poetka i reportażystka, ze swoimi czytelnikami spotka się w sobotę 4 września o godz. 15:15 na dziedzińcu Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.

O sobie i swoim pisarstwie porozmawia z dziennikarką Grażyną Lutosławską.
Gorąco zapraszamy!

Filmowe zaproszenie

Fot. Bartek Wieczorek

2021-08-27

Spotkanie „Pod Mocnym Aniołem”

Pretensja o tytuł jest jedyną, jaką mieć tu można”, ale my pretensji nie mamy. Wręcz przeciwnie.

Ten konkretny zbiór felietonów Jerzego Pilcha, publikowanych w Polityka w latach 2002-2006, koniecznie mieć trzeba. Jego zawartość nie jest wyborem przypadkowym, lecz książką zaplanowaną i ułożoną przez samego autora. Teksty w zbiorze zostały podzielone na felietony literackie i felietony o piłce nożnej. W obu tych dziedzinach autor wyróżniał się, tyle że w literaturze jako oryginalny twórca, a w piłce nożnej jako niezmordowany kibic i komentator.

W felietonie otwierającym zbiór, Jerzy Baczyński, redaktor naczelny tygodnika Polityka pisze, że felietony Pilcha „po latach jeszcze bardziej nabierają smaku: opisywane książki, zdarzenia, persony, mecze pokazują się tym, czym były – pretekstami do błyskotliwej, inteligentnej, ironicznej opowieści o życiu. O nas.”

Dla Małgorzaty Halber zaś „(…) ważniejsza niż perspektywa feministyczna jest (…) przyjemność czytania fraz i sensów. Fraz z inwersją, która tylko Pilchowi wychodziła i niech nikt tej inwersji już nie stosuje”.

Z obojgiem będzie można się spotkać już 5 września o godz. 14:30, w Domu Środowisk Twórczych – Pałac im. T. Zielińskiego W Spotkaniu „Pod Mocnym Aniołem”, wezmą także udział Witold Bereś i Bronisław Maj.

Uczestnicy wydarzenia będą mieli możliwość zakupu wspomnianego wyżej zbioru felietonów., jak również książki Witolda Beresia „Pilchu. Na rogu Wiślnej i Hożej”. Obie pozycje w atrakcyjnych cenach.


2021-08-26

Warsztat Agnieszki Kucharskiej

4 września w sobotę w godz. 14.00 – 15.30 zapraszamy wszystkich, którzy kochają rękodzielnictwo na warsztat Agnieszki Kucharskiej instruktorki plastycznej, animatorki kultury, współzałożycielki marki Prażymy Ażurem.

W ogrodzie Dom Środowisk Twórczych w Kielcach za pomocą koronek, igieł, szydełek, taśm bawełnianych, piór i koralików będzie można wykonać łapacze snów.

Jak zapewnia autorka warsztaty te mają mocny wydźwięk terapeutyczny, niwelują stres, przyczyniają się do poczucia szczęścia, spełnienia wewnętrznego. Zapraszamy dorosłych i dzieci.

Zapisy w Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach osobiście, telefonicznie: 41 367 68 01 lub mailowo: sekretariat@zamkowa3.pl Liczba miejsc ograniczona!


2021-08-26

Konferencja prasowa w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach podano szczegóły dotyczące organizacji, programu i źródeł finansowania Herling-Grudziński Festiwal.

Na pytania dziennikarzy odpowiadali przedstawiciele władz samorządowych i organizatorzy wydarzenia:

  • Marcin Chłodnicki - Wiceprezydent Kielc,
  • Paweł Walesic – kierownik Oddziału Dziedzictwa Narodowego w Departamencie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego,
  • Marzena Surdyka – zastępca dyrektora w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach,
  • Anna Żmudzińska – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach,
  • Ewa Chabielska – dyrektor Wzgórza Zamkowego Kielce Castle Hill,
  • Marek Maciągowski – dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach,
  • Jolanta Białek – szef Działu Edukacji OMPiO.

2021-08-25

Miasto Kielce w Polityce

Miasto Kielce znalazło swoje miejsce w „Polityce”, a specjalne miejsce w Kielcach czeka na redaktora naczelnego Jerzego Baczyńskiego podczas Herling-Grudziński Festiwal.

Ceniony przez czytelników tygodnik Polityka objął patronat medialny nad Festiwalem. Ogromnym wyróżnieniem dla nas jest przyjęcie przez Jerzego Baczyńskiego zaproszenia do udziału w Spotkanie „Pod Mocnym Aniołem”, poświęconym twórczości znakomitego pisarza Jerzego Pilcha.

  • Spotkanie odbędzie się 5 września o godz. 14:30 w Dom Środowisk Twórczych w Kielcach.
  • Wezmą w nim również udział: Witold Bereś, Malgorzata Halber i Bronisław Maj.
  • ydarzenie poprowadzą Kinga Strzelecka-Pilch, żona pisarza oraz Bartłomiej Zapała.

Cieszymy się, że wieści o kieleckim festiwalu rozchodzą się po całej Polsce. Dziękujemy za promowanie wydarzenia na łamach tygodnika Polityka!


2021-08-25

Pociąg do Literatury - jedziemy do Suchedniowa

4 września ze stacji w Kielcach wyrusza Pociąg do Literatury: jedziemy do Suchedniowa, gdzie dzieciństwo i młodość spędził Gustaw Herling–Grudziński.

  • 10:30 spotkanie na dworcu PKP w Kielcach
  • 10:59 odjazd pociągu do Suchedniowa

A w Suchedniowie:

  • Spacer z przewodnikiem śladami Herlinga-Grudzińskiego,
  • Piknik literacki z udziałem Konrada Cedro i pani Anny Pasek, którzy opowiedzą o swoich kontaktach z wielkim pisarzem – na terenie Suchedniowski Ośrodek Kultury "Kuźnica"

Udział w wydarzeniu całkowicie bezpłatny! Zapisy w Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach osobiście, telefonicznie: 41 367 68 01 lub mailowo: sekretariat@zamkowa3.pl Liczba miejsc ograniczona!

2021-08-25

Janusz Leon Wiśniewski

Naukowiec i pisarz, który ze znawstwem pisze o relacjach i związkach damsko-męskich, za co szczególnie cenią go czytelniczki przychodząc tłumnie na jego spotkania autorskie. Obecnie przebywa w swojej pustelni na Kaszubach, ale myślami jest już w Kielcach, na Herling-Grudziński Festiwal. Serca czytelników na całym świecie zdobył wydaną w 2001 roku powieścią „S@motność w sieci”. Pewnie już domyślacie się, o kim mowa 😉. Janusz Leon Wiśniewski z przyjemnością spotka się z Państwem 4 września o godz. 16:00 w Poczytalni Na dVoRcu. Będziecie? My już nie możemy się doczekać!

2021-08-24

Coraz głośniej o Herling-Grudziński Festiwal

Coraz głośniej o Herling-Grudziński Festiwal. Tym razem za pośrednictwem Radio eM Kielce. Redaktor Piotr Zawadzki rozmawiał o zbliżającym się wydarzeniu z Anną Żmudzińską, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach i Ewą Chabielską, p.o. dyrektora Wzgórza Zamkowego Kielce Castle Hill. Obie Panie, pełne energii i zaangażowania, opowiadały o planowanych spotkaniach i festiwalowych gościach, rozdawały zaproszenia i zachęcały wszystkich do wzięcia udziału w wielkim wrześniowym święcie literatury.


2021-08-24

Rozpoczynamy finałowe odliczanie

Równo 10 dni pozostało do startu I Herling-Grudziński Festiwal!

Już nie możemy się doczekać, aż pierwszy świętokrzyski „Pociąg do literatury" wyruszy w podróż szlakiem literackim pod patronatem Gustawa Herlinga Grudzińskiego. Nasi festiwalowi goście, których poznaliście z dotychczasowych komunikatów, już wsiedli do odpowiednich przedziałów i są gotowi na spotkanie z Wami! Pamiętajcie, aby wsiąść do pociągu i dołączyć do festiwalowej rodziny. Z nami odbędziecie niezapomnianą podróż śladami wybitnych pisarzy, autorów i ludzi świata kultury. Nie czekajcie i już dziś zajmijcie miejsce w jednym z wielu przedziałów „Pociagu do literatury”!


2021-08-24

Sylwia Winnik

Sylwia Winnik Official to kolejny gość, którego spotkacie w naszym festiwalowym „Pociągu do literatury”. Młodość, energia, pasja do literatury i historii to jej znak rozpoznawczy, o czym przekonacie się oglądając poniższy filmik. Spotkanie z autorką reportaży historycznych odbędzie się na dziedzińcu Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach 4 września o godzinie 12:00. Serdecznie zapraszamy!


2021-08-23

Przedstawiamy nazwiska kolejnych gości Festiwalu

Dziś przedstawiamy nazwiska kolejnych gości, którzy wezmą udział w Herling-Grudziński Festiwal, który odbędzie się w dniach 3-5 września.

Pamiętajcie, że część spotkań wymaga odebrania bezpłatnych akredytacji, które zagwarantują Wam miejsce wśród publiczności. Te odbierzecie w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach i Poczytalni Na dVoRcu. Wejściówki na pozostałe wydarzenia odbierzecie we wszystkich filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.

Na podróż „Pociągiem do literatury” zdecydowali sie m.in.:

  • Magdalena Grzebałkowska
  • Agata Tuszyńska
  • Sylwia Winnik
  • Jacek Komuda
  • Andrzej Mastalerz
  • Max Czornyj

Szczegółowy rozkład jazdy i informacje o bezpłatnych wejściówkach.


2021-08-21

Magda Grzebałkowska

Prosto znad morza swoje zaproszenie na Herling-Grudziński Festiwal przesyła Magda Grzebałkowska, która już wkrótce wsiądzie do pociągu, i to nie byle jakiego „Pociąg do literatury” powiezie ją prosto do ulubionego Miasto Kielce.

Magdalena Grzebałkowska - reporterka i pisarka. Laureatka wielu nagród dziennikarskich i literackich. Autorka bestsellerowych biografii ks. Twardowskiego i Beksińskich oraz znakomitych reportaży „1945. Wojna i pokój”, które weszły do finału Nike 2016 i zdobyła Nagrodę Czytelników „Gazety Wyborczej”. Spotkanie z autorką odbędzie się 5 września o godz. 18:00 w Muszli Koncertowej Parku Miejskiego im. St. Staszica. Nie może Was zabraknąć!


2021-08-20

Kilkadziesiąt spotkań w trakcie trzech dni Festiwalu

Kilkadziesiąt spotkań w trakcie trzech dni Herling-Grudziński Festiwal. Pamiętajcie, że część z nich ma ograniczoną liczbę miejsc i wymaga bezpłatnych akredytacji, które odbierzecie w Poczytalni Na dVoRcu i Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach. Zaproszenia na pozostałe wydarzenia czekają na Was we wszystkich filiach Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach.

W naszym „Pociągu do Literatury” podróżować będą m.in.:

  • Marcin Meller
  • Max Czornyj
  • Karolina Wilczyńska - autorka
  • Janusz Leon Wiśniewski
  • Robert Małecki
  • Jacek Łukawski - profil autorski

Szczegółowy rozkład jazdy i informacje o bezpłatnych wejściówkach.


2021-08-19

Spotkanie „Pod Mocnym Aniołem”

Już 5 września o godzinie 14:30 w Domu Środowisk Twórczych w Kielcach odbędzie się spotkanie "Pod Mocnym Aniołem" poświęcone twórczości Jerzego Pilcha. Zaproszenie do udziału w tym wydarzeniu przyjął redaktor naczelny „Polityki” Jerzy Baczyński oraz dziennikarze, pisarze, scenarzyści: Witold Bereś, Małgorzata Halber i Bronisław Maj. O znakomitą atmosferę dyskusji zadbają prowadzący: Kinga Strzelecka-Pilch i dr Bartłomiej Zapała. Czas wypełnią wspomnienia o Mistrzu literackiej frazy, człowieku o charakterystycznym poczuciu humoru, niezwykłym uroku osobistym z dystansem do spraw przyziemnych. Goście czytać będą fragmenty wybranych felietonów Jerzego Pilcha, rozmawiać z prowadzącymi przytaczając anegdoty z życia autora. W trakcie wydarzenia widzowie będą mieli możliwość zakupić najnowszą książkę Wotolda Beresia „Pilchu. Na rogu Wiślnej i Hożej”.

Jerzy Pilch (ur. 10 sierpnia 1952 w Wiśle, zm. 29 maja 2020 w Kielcach) to polski pisarz, publicysta, felietonista, dramaturg i scenarzysta filmowy. Na jego koncie znalazło się wiele nagród, m.in. Nagroda Fundacji im. Kościelskich za tom poetycki "Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej", Nagroda Literacka „Nike” za powieść "Pod Mocnym Aniołem" i Paszport "Polityki". W latach 80. zaangażował się w tworzenie niezależnego czasopisma kulturalno-literackiego „NaGłos”. Związany był także z „Tygodnikiem Powszechnym”. Publikował felietony kolejno na łamach „Hustlera”, „Polityki”, „Dziennika” i „Przekroju”. Ostatnie miesiące życia pisarz spędził w Kielcach, gdzie wraz z małżonką przeniósł się uciekając od wielkomiejskiego zgiełku.


2021-08-18

Wejściówki na Festiwal już dostępne!

Od dzisiaj (wtorek, 17 sierpnia) możecie odbierać bezpłatne akredytacje i wejściówki na wydarzenia organizowane w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Literatury.

Poczytalni Na dVoRcu (w godzinach otwarcia):

  • akredytacje na spotkanie z Janusz Leon Wiśniewski.

Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach (w godzinach otwarcia):

  • akredytacje na warsztaty z udziałem gości (Małgorzata Swędrowska, Agata Sobota, dr Maria Molicka, Piotr Brysacz, Agnieszka Kucharska, Olga Grabiwoda),
  • wejściówki na panel dyskusyjny „Zachować wolny umysł. Dla kogo Herling dzisiaj?” z udziałem gości (prof. Tadeusz Sucharski, prof. Feliks Tomaszewski, Igor Gorzkowski, Andrzej Mastalerz, Konrad Cedro).

We wszystkich filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach (w godzinach otwarcia):

  • wejściówki na pozostałe wydarzenia festiwalowe.

Szczegółowe informacje pod adresem.


2021-08-17

Strefa dyskusji

Fantastyczni goście festiwalu pojawią się nie tylko w strefie spotkań z autorami, o której pisaliśmy jakiś czas temu. Głośne nazwiska zagoszczą także w strefie dyskusji. Podczas wielu spotkań i paneli dyskusyjnych, do udziału w których serdecznie zapraszamy, pojawią się m.in.:

  • Kinga Strzelecka-Pilch
  • Jerzy Baczyński
  • Witold Bereś
  • Bronisław Maj
  • Malgorzata Halber
  • Andrzej Mastelarz
  • Konrad Cedro
  • Igor Gorzkowski
  • prof. Feliks Tomaszewski
  • prof. Tadeusz Sucharski

Mamy nadzieję, że każdy z Was wybrał już interesujące spotkania i zanotował je w swoim kalendarzu czerwonym kolorem. Czas tyka, a do startu naszego „Pociągu do literatury” pozostało już tylko 17 dni!


2021-08-17

Poławiacze książek

Zachęcamy do zabawy poławiacze książek. Jest ona związana z organizacją Herling-Grudziński Festiwal w Kielcach, ale mamy nadzieję, że zacznie żyć swoim życiem.

Zasady są bardzo proste:

  • Wejdź na grupę #Poławiaczeksiążek i wybierz interesującą cię książkę
  • znajdź ją w terenie i zabierz do domu
  • zostaw w miejscu znalezienia lub dowolnym innym kolejną książkę, a jej zdjęcie i opis, gdzie ją ukryłeś wstaw w poście na grupie.

Dzisiaj proponujemy dla poławiaczy 3 książki:

  • Harlan Coben - „Nie mów nikomu”
  • Andrzej Brzeziecki, Małgorzata Nocuń - Łukaszenka. Niedoszły car Rosji
  • J.K. Rowling - Harry Potter i kamień filozoficzny

Można je odnaleźć i zabrać do domu z "metalowych skrzyń" na dziedzińcu w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach. Miłego poławiania.
https://www.facebook.com/groups/368534681497703/permalink/369763944708110/


2021-08-14

Refleksje Marty Herling

Wrześniowy festiwal literatury w Kielcach wielkimi krokami zbliża się do inauguracji. Dziś chcieliśmy podzielić się z Wami kilkoma refleksjami i słowami wsparcia od córki Gustawa Herlinga-Grudzińskiego - Marty Herling:

„Cieszę się, że wydarzenia pod nazwą Pociąg do literatury. I »Herling-Grudziński Festiwal« oraz »Ogólnopolski Konkurs Literacki na opowiadanie im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego« będą przypominać o związkach mojego śp. Ojca z Kielcami i regionem świętokrzyskim, z którym uczuciowo był związany całe życie. Cieszę się też, że ważne dla kultury instytucje kieleckie uczczą w ten sposób pamięć o Pisarzu i jego utworach i będą patronować promocji literatury wśród młodych czytelników, na których mojemu Ojcu zawsze bardzo zależało.” - Marta Herling

Fot. Krzysztof Krogulec Echodnia.eu


2021-08-13

Bezpłatne zaproszenia i akredytacje na Herling-Grudziński Festiwal

Od najbliższego wtorku, 17 sierpnia możecie odbierać bezpłatne zaproszenia i akredytacje na Herling-Grudziński Festiwal, który wystartuje już 3 września.

Chcecie poznać szczegółowy rozkład jazdy naszego „Pociągu do literatury”? Nic prostszego. Teraz wystarczy zeskanować kod QR, który przekieruje Was do strony z programem wydarzenia. Pamiętajcie, że część spotkań wymaga wcześniejszego zgłoszenia swojego udziału i odebrania bezpłatnych wejściówek już od 17 sierpnia. Prezentujemy lista takich spotkań.

2021-08-12

Festiwalowe Targi Książki i stoiska bookcrossingowe na Festiwalu

Festiwal literatury bez literatury? Absolutnie NIE, tym bardziej kiedy odbywa się pod hasłem „Kielce czytają”.

Jednym z wielu punktów wypełnionego po brzegi programu Herling-Grudziński Festiwal będą Festiwalowe Targi Książki i stoiska bookcrossingowe. Cieszymy się, że do naszego wydarzenia przyłączyły się wydawnictwa z całej Polski. To dzięki nim w dniach 4-5 września (sobota-niedziela) na popularnej Sienkiewce uda się stworzyć Festiwalową Strefę Wydawnictw, w której nie zabraknie książek dla każdego z Was. Wielkie podziękowania kierujemy do wszystkich wydawnictw, które wystartują we wrześniowym „Pociągu do literatury”:

  • Agencja Autorska Autograf
  • Czwarta Strona
  • Paśny Buriat
  • Wielka Litera
  • Wydawnictwo Agora
  • Wydawnictwo Dwukropek
  • Wydawnictwo FILIA
  • Wydawnictwo Jedność
  • Wydawnictwo Literackie
  • Wydawnictwo Sine Qua Non
  • Wydawnictwo Sonia Drag
  • Wydawnictwo W.A.B.

Mamy nadzieję, że Festiwalowe Targi Książki zaspokoją Wasze czytelnicze gusta i sprawią nie lada frajdę. Koniecznie bądźcie z nami!

2021-08-11

Strefa zabawy dzieci i młodzieży

W ramach Herling-Grudziński Festiwal zapraszamy do strefy zabawy dla dzieci i młodzieży!

3 września odbędzie się rodzinny spacer „Śladami literatów”. Start w Poczytalnia Na dVoRcu na Dworcu PKS o godz. 9.00.

Kto lubi samodzielnie odkrywać zagadki zapraszamy na grę miejską „Na tropie kieleckich pisarzy”. Karty do gry będą do odebrania w Poczytalnia Na dVoRcu na Dworcu PKS w godz. 10.00 - 15.00. Małych artystów zapraszamy na warsztaty „Od tekstu do teatru”, które poprowadzi Agata Sobota, aktorka Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach im. Stefana Karskiego. Warsztaty będą trwały przez trzy dni a zakończy je spektakl przygotowany przez uczestników na dziedzińcu Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.

4 września o godz. 11.00 rozpocznie się rajd rowerowy „Śladami Herlinga-Grudzińskiego” na trasie Kielce-Suchedniów. Tych, którzy wolą podróż pociągiem, zapraszamy o 13.00 na kielecki dworzec PKP, aby wspólnie pojechać do Suchedniowa. Na miejscu zwiedzimy z przewodnikiem miejsca związane z G. Herlingiem–Grudzińskim. Wyprawę zwieńczy piknik literacki w Suchedniowski Ośrodek Kultury "Kuźnica".

Dzieci i rodziców, którzy pozostaną w mieście, zapraszamy na warsztat rękodzielniczy „Baśniowy sen” w ogrodzie Dom Środowisk Twórczych o godz. 14.00.

6 września, w niedzielę, coś dla wszystkich smakoszy Gotowanie z Maksymilianem Przybylskim Max gotuje z Natury. Literacka kuchnia na Wzgórze Zamkowe Kielce Castle Hill o 13.00. Nie może nikogo zabraknąć!

W ogrodzie Dom Środowisk Twórczych Pałacyk im. T. Zielińskiego o godz. 12.30. warsztat dla dzieci „Jak zrobić przydatne rzeczy z odpadów”, który poprowadzi Olga Grabiwoda.

O 15.00 zwieńczenie 3-dniowych warsztatów „Od tekstu do teatru” – spektakl teatru dziecięcego w Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach. Zapraszamy!

2021-08-10

Spotkanie pod Mocnym Aniołem

Spotkanie Pod Mocnym Aniołem, poświęcone twórczości znakomitego pisarza Jerzego Pilcha, odbędzie się w niedzielę 5 września o godzinie 14.30 w Dom Środowisk Twórczych-Pałacu Tomasza Zielińskiego w Kielcach. Spotkanie poprowadzą Kinga Strzelecka-Pilch, żona pisarza oraz dr Bartłomiej Zapała. Czas wypełnią wspomnienia o Mistrzu literackiej frazy, człowieku o charakterystycznym poczuciu humoru, niezwykłym uroku osobistym z dystansem do spraw przyziemnych. Goście czytać będą fragmenty wybranych felietonów Jerzego Pilcha, rozmawiać z prowadzącymi przytaczając anegdoty z życia autora. Zaproszenie do udziału w tym wydarzeniu przyjął redaktor naczelny „Polityki” Jerzy Baczyński oraz dziennikarze, pisarze, scenarzyści: Witold Bereś, Małgorzata Halber i Bronisław Maj. Spotkanie dostarczy wielu niezapomnianych wrażeń, a osoby zafascynowane pisarzem będą mogły kupić najnowszą książkę Witolda Beresia "Pilchu. Na rogu Wiślanej i Hożej". Znajdą w niej nieznane teksty, wyciągnięte z archiwów, eseje na temat jego twórczości, biograficzne opisy, osobiste wspomnienia. Pozycja „zaspokoi głód tych, którzy kochają Pilcha”.

„Jerzy Pilch był pisarzem, felietonistą, czytelnikiem; ostatnie pół roku życia kielczaninem. Nic tak nie poprawiało mu humoru jak spacer po parku zakończony pączkiem na ul. Sienkiewicza. W maju 2020 był ambasadorem czytelnictwa Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach i planował spotkanie z Państwem. Porozmawiajmy o Jurku w Kielcach. Zapraszam ciepło”. Kinga Strzelecka-Pilch.

fot. Michał Mutor

2021-08-09

Ponad 360 opowiadań zgłoszonych na Ogólnopolski Konkurs Literacki na Opowiadanie im. Herlinga-Grudzińskiego

Do jurorów Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego na Opowiadanie im. Herlinga-Grudzińskiego, wypłynęło ponad 360 opowiadań.

Opowiadania należało przesłać do 5 sierpnia 2021 r.

Ogłoszenie wyników nastąpi 3 września 2021 r.


2021-08-06

Głos Dnia z udziałem Anny Żmudzińskiej, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach

Zastanawia Was lista nazwisk jakie pojawią się podczas festiwalu „Pociąg do literatury. I Herling-Grudziński Festiwal”? A może chcielibyście poznać na jakie strefy tematyczne podzielono wrześniowy festiwal? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań redaktor Anna Róży odnajdziecie w materiale TVP3 Kielce „Głos Dnia” z udziałem Anny Żmudzińskiej, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.

Zapraszamy do oglądania.


2021-08-04

Ogólnopolski Konkurs Literacki na Opowiadanie im. Herlinga-Grudzińskiego

Zapraszamy do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Literackim na Opowiadanie im. Herlinga-Grudzińskiego, którego organizatorami są: Wzgórze Zamkowe - Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach.

Konkurs ma charakter otwarty. Organizowany jest w ramach festiwalu literackiego pn. "Pociąg do Literatury. I Herling-Grudziński Festiwal". Hasło przewodnie konkursu brzmi WIEŻA. Może być rozumiane dosłownie lub metaforycznie. Zgłaszane prace muszą do niego nawiązywać.

Na konkurs należy przesłać 1 opowiadanie o objętości do 7 stron wydruku komputerowego.

Prace należy nadsyłać mailem do 5 sierpnia 2021 r. na adres: sekretariat@zamkowa3.pl

Szczegóły w Regulaminie Konkursu

Ogólnopolski Festiwal literacki „Pociąg do Literatury. I Herling-Grudziński Festiwal” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Pomocy Kultury.

2021-08-01