Dyskusyjne Kluby Książki

Projekt realizowany w ramach Programu Operacyjnego "Promocja Czytelnictwa" Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
DKK skierowane są do miłośników książek, do osób, które lubią czytać i rozmawiać o literaturze. Członkowie mają możliwość poznania nowości wydawniczych literatury pięknej i popularnonaukowej, uczestniczenia w spotkaniach z pisarzami oraz prowadzenia interesujących dyskusji. W wyniku współpracy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach z Instytutem Książki w Warszawie powstały DKK w województwie i w Kielcach. Koordynator wojewódzki - Anna Godowska, instruktor WBP w Kielcach (Dział Metodyki, Szkoleń i Analiz), tel. 041 361 53 51 wewn. 206, 207, 208; 041-34-470-74, email: dkk@wbp.kielce.pl
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do klubów działających w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jerzego Pilcha w Kielcach.

O zdarzeniach, które niczym rdza wżerają się w człowieka rozmawiałyśmy na spotkaniu 21 lutego. Do dyskusji o ludzkich losach, przeznaczeniu, o miejscu zamieszkania, które determinuje ludzkie życie skłoniła nas twórczość Jakuba Małeckiego. Jest to pisarz młodego pokolenia, któreg…
Czytaj dalej
O życiu i dokonaniach muzycznych wybitnego kompozytora Dymitra Szostakowicza rozmawiałyśmy 17 stycznia 2024 r. na spotkaniu DKK. Jest on jednym z bohaterów powieści pt. "Dyrygent" nowozelandzkiej pisarki Sarah Quigley. Akcja utworu rozgrywa się w Leningradzie po napaści Nie…
Czytaj dalej
Kiedy zbliża się czas świąt Bożego Narodzenia z chęcią sięgamy po opowieści wprowadzające nas w radosny, magiczny nastrój. Dlatego też 13 grudnia na spotkaniu DKK rozmawiałyśmy o zbliżających się świętach, o zwyczajach wigilijnych i oczywiście o literaturze utrzymanej w tym klim…
Czytaj dalej
22 listopada, podczas spotkania DKK rozmawiałyśmy o kobietach zadziornych, buntowniczych, które - dzięki sile swojego charakteru - potrafiły pokonywać liczne przeszkody i dochodzić do wymarzonego przez siebie celu. Agnieszka Wojdowicz w swojej trylogii "Niepokorne" opowiada właś…
Czytaj dalej
18 października dyskutowałyśmy o twórczości Marka Harnego, polskiego prozaika i dziennikarza. W swoim dorobku ma on zbiory opowiadań oraz powieści obyczajowe, w tym również z wątkiem kryminalno-sensacyjnym. W utworach często odwołuje się do tzw. "trudnych" tematów, kontrowersyjn…
Czytaj dalej
O życiu w różnych jego etapach, małżeństwie, jego cieniach i blaskach rozmawiałyśmy na spotkaniu 27 września. Nasza dyskusja dotyczyła czterech wakacyjnych lektur.
Spotkanie rozpoczęłyśmy od rozmowy na temat powieści znanego polskiego dziennikarza i autora powieści kryminalnych W…

21 czerwca na spotkaniu DKK rozmawialiśmy o okrutnych czasach II wojny światowej. Kanwą dla naszej dyskusji stała się powieść amerykańskiej pisarki Alyson Richman pt. Wojenna narzeczona. Jest to niezwykle wzruszająca opowieść o sile miłości między dwojgiem młodych wywodzących si…
Czytaj dalej
19 kwietnia spotkanie DKK w Filii nr 4 rozpoczęło się od dyskusji na temat reportażu znanego dziennikarza specjalizującego się w tematyce arabskiej, Marcina Margielewskiego. W swoich publikacjach porusza on niezwykle ważne i nierzadko kontrowersyjne tematy. Modelki z Dubaju …
Czytaj dalej
14 marca, w ramach XXXI Tygodnia Kultury Języka, rozmawialiśmy o wybitnej poetce, laureatce Literackiej Nagrody Nobla 1996 r., patronce roku 2023 Wisławie Szymborskiej. Wszystkie panie rzetelnie przygotowały się do spotkania. Spośród przygotowanej dla nich literatury mogły przec…
Czytaj dalej
22 lutego br. dyskutowałyśmy na temat powieści Petera Hedges'a pt. „Wyższe sfery”. Ten amerykański pisarz, scenarzysta i reżyser najbardziej znany jest ze sfilmowanego wcześniejszego utworu pt. "Co gryzie Gilberta Grape'a".
W "Wyższych sferach" autor ukazał typowe życie młodego k…