Niebieska Strefa A A+ A++

Dyskusyjne Kluby Książki

Filia nr 4

2018-09-19

19 września, po długiej wakacyjnej przerwie, odbyło się spotkanie naszego DKK. Tego pięknego jesiennego dnia przedmiotem naszej dyskusji były powieści tj.: Irańska historia miłosna. Ocenzurowano. S. Mandanipoura, Honor E. Shafak, Tysiąc wspaniałych słońc K. Hosseiniego oraz książka reportażowa Remigiusza Grzeli pt. Podwójne życie reporterki. Fallaci, Torańska.

Spotkanie rozpoczęłyśmy rozmową o dwóch wybitnych reporterkach XX w.. Remigiusz Grzela - pisarz i dziennikarz, w swojej książce przybliżył nam życie i działalność Teresy Torańskiej i Oriany Falacci. W celu zdobycia informacji autor wędrował ich śladami, rozmawiał z osobami, które je znały, przewertował różne nieznane dotychczas dokumenty. Stworzył w ten sposób bardzo dokładny portret dwóch kobiet oraz epoki, w której żyły. Obie panie były uznawane za wnikliwe obserwatorki rzeczywistości. Swoją pracą reporterską, rzetelnym opisywaniem otaczającego świata starały się pomóc przeciętnemu człowiekowi zrozumieć rozgrywające się współcześnie zjawiska i wydarzenia.

Książka jest niezwykle wartościową pozycją, otwiera czytelnikowi oczy na ważną społecznie pracę dziennikarzy.

W dalszej części spotkania rozmawiałyśmy o sytuacji społeczno-politycznej w krajach arabskich oraz obyczajach w nich panujących. S. Mandaipour w Irańskiej historii miłosnej. Ocenzurowano nie skupił się tylko na opowieści o rodzącym się uczuciu między dwojgiem młodych ludzi, ale poruszył szereg ważnych problemów nękających jego kraj. Opisał przede wszystkim mechanizmy wszechwładnie tam panującej władzy cenzorskiej, dotykającej swoimi mackami każdego aspektu życia społecznego.

Utwór S. Mandaipoura jest jakby wołaniem o pomoc i jednocześnie wyrozumiałość dla człowieka ocenzurowanej kultury, wołaniem tym bardziej wymownym, że sam autor w swoim kraju znajduje się na indeksie.

W czasie dyskusji, panie zadawały sobie pytanie: Jak można żyć normalnie w takim kraju?. Ich zdaniem książka nie należy do łatwej lektury, jednakże warto się z nią zmierzyć, bo otwiera oczy na bardzo trudną irańską codzienność.

O skomplikowanej sytuacji kobiet w świecie islamskim opowiadają dwie pozostałe powieści.

W Honorze Elif Shafak, turecka pisarka urodzona we Francji, opisuje środowisko kurdyjsko - tureckie. W swojej wielowątkowej powieści skupia się przede wszystkim na przedstawieniu dziejów rodziny Pembe. Niektórzy jej członkowie w poszukiwaniu lepszego życia emigrują do Londynu. Tam, po czasie, okazuje się jednak, że życie w Europie nie jest takie łatwe i proste, jakby się wydawało.

W swojej powieści autorka poruszyła bardzo trudną kwestię tzw. zabójstwa honorowego. Według prawa islamskiego honor rodziny zawsze i wszędzie plami tylko żona. Gdy mężczyzna postępuje źle, to wiele mu się wybacza. Natomiast kobiety za swoje tzw. "nieobyczajne" zachowanie są piętnowane i muszą ponieść surową karę, z utratą życia włącznie, by rodzina odzyskała swój honor.

Autorka nie ocenia swoich bohaterów. Ona tylko przedstawia ciąg zdarzeń, które doprowadzają do rodzinnej tragedii. Jest to niezwykle intrygująca powieść, na dodatek z zaskakującym zakończeniem. Warto ją polecać, a także sięgnąć po inne książki tej autorki. Khaled Hosseini w Tysiącu wspaniałych słońc opowiada o burzliwych dziejach Afganistanu, kraju umęczonego nieustannymi wojnami i sporami wewnętrznymi. Na tym tle pisarz ukazuje dzieje dwóch kobiet, które los przypadkowo zetknął ze sobą. Obie, zostając żonami tego samego mężczyzny, muszą pokonać początkowe wewnętrzne opory i zaakceptować się.

Powieść porusza problem dyskryminacji kobiet w świecie islamskim.

Wśród pań książka wzbudziła ogromne zainteresowanie. Bardzo im się spodobała i wzruszyła je historia kobiecej przyjaźni i solidarności.

Następne spotkanie DKK odbędzie się 24 października br., a dyskusja dotyczyć będzie dwóch powieści. Będą to: Klara Izy Kuny i Pani Einstein Marie Benedict.