Niebieska Strefa A A+ A++

Dyskusyjne Kluby Książki

Filia nr 4

2017-11-22

22 listopada 2017 r. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Filii nr 4 MBP w Kielcach upłynęło na rozmowach o książkach z tzw. "Paczki Literackiej". W ogólnopolskiej akcji zorganizowanej przez Wydawnictwo Agora oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego wzięła udział również nasza biblioteka, w związku z tym otrzymałyśmy zestaw 21 książek i 2 audiobooków.

Uczestniczki DKK bardzo zainteresowały książki o tematyce muzycznej. Były to: Muzyka mojego życia - gawędy Roberta Janowskiego o gwiazdach polskiej piosenki, nostalgiczna opowieść Tadeusz Nalepa. Breakout absolutnie Wiesława Królikowskiego o polskim kompozytorze, gitarzyście i autorze tekstów, historia kultowej stacji radiowej przybliżona czytelnikom przez Ewę Winnicką i Cezarego Łazarewicza w Zapraszamy do Trójki oraz zwierzenia człowieka mikrofonu, Marka Niedźwieckiego zatytułowane Nie wierzę w życie pozaradiowe. Panie z przyjemnością przeczytały też felietony Juliusza Machulskiego pt. Hitman.

Później panie dyskutowały o książce Ewy Berberyusz pt. Władysław Anders - życie po Monte Cassino. Tematem rozmów stało się też powstanie warszawskie, a to za sprawą opowieści Piotra Lipińskiego Anoda, w której autor przybliżył koleje losu Jana Rodowicza, harcerza, żołnierza Szarych Szeregów i AK. Panie zapoznały się także z opisaną przez Izę Michalewicz i Macieja Piwowarczuka bardzo ciekawą inicjatywą Muzeum Powstania Warszawskiego pt. Rozpoznani. Miała ona na celu poznanie anonimowych bohaterów kronik powstańczej Warszawy.

Na zakończenie spotkania wszystkich rozbawiły krótkie wierszyki - moskaliki i opowieść Joanny Szczęsnej o ich genezie w książce o tym samym tytule.