Niebieska Strefa A A+ A++

Dyskusyjne Kluby Książki

Filia nr 4

2017-06-07

7 czerwca na spotkaniu DKK rozmawiałyśmy o utworze Eustachego Rylskiego Na grobli. Powieść jest przetworzeniem jego dramatu pt. Chłodna jesień z 1990 r. Głównym bohaterem książki jest sławny pisarz, któremu zasugerowano, że jest potencjalnym kandydatem do Literackiej Nagrody Nobla, ale aby ją otrzymać powinien odrzucić przyznaną mu radziecką Nagrodę im. Konstantego Fiedina. Prozaik zgadza się na ten warunek, jednak ostatecznie nie zostaje uhonorowany najwyższym literackim wyróżnieniem. Zaskoczony, dowiaduje się, że cała ta sytuacja była ukartowana, tylko nie wiadomo, kto uknuł tę intrygę.

Głównym miejscem, w którym rozgrywa się akcja powieści, jest tytułowy dom Na grobli, a całe to zamieszanie ukazane zostało poprzez wypowiedzi 21 osób, postaci bliskich pisarzowi, a wywodzących się z różnych sfer społecznych. Są tu i przedstawiciele rodziny, i znajomi pisarza, towarzysze partyjni oraz pracownicy wynajęci do obsługi domu. Każdy z monologów służy rozwijaniu i wzbogacaniu akcji.

Powieść należy do kanonu współczesnej polskiej prozy. Jest utworem trudnym, napisanym niełatwym językiem. Jedne z klubowiczek zachwyciły się stylem pisarskim, stwierdziły, że czytelnik, poznając treść książki bawi się również słowem. Inne panie irytowały się nadmierną zawiłością autorskiego języka.

Ciekawym zamysłem pisarskim, i to podobało się klubowiczkom, było przedstawienie całej intrygi z perspektywy różnych osób. Natomiast wadą, według pań, była trudność w identyfikacji postaci relacjonującej wydarzenia. Taki rodzaj narracji czasem był niejasny i niezrozumiały.

Na grobli to powieść o PRL- u, o przemianach ustrojowych w powojennej Polsce, a przede wszystkim o losach pisarza uwikłanego w politykę.

Następne spotkanie DKK odbędzie się po wakacjach.