Niebieska Strefa A A+ A++

Dyskusyjne Kluby Książki

Filia nr 4

2017-04-26

Spotkanie DKK 26 kwietnia zdominowała dyskusja o życiu kobiet w różnych kulturach. Do takich rozmów skłoniły panie dwie lektury. Były to: biografia Madame Sadayakko. Gejsza, która uwiodła Zachód Lesley Downer oraz zbiór opowieści o codziennym życiu współczesnych kobiet arabskich Khul-khaa. Bransolety Egipcjanek Nayri Atiya.

Obie książki przedstawiają uległe i zależne od męskich przedstawicieli rodziny kobiety, których głównym powołaniem jest troska o dom i najbliższych.

Pewnym wyjątkiem jest historia Madame Sadayakko, najpiękniejszej i najsławniejszej gejszy, żyjącej na przełomie XIX i XX w. Była ona pierwszą japońską artystką, która zdobyła światowy rozgłos. Podziwiano ją, oklaskiwano, pisano o niej pochlebne recenzje. To ją wymieniano przed nazwiskiem jej męża. Była pierwszą gejszą, którą zachwycił się świat, a w swojej ojczyźnie stała się symbolem kobiety "wyzwolonej".

Opowieść Lesley Downer przedstawia nie tylko jej losy, ale również niezwykle barwną historię Japonii. Autorka w bardzo przystępny sposób przybliżyła dzieje narodu japońskiego, poprowadziła je od początku XIX w., kiedy w czasach szogunatu kraj był całkowicie zamknięty na wpływy zewnętrzne, aż do lat 40 - tych XX w. Otwarcie granic przyczyniło się do znaczącego rozwoju kultury i sztuki japońskiej. Zmiany zaszły również teatrze kabuko, w którym grała Sadayakko.

Większość klubowiczek zachwyciła się biografią gejszy. Panie stwierdziły, że jest to bardzo interesująca opowieść o życiu i karierze japońskiej piękności.

Książka przybliża również historię Kraju Kwitnącej Wiśni, w tym dzieje japońskiego teatru. Rozmowa o najsławniejszej gejszy skłoniła czytelniczki do ogólnych rozważań o życiu kobiet, a szczególnie do dyskusji o ich losach wszędzie tam, gdzie mężczyzna jest ich panem i władcą.

W książce Khul-khaa. Bransolety Egipcjanek poetka, malarka i pisarka pochodzenia egipskiego, Nayra Atiya, zamieściła pięć autentycznych historii z życia kobiet arabskich.

Jest to zajmująca lektura i źródło wiedzy na temat zwyczajów i obyczajów oraz codziennego życia we współczesnym Egipcie. Z wysłuchanych i nagranych przez autorkę historii wynika, że życie Egipcjanek nie było i nie jest łatwe. Same rozmówczynie w swoich opowieściach stwierdzają, że w ich kraju "życie dziewczynki i kobiety to ciężka próba". Jednakże urodzone i wychowane w takim kręgu kulturowym muszą radzić sobie z wszelkimi trudnościami i za wszelką cenę starają się być szczęśliwe.

Na zakończenie naszego spotkania odeszłyśmy trochę od kobiecych trosk i codziennych kłopotów, a zajęłyśmy się Odysem i problemami związanymi z jego powrotem z wojny trojańskiej do domu. Z mitem tym, a zwłaszcza z jego alternatywnymi, nieistniejącymi wersjami historii Odyseusza, zmierzył się Wit Szostak w swoim zbiorze miniatur literackich pt. Zagroda zębów.

W tej bardzo skromnej objętościowo książce autor zawarł mnóstwo współczesnych problemów społecznych. Jest to filozoficzna opowieść o bezdomności, życiowej pustce, niemożności powrotu z różnych powodów na łono rodziny i cierpliwym czekaniu domowników na powrót bliskich.

Proza Wita Szostaka nie należy do łatwej literatury, toteż niektóre z pań zniechęciły się i nie przebrnęły przez lekturę. A te, które przeczytały, doszły do wniosku, że aby zrozumieć opowiadania należy książkę czytać wielokrotnie, wówczas dotrze do czytelnika ich głęboki sens.

Następne spotkanie DKK odbędzie się 24 maja, a tematem dyskusji będzie książka Anny Błachuckiej Ostatni chłop.