Niebieska Strefa A A+ A++

Dyskusyjne Kluby Książki

Filia nr 4

2016-11-23

23 listopada spotkałyśmy się, by podyskutować na temat 3 książek. Były to Bratnie dusze Hanny Cygler, Saszeńka Simona S. Montefiore oraz Skazani. Ostatnie dni rosyjskiej arystokracji Douglasa Smitha.

Dyskusję rozpoczęłyśmy rozmową o przyjaźni, miłości i skomplikowanych relacjach rodzinnych. Opowiada o tym w swojej książce Hanna Cygler, współczesna polska autorka. Weronika, Aldona i Miśka to bohaterki powieści, które łączy długoletnia przyjaźń. Czy jest silna i prawdziwa, kobiety przekonają się, kiedy zostanie wystawiona na ciężką próbę. Wskutek różnych życiowych zawirowań z czasem rozchodzą się ich drogi, poznani mężczyźni mącą w ich niewieścim kółeczku, ale ostatecznie wygrywa prawdziwa kobieca przyjaźń.

Bratnie dusze czyta się lekko, intryguje fabuła, z napięciem śledzi się losy każdej z bohaterek. Książka bardzo podobała się czytelniczkom, które uznały, że pomimo lekkiej i pozornie banalnej treści zawiera mnóstwo ważnych problemów.

Na zakończenie panie stwierdziły, że bohaterkom Hanny Cygler można szczerze pozazdrościć tak wspaniałej autentycznej przyjaźni, która bardzo rzadko zdarza się w prawdziwym życiu.

Pozostałe dwie książki wzbudziły najwięcej emocji w czasie dyskusji. Saszeńkę Simona S. Montefiore i Skazanych. Ostatnie dni rosyjskiej arystokracji Douglasa Smitha łączy wspólny temat. To Rosja i losy jej obywateli w czasie zawirowań historycznych i zmian, jakie zaszły w tym kraju na początku XX w.

Saszeńka to powieść brytyjskiego historyka i dziennikarza opowiadająca o życiu córki bankiera z Petersburga przed i po rewolucji październikowej. Poznajemy ją, gdy będąc 16 - letnią uczennicą rozpoczyna działalność konspiracyjną. W drugiej części powieści pojawia się już jako żona wysokiej rangi stalinowskiego urzędnika, matka i redaktorka pisma dla radzieckich kobiet. Niedługo później wraz z mężem zostaje oskarżona o działalność na szkodę ówczesnej władzy, aresztowana i skazana.

W latach 90- tych XX w. młoda absolwentka historii staje przed zadaniem poznania losów Saszeńki i jej dzieci. Tropy wiodą przez Londyn do Petersburga, Moskwy aż po Kaukaz. Dziewczyna wertując archiwa, dokonuje niesamowitych odkryć.

Powieść cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród szerzy czytelniczek. Jest to właściwie saga rodzinna z niezwykłą tajemnicą w tle.

Dopełnieniem wątków ukazanych w Saszeńce jest opracowanie historyczne Douglasa Smitha pt. Skazani. Ostatnie dni rosyjskiej arystokracji. O tematyce książki informuje jej podtytuł. Autor, amerykański historyk, na przykładzie dwóch rodzin szlacheckich: Szeremietiewów i Golicynów, ukazuje fazy niszczenia przez bolszewików przedstawicieli wyższej klasy społecznej.

Książkę czyta się z ogromnym zaciekawieniem i jednocześnie przerażeniem. Czytelnika porażają stalinowskie metody działania, pośpiech i drastyczność w czasie wprowadzania nowych porządków w Rosji.

Obie książki są niezwykle interesujące, przypominają bardzo krwawy okres z historii społeczeństwa radzieckiego.

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 14 grudnia, a tematu do dyskusji dostarczą dwie książki: Ostatnia misja majora Pettigrewa Helen Simonson i Tajemnice Windsorów Marka Rybarczyka.