Niebieska Strefa A A+ A++

Dyskusyjne Kluby Książki

Filia nr 4

2015-06-03

Problemy kobiet były głównym tematem spotkania DKK, które odbyło się 3. czerwca br. Do dyskusji na ten temat skłoniły nas dwie książki. Były to: Julio, gdzie jesteś? Joy Fielding oraz Diana. Moja historia Andre Mortona.

Pierwsza z nich to powieść psychologiczno-obyczajowa z wątkami kryminalnymi. Jej główna bohaterka, Cindy, to kobieta rozwiedziona, która z mężem adwokatem dzieli opiekę nad dwiema córkami. Starsza z nich, Julia, jest początkującą aktorką starającą się wszelkimi sposobami zaistnieć w kręgach filmowych. Pewnego dnia córka wychodzi na umówione spotkanie ze znanym reżyserem, po którym nie wraca na noc do domu matki. Ta zdesperowana rozpoczyna jej poszukiwania. Ten okres niepewności o los córki staje się dla kobiety czasem rozmyślań, rachunku sumienia, a nawet rozliczenia ze swoim życiem.

W powieści dom Cindy staje się widownią różnorodnych problemów, typowych dla wielu rodzin. Autorka prezentuje relacje pomiędzy byłymi małżonkami, przy czym dużą uwagę zwraca na wpływ rozwodu na dzieci i ich wychowanie. Fielding zajmuje się także problemem faworyzowania jednego z dzieci, w tym przypadku, starszej córki, co ma ogromny wpływ na relacje między siostrami.

Powieść zyskała różne opinie pań. Jednym się podobała i chętnie zagłębiały się w problemy rodzinne ukazane przez autorkę. Inne twierdziły, że czytało im się ją trudno. Drażniło je zachowanie głównej bohaterki. Obiektywnie stwierdziły jednak, że autorka świetnie oddała rozpacz i wewnętrzne rozterki matki po zniknięciu córki. Natomiast zakończenie powieści dla wszystkich czytelniczek było zaskakujące.

Zdaniem pań książka zachęca do sięgnięcia po inne pozycje tej autorki.

Druga pozycja to opowieść o księżnej Walii. Andrew Morton, jeden z najbardziej znanych biografów świata i jeden z najlepszych dziennikarzy śledczych, napisał książkę o Dianie Spencer. Jest to, jak twierdzi sam autor, jedyna autentyczna i źródłowa biografia księżnej. Opowieść powstała w oparciu o zarejestrowane na magnetofonie wywiady, potajemnie przekazywane przez samą Dianę Andrew Mortonowi. Według pań biografia jest ciekawie napisana, czyta się ją dobrze. Książka opowiada o życiu bogatej, ale bardzo nieszczęśliwej kobiety, odrzuconej przez matkę, niekochanej przez męża, będącej obiektem manipulacji dworu brytyjskiego. Czytając szczere wypowiedzi Diany, współczujemy jej, a jednocześnie podziwiamy, że udało jej się zawalczyć o swoją pozycję w tak bezwzględnym świecie obłudy i pozorów. W pamięci wielu ludzi Diana Spencer pozostanie na zawsze "królową ludzkich serc".

Następne spotkanie DKK odbędzie się 9. września br., a tematem dyskusji będą książki: Marthy Gellhorn - Podróże z nim i samotnie. Pięć piekieł na ziemi, Zygmunta Miłoszewskiego - Bezcenny i Javiera Yanesa - Władca równin.