Niebieska Strefa A A+ A++

Dyskusyjne Kluby Książki

Filia nr 4

2015-02-19

Na spotkaniu DKK, które odbyło się 19. lutego br. tematem dyskusji były dwie powieści: W chmurach Waltera Kirna i Afrykańskie równanie Yasmina Khadry.

W pierwszej z nich przyglądamy się życiu pracownika wielkiej korporacji zatrudnionego jako doradca ds. zwolnień. Mężczyzna "pomaga" ludziom odnaleźć się w trudnej sytuacji utraty pracy i motywuje do podjęcia kroków w celu zdobycia nowego zajęcia. Jego życie zawodowe, a jednocześnie też osobiste, sprowadza się do przemieszczania się "w chmurach". Ryan wędruje z firmy do firmy drogą powietrzną. W samolotach zawiera znajomości, załatwia sprawy biznesowe, osobiste, romansuje, a sensem jego życia staje się wylatanie miliona darmowych mil.

Powieść nie należy do łatwych i przyjemnych. Nie wszystkim czytelniczkom przypadła do gustu. Jedna z pań stwierdziła, że aby zrozumieć i docenić walory książki, należy przeczytać ją dwukrotnie. Wówczas odkryjemy wszystkie jej niuanse.

Większość czytelniczek, po lekturze powieści, wywnioskowała że odbiorcami książki raczej powinni być ludzie młodzi, bo to ich właśnie czeka los podobny do egzystencji głównego bohatera czyli życie na walizkach.

Druga książka to powieść francuskiego pisarza algierskiego pochodzenia, tworzącego pod pseudonimem. Yasmina Khadra. W Afrykańskim równaniu ukazuje on głównego bohatera, który po stracie żony wyrusza z przyjacielem w terapeutyczny rejs na Komory. Ich spokojną podróż u wybrzeży Somalii zakłóca piracki napad. Wraz z przejęciem jachtu przez afrykańskich rozbójników rozpoczyna się dramatyczna walka o przeżycie. Czytając powieść, czytelnik solidaryzuje się z bohaterami, z przerażeniem śledzi tragiczne losy Kurta i jego przyjaciela.

Panie zwróciły uwagę na jedną z tragicznych postaci powieści. Jest to pirat imieniem Joma. Jest jednym z najbardziej bezwzględnych mężczyzn wśród przestępców, a przy tym osobą obdarzoną talentem poetyckim. Analizując jego postawę, stwierdziły, że przeciętnemu czytelnikowi trudno zrozumieć, jak poeta, człowiek z dużą dozą wrażliwości, może zmienić się w sadystę i zbrodniarza. Jego zachowania nie tłumaczą nawet traumatyczne wydarzenia z przeszłości, czyli strata najbliższej rodziny.

Powieść przybliża czytelnikowi aktualne problemy nękające Afrykę: ubóstwo, choroby, analfabetyzm oraz trudny do zwalczenia nasilający się problem piractwa. Jest to lektura wstrząsająca. Wywołuje mnóstwo emocji, daje do myślenia i trzyma w napięciu. Zaciekawia też twórczością pisarza i zachęca do sięgnięcia po inne jego utwory.

Następne spotkanie DKK odbędzie się 18. marca br. Tematem dyskusji będą trzy książki: powieści - Służąca Iwony Poczopko i Saturn Jacka Dehnela oraz reportaż Mariusza Szczygła Zróbmy sobie raj.