Niebieska Strefa A A+ A++

Dyskusyjne Kluby Książki

Filia nr 4

2014-12-04

Po dłuższej przerwie, 4. grudnia br. odbyło się nasze ostatnie w 2014 r. spotkanie DKK. Tematem dyskusji były dwie książki: Uczciwa oszustka Tove Jansson i Ostatnia wieczerza Rachel Cusk.

Tove Jansson to finlandzka pisarka znana szerszemu ogółowi z serii książeczek dla dzieci. Tym razem, ku zaskoczeniu pań, dała się poznać jako autorka powieści dla dorosłych. Według nich jest to utwór baśniowy przypominający muminkowe opowieści. Jego akcja toczy się w zasypanej śniegiem i skutej lodem niewielkiej wiosce gdzieś na północy Finlandii. Pomału poznajemy zwyczaje, problemy i marzenia mieszkających tu ludzi. Katri - główna bohaterka, wpada na pomysł zaopiekowania się starszą, zamożną i samotnie mieszkającą ilustratorką książek dla dzieci. Postanawia wkraść się w jej łaski i przy okazji zrealizować marzenie młodszego brata o posiadaniu własnej łodzi. Pomysł wciela w czyn i krok po kroku zaczyna organizować dom i porządkować sprawy finansowe Anny - osoby oderwanej od rzeczywistości, żyjącej wspomnieniami i marzeniami. Z czasem te dwie tak różne pod każdym względem kobiety połączy silna więź. Ale czy ten poukładany świat uczyni Annę szczęśliwą? Jest to problematyczne. Panie zwróciły uwagę na wątek dotyczący relacji między rodzeństwem. Dla bliskich kochanych ludzi człowiek dokonuje czynów wydawałoby się niemożliwych do realizacji. W powieści bardzo ważny jest wątek bezimiennego psa, który zawsze towarzyszy Katri. Jest to ciekawe spojrzenie na relacje człowieka ze zwierzętami. Książka Tove Jansson objętościowo mała przekazuje czytelnikowi moc uniwersalnych przemyśleń m.in. na temat marzeń i szukania różnych dróg ich realizacji. W Uczciwej oszustce można odnaleźć wątki charakterystyczne dla życia i twórczości samej autorki. Jest to powieść o wieloznacznym tytule, ale bardzo adekwatnym do jej treści.

Natomiast Ostatnia wieczerza Rachel Cusk, brytyjskiej pisarki, jest to właściwie relacja z podróży. Główna bohaterka postanawia pewnego dnia zmienić coś w swoim życiu i z całą rodziną decyduje się wyjechać do Włoch. Traktuje swoją podróż jak wyprawę w nieznane, przygodę, w trakcie której ma możliwość spędzenia z bliskimi wielu miłych chwil oraz poprawienia rodzinnych relacji. W swojej książce R. Cusk sporo miejsca poświęca sztuce. Przekazuje czytelnikowi informacje na temat odwiedzanych miejsc, podziwianych zabytków, wnikliwie opisuje oglądane obrazy włoskich mistrzów. Przy tej okazji snuje przemyślenia i refleksje na temat życia. Bacznie też obserwuje spotykanych ludzi i ich zachowania.
Panie zwróciły uwagę na wieloznaczny tytuł powieści. Ostatnia wieczerza to termin odnoszący się do wielu rzeczy. W dosłownym znaczeniu może to być tytuł obrazu Leonarda da Vinci, oglądanego przez autorkę, ale też pożegnalny posiłek spożywany z bliskimi przed wyruszeniem z Anglii do Włoch lub ostatnia kolacja jedzona przed powrotem do domu. Można go też potraktować symbolicznie jako zakończenie jakiegoś okresu w swoim życiu lub jako ostatni etap przed czymś nowym i nieznanym.

Następne spotkanie DKK już w Nowym 2015 Roku - 14. stycznia. Tematem dyskusji będą dwie książki: Jennifer Epstein Malarka z Szanghaju i Kazimierz Nowaka Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd. Listy z podróży afrykańskiej z lat 1931-1936.