Niebieska Strefa A A+ A++

Dyskusyjne Kluby Książki

Filia nr 4

2014-05-27

Powieść Grażyny Plebanek Nielegalne związki oraz zbiór esejów Andrzeja Stasiuka Nie ma ekspresów przy żółtych drogach były tematem dyskusji na kolejnym spotkaniu DKK 14. maja br.

W pierwszej z książek poruszony został niezwykle ważny problem wielu małżeństw - niewierność. Główny bohater, pozornie szczęśliwy mąż i ojciec rodziny, poznaje na przyjęciu dziennikarkę. Kobieta budzi w nim ogromne pożądanie. Rozpoczyna się między nimi nie tyle romans, co erotyczna gra. Mężczyzna rozdarty między miłością do rodziny a gwałtowną namiętnością do innej kobiety miota się i szamocze. Nie potrafi wybrać. Powieść przesycona jest erotyzmem. Zdaniem jednej z pań "Plebanek niczym Emil Zola oddała naturalistyczny obraz życia młodego pokolenia". Według klubowiczek, książka, mimo iż porusza szalenie ważne zagadnienie, zawiera za dużo opisów "łóżkowej gimnastyki". Po pewnym czasie zaczyna to przeszkadzać, drażnić i zniesmaczać. Nowatorstwem powieści jest fakt, iż kobieta - pisarka, ukazała problem zdrady z męskiego punktu widzenia.

Natomiast proza Andrzeja Stasiuka wzbudziła duże zainteresowanie. Nie ma ekspresów przy żółtych drogach to zbiór esejów drukowanych wcześniej w różnych czasopismach. Pisarz, podobnie jak w innych swoich książkach, zapisuje wrażenia z wędrówek. Zwiedza, podgląda i opisuje świat. Notuje skrzętnie wszystkie swoje przemyślenia i refleksje. Pisze o tym, co widzi, co go w czasie podglądania życia zaintrygowało i co warto uwiecznić. W powyższym zbiorze możemy znaleźć zatem eseje m.in. traktujące o wędrowaniu i spotykanych w czasie podróży osobach, refleksje o pogodzie i jej wpływie na ludzkie życie, o czytaniu, polityce, literaturze. Stasiuk pisze o zwyczajnych rzeczach. Książkę charakteryzuje niezwykła ilość celnych spostrzeżeń i głębokich przemyśleń. Zdaniem pań, każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Panie, które po raz pierwszy zetknęły się z prozą Stasiuka, eseje zachęciły do sięgnięcia po inne jego utwory. Książka zachwyca i poraża swoją "zwyczajną nadzwyczajnością". Warto ją polecić wszystkim czytelnikom, którzy lubią zatrzymać się i podumać o życiu.

Następne spotkanie DKK odbędzie się 4. czerwca br., a tematem dyskusji będą dwie książki: Towarzyszka panienka Moniki Jaruzelskiej oraz Czarna woda Atticy Locke.