Niebieska Strefa A A+ A++

Dyskusyjne Kluby Książki

Filia nr 4

2014-04-23

O dążeniu do świętości i wcale niełatwym życiu w klasztorze oraz o problemach naszych wschodnich sąsiadów rozmawiałyśmy 23 kwietnia br. na spotkaniu DKK. Przedmiotem dyskusji były: powieść "Opactwo Brede" Rumer Godden oraz reportaże Jacka Hugo - Badera pt. "W rajskiej dolinie wśród zielska".

W pierwszej z książek ukazane zostało powszednie życie w klasztorze kontemplacyjnym. Główną bohaterkę powieści - osobę wykształconą, dobrze sytuowaną i z odpowiednią pozycją zawodową, poznajemy w chwili, gdy rezygnuje ze wszystkiego i wstępuje do zakonu Benedyktynek. Przez 15 lat obserwujemy jej codzienne przystosowywanie się do życia we wspólnocie. Siostry zakonne w powieści to nie tylko osoby pragnące być blisko Boga, ale i normalne istoty z wadami i zaletami, kompleksami i słabościami. "Opactwo Brede" to książka wyjątkowa i fascynująca, przedstawiająca odmienną od świeckiej rzeczywistość. Jej lektura robi wrażenie na czytelniku. Zdaniem pań, powieść jest bardzo interesujšca, przybliża bowiem życie wspólnoty zakonnej, o którym tak naprawdę mało mamy rzetelnych informacji. Jednakże według niektórych osób opowieść jest za rozwlekła. Ich zdaniem autorka powinna skondensować treść. Bardzo dużo uwag miały także do wydawcy książki. W trakcie czytania trafia się na liczne błędy np. językowe, które przeszkadzają w odbiorze treści. Czytelnik zamiast śledzić losy głównej bohaterki, skupia się na ich wyszukiwaniu.

Książką, która wzbudziła największe emocje wśród pań, był zbiór reportaży Jacka Hugo-Badera. Dziennikarz od lat zajmuje się problematyką wschodnią. "W rajskiej dolinie wśród zielska" to reportaże publikowane w Gazecie Wyborczej w latach 1993-2001. Są one świetną lekturą uzupełniającą naszą wiedzę o tym, co obecnie dzieje się za wschodniš granicą. Reportaże tworzą wielobarwną panoramę Rosji i krajów byłego ZSRR. Dziennikarz ukazuje tragiczną historię tego terytorium. Mimo, iż zostały napisane w latach 90-dziesiątych XX wieku, to dotyczą nadal aktualnych problemów, zwłaszcza w świetle bieżących wydarzeń na Wschodzie. Są to teksty, które nie pozostawiają czytelnika obojętnym. Zadziwiają. Prawie w każdym z 17 reportaży przebija nostalgia za starym porządkiem, żal za dawnymi czasami, gdzie nie było bezrobotnych i bezdomnych, wyczuwa się tęsknotę bohaterów za starym systemem, w którym myślano i działano z nich. Panie były bardzo zadowolone z lektury. Ich zdaniem Jacek Hugo - Bader jest doskonałym obserwatorem rzeczywistości. Wszystkie jego książki czyta się z równie dużym zainteresowaniem.

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 14 maja br., a tematem dyskusji będą dwie książki: Grażyny Plebanek "Nielegalne związki" oraz Andrzeja Stasiuka "Nie ma ekspresów przy żółtych drogach".