Niebieska Strefa A A+ A++

Dyskusyjne Kluby Książki

Filia nr 4

2013-02-20

O życiu zwykłych i niezwykłych ludzi rozmawiały panie na spotkaniu DKK, które odbyło się 20 lutego. Dyskusja dotyczyła dwóch książek. Pierwsza z nich to powieść włoskiej pisarki Melanii Mazzucco pt. Taki piękny dzień. Akcja rozgrywa się w Rzymie i na jego tle autorka przedstawiła jeden dzień, godzina po godzinie, z życia dziewięciu bohaterów. Są tu m.in. policjant nie potrafiący pogodzić się z rozpadem swojego małżeństwa, jego osamotniona żona, polityk obawiający się porażki w nadchodzących wyborach, jest również jego syn - anarchista żyjący marzeniami o lepszym życiu. Losy ich wszystkich łączą się w zaskakujący sposób. Wszystkie panie były zgodne, że powieść nie należy do łatwych i przyjemnych. Już splątanie losów bohaterów, śledzenie kolejności zdarzeń wymaga dużego skupienia od czytelnika. Część pań skrytykowała powieść, nie podobała się ani jej konstrukcja ani tematyka, a zwłaszcza przygnębiający koniec. Pozostałe uznały ją za ciekawą, chociaż początkowo nie zachwycała, mieszały się postacie, wydarzenia, ale w miarę czytania treść układała się w logiczną całość. Według nich jest to świetna powieść o życiu. Wydawałoby się, że nagromadzenie takich a nie innych sytuacji, rodzinna tragedia - to wydarzenia wymyślone i nie mające nic wspólnego z doświadczeniami normalnego człowieka. Jest wręcz odwrotnie, każdy z nas przeżywa jakieś dramaty lub zna kogoś uwikłanego w różne sytuacje bez wyjścia. Jest to też powieść o codziennych maskach, jakie zakładane są w obecności obcych. Autorka ukazuje iluzyjność naszych sądów o ludziach. Okazuje się, że człowieka poznajemy tylko na tyle, na ile on sam zechce się odsłonić. Reszta to tylko złudzenie i poza. Panie zwróciły również uwagę na bardzo sugestywny i barwny język powieści.

W drugiej części spotkania rozmawiano o życiu wybitnego reportażysty - Ryszarda Kapuścińskiego. Biografia Artura Domosławskiego pt. Kapuściński non-fiction przedstawia znanego publicystę w bardzo niekorzystnym świetle. Jest to według autora wnikliwa charakterystyka człowieka pełnego sprzeczności, w opinii innych - negatywny jego obraz. Paniom nie podobała się biografia Domosławskiego. Stwierdziły, że lektura tej książki nie zmieniła ich opinii o Ryszardzie Kapuścińskim. Według nich ludzi z pasją trzeba cenić i podziwiać, a nie szukać sensacji.

Następne spotkanie DKK odbędzie się 13 marca br. Tematem dyskusji będą dwie książki: Antoniny Kozłowskiej Kukułka oraz Cristiny De Stefano Niepokorne. Kobiety, które zmieniały świat.