Niebieska Strefa A A+ A++

Dyskusyjne Kluby Książki

Filia nr 9

2020-01-26

Na pierwszym w 2020 roku spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 9 rozmawialiśmy o 2 książkach: Kocha, lubi, szanuje… Alice Munro oraz Wakacje Stanley`a Middleton`a.

Alice Munro to kanadyjska pisarka, laureatka nagrody Nobla, mistrzyni krótkiej formy literackiej. Kocha, lubi, szanuje… jest zbiorem opowiadań 9 opowiadań, zawierających m. in. historię dziewczyny uciekającej z prowincji to większego miasta, kobiety łamiącej monotonię życia codziennego romansem czy wątek małżonków, którzy oddalają się od siebie borykając się ze śmiertelną chorobą. Autorka przedstawia na pozór typowe, leniwie toczące się życie bohaterów ale ich relacje i uczucia są skomplikowane, a zachowania nie są jednoznaczne. Kocha, lubi… to książka o miłości ale próżno w niej szukać typowych historii miłosnych. Warto też wspomnieć o mężczyznach, których autorka wplata w akcje opowiadań. Są na drugim planie, ale mają znaczny wpływ na zachowania i decyzje kobiet. W książce nie ma oczywistych zakończeń. Munro, jak nikt inny, pobudza do refleksji. Ze zwyczajnych historii potrafi wydobyć wyjątkowy blask i z zrobić z nich historie niezwyczajne.

Edwin Fisher, bohater książki Wakacje, tuż po rozwodzie postanawia wyjechać na wypoczynek. Jego wybór pada na nadmorski kurort, który w dzieciństwie odwiedzał z rodzicami. Nastrój okolicy i miejsca, które pamięta skłaniają go do cofnięcia się w czasie. Nieoczekiwane na jego drodze staje były teść, który chce pogodzić małżonków. Edwin stara się odciąć od teścia, wypoczywa racząc się drinkami, chłodnymi napojami, wędruje wzdłuż brzegu morza przy wtórze odgłosów fal jednocześnie maltretując się wspomnieniami. Trzeba się mocno wczytać w treść powieści, żeby dostrzec to, co autor zawarł pod powierzchnią fabuły. Książkę trzeba czytać wolno i w skupieniu aby zrozumieć zamysł autora. Middleton przedstawia bardzo zawiłe relacje ludzkie. Czytelnik ma sam sobie odpowiedzieć na pytanie, czy podróż Fishera w głąb siebie ma sens i na ile warto grzebać w przeszłości. Trudna lektura, dla wytrwałych.