Niebieska Strefa A A+ A++

Dyskusyjne Kluby Książki

Filia nr 9

2019-11-26

Tematu do kolejnej dyskusji w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dostarczyły nam Czwartkowe Wdowy Claudii Pineiro. Autorka jest argentyńską, dziennikarką, scenarzystką i dramatopisarką. W książce przedstawia życie czterech mieszkanek ekskluzywnego osiedla. "Czwartkowe wdowy" to żartobliwe określenie Virginii, Teresy, Loli i Carli. Ich mężowie co czwartek spotykają się wyłącznie w męskim gronie, do którego żony nie mają wstępu.

Miejscem, w którym rozgrywa się akcja powieści jest zamknięte osiedle znajdujące się na obrzeżach Buenos Aires tzw. country. Nosi nazwę Altos de la Cascada. Jego mieszkańcami jest klasa wyższa, która ma do dyspozycji basen, korty tenisowe i pole golfowe. Terenu pilnuje prywatna firma ochroniarska. Każda rodzina zatrudnia gosposię, opiekunkę i ogrodnika. Ci, którzy wprowadzili się do la Cascady zamykają za sobą drzwi od przeszłości. Muszą dostosować się do reguł osiedla, które są egzekwowane przez radę mieszkańców. Życie toczy się spokojnie, leniwie, pozornie bezproblemowo aż do momentu znalezienia czterech martwych mężczyzn w basenie. Okazuje się, że ten idylliczny obraz ma drugie dno. Wiele problemów jest przemilczanych, bagatelizowanych, żeby nie zburzyć dobrej opinii arkadii. Panowie w markowych garniturach mają drugą twarz, za którą kryją się liczne zdrady, alkoholizm, przemoc oraz korupcja. Z tej odizolowanej społeczności wyłamuje się para młodych ludzi i dzięki nim prawda o śmierci mężczyzn wychodzi na jaw.

W powieści pisarka świetnie zarysowuje problem, który dotyczy nie tylko Argentyny ale i innych uprzemysłowionych państw świata. Pokazuje jak funkcjonuje warstwa „nowobogackich”, jej moralność i sposób kreowania rzeczywistości. Czwartkowe wdowy to powieść o stwarzaniu pozorów. Im więcej pieniędzy, tym więcej izolacji i megalomanii.