Niebieska Strefa A A+ A++

Dyskusyjne Kluby Książki

Filia nr 9

2019-10-31

Na kolejnym spotkaniu DKK w Filii nr 9 rozmawialiśmy o książce Zgubieni Charlotte Rogan. Jej bohaterka, dwudziestoletnia Grace wraz z mężem wyrusza w podróż poślubną luksusowym liniowcem „Cesarzowa Aleksandra”. Podczas rejsu statek ulega awarii i tonie. Rozbitkowie zostają uratowani, a Grace postawiona w stan oskarżenia, grozi jej kara śmierci. Co się stało?

W tak ekstremalnej sytuacji, w przepełnionej szalupie ujawniają się różne instynkty z których najsilniejszy jest instynkt przetrwania. Autorka pokazuje, co wydarzyło się na łodzi. Początkowo przejmuje nad nią kontrolę doświadczony marynarz pan Hardie ale jego przywództwo nie podoba się dwóm kobietom, pani Grant i Hannah. Postanawiają przejąć władzę, co przy wycieńczonej załodze nie przychodzi z trudem. Dochodzi do morderstwa pana Hardie, w które zamieszana jest bohaterka powieści. Po 21 dniach pozostali przy życiu ludzie zostają uratowani, a Grace trafia do aresztu. Jakiś czas po ocaleniu kobieta pisze swoją wersję wydarzeń. Jej relacja jest chłodna i powierzchowna, przejawia postawę konformistyczną. Dzięki niej bohaterka spada w życiu na przysłowiowe „cztery łapy”.

W powieści Rogan stawia wiele pytań: jak daleko można posunąć się chcąc przetrwać, czy wszystkie zachowania należy tłumaczyć ekstremalnymi warunkami, a także jak głęboko działa pamięć w stresie? Odpowiedzi nie są ani łatwe ani jednoznaczne. „To nie morze było okrutne lecz ludzie" – pisze Charlotte Rogan.