Niebieska Strefa A A+ A++

Dyskusyjne Kluby Książki

Filia nr 9

2018-10-23

23 października, tematem kolejnego spotkania DKK w Filii nr 9 była książka Janusza Kaszy pt. Duchy dżungli.

Autor opowiada w niej o swojej wyprawie do Ameryki Południowej. Wraz z kilkuosobową grupą udał się do Wenezueli, żeby odnaleźć duchy dżungli czyli ostatnie wolne plemiona Indian o nazwie Yanomami. "Przed wyruszeniem na naszą wyprawę wielu ludzi w Polsce a nawet w Caracas i Puerto Ayacucho, ostrzegało nas przed wieloma niebezpieczeństwami. Dzicy Indianie, krwiożercze piranie i kajmany, jadowite węże, pająki, skorpiony, komary, mrówki, nie wspominając o tropikalny chorobach: żółtej febrze, malarii, chorobie Chagasa, gorączce denghi... Słowem - przed "zielonym piekłem!"

Książka początkowo nudna, później robi się ciekawa, ma duże walory poznawcze. Kasza opisuje różne sytuacje, te zabawne i te dramatyczne, podaje mnóstwo ciekawych informacji. Dużym atutem tej pozycji są piękne zdjęcia.

"Nocą leżąc w hamakach, długo rozmawialiśmy o doświadczeniach dnia. Nie ulegało wątpliwości, że przydarzyło się nam coś o czym jedynie mogą marzyć wszyscy etnografowie, muzykolodzy, fotografowie, dziennikarze, naukowcy wszelkich maści i podróżnicy z całego świata..."

Janusz Kasza pisze - "Gdybym to ja odkrył Amerykę, nie powiedziałbym o tym nikomu". Widząc rabunkową gospodarkę człowieka, nie tylko w Amazonii ale i w innych częściach naszego globu, trudno się z jego słowami nie zgodzić. Zatem ratujmy dżunglę amazońską póki nie jest za późno. Każdy może dołożyć swoją, choćby najmniejszą cegiełkę. I czytajmy książki o ginącym świecie, bo w ten sposób ustrzeżemy go przed zapomnieniem.