Niebieska Strefa A A+ A++

Dyskusyjne Kluby Książki

Filia nr 9

2017-05-09

9 maja 2017 r. w Filii nr 9 odbyło się spotkanie DKK, na którym dyskutowano o 2 książkach. Były to: Kot, który spadł z nieba Takashi Hiraide i Dwanaście srok za ogon Stanisława Łubieńskiego.

Kot, który spadł z nieba to pierwsza powieść japońskiego poety opowiadająca o małżeństwie trzydziestolatków. Wynajmują oni domek na obrzeżach Tokio, w cichej, spokojnej dzielnicy. Prowadzą monotonne życie, bardziej obok siebie niż ze sobą. Pewnego dnia w ich świat wkracza kot. "Chibi mogłaby uchodzić za prawdziwą kocią perełkę. Miała białe futerko z kilkoma centkami w kolorze sadzy z delikatną domieszką brązu. Była kotką jaką można zobaczyć w wielu miejscach w Japonii, tylko nieco bardziej smukłą i drobną". Właścicielami Chibi byli sąsiedzi ale zwierzątko coraz częściej zaczęło pomieszkiwać u bohaterów powieści, wkradło się w ich łaski i coraz więcej czasu zbierało ich codzienności. "Dzięki kotce młodzi ludzie zaczęli inaczej patrzeć na otaczający ich świat. Teraz dostrzegali piękno drzew i krzewów, czuli intensywniej zapachy, a siadająca na palcu ważka wprawiała w zachwyt". Śmierć Chibi uświadomiła im jakiej głębi i koloru nabrało, dzięki niej, ich życie. Ta pustka, w której wcześnie tkwili zapełniła się a codzienność stała się lepsza, pełniejsza i piękniejsza. Poetycko napisana powieść, zmuszająca do refleksji nad sensem współczesnej egzystencji.

Dwanaście srok za ogon to książka pióra młodego literata, Stanisława Łubieńskiego. Łubieński gościł w 2016 roku na Literackim Woodstock we Wrocławiu. Trzeba przyznać, że równie ciekawie mówi, co pisze. Książka jest pełna informacji o ptakach i ludziach zajmujących się podglądaniem ich życia. Wielu interesujących rzeczy można się dowiedzieć zagłębiając się w tej lekturze. "Ian Fleming, były agent brytyjskiego wywiadu, spędzał wakacje w swojej willi na Jamajce. Od dawna nosił się z zamiarem napisania cyklu powieści szpiegowskich. Jako zapalony ptasiarz miał w swojej bibliotece egzemplarz Birds of the West Indies. W chwili, gdy jego wzrok padł na grzbiet książki, Fleming już wiedział jak będzie się nazywał jego bohater. Pierwsza część przygód Jamesa Bonda agenta Jej Królewskiej Mości z licencją na zabijanie, stała się bestsellerem". "W 1964 roku Fleming przesłał ornitologowi książkę o przygodach 007 Żyje się tylko dwa razy z dedykacją: Prawdziwemu Jamesowi Bondowi od złodzieja jego tożsamości". To jedna z historyjek wplecionych pomiędzy ptasie trele, świergoty i kląskania. Pozycja nie tylko dla wielbicieli ptaków.