Niebieska Strefa A A+ A++

Dyskusyjne Kluby Książki

Filia nr 9

2016-11-22

22 listopada 2016 r. w Filii nr 9 odbyło się spotkanie DKK, na którym klubowicze dyskutowali o książce Anny Błachuckiej Ostatni chłop.

Czy we współczesnym świecie jest miejsce na życie jakie pędzi Franek, czy jest miejsce na taką prostotę i mentalność? Na te pytania próbuje odpowiedzieć autorka powieści. Franciszek jest rolnikiem prowadzącym swoje gospodarstwo w sposób tradycyjny i przeraża go myśl o przestawieniu produkcji na nowocześniejszą, bardziej zautomatyzowaną. Ma duży szacunek do ziemi i zwierząt. Postępuje według jasnych zasad. Pewnego dnia wyjeżdża do sanatorium. Jego współtowarzyszem z pokoju jest doktor filozofii, Andrzej Koryciński. Tak zaczyna się przygoda Franciszka z filozofią. Zgłębia tajniki tej nauki, próbuje ją zrozumieć, z pomocą pewnego studenta, a także dopasować do swojego pojmowania świata. Wraca do domu w pewnym stopniu odmieniony, a jednak ten sam.

Książka Błachuckiej nie jest spójna. Postacie są ostro zarysowane, język wartki. Natomiast to co przeszkadza, to patent autorki na nieomylność. Zna odpowiedzi na wszystkie pytania , wątpliwości i bolączki. Słowa, które wkłada w usta Franciszka nie pasują do tego prostego i niewykształconego człowieka. Tym samym wkrada się w powieść sztuczność. Można znaleźć w tej książce także echa pozytywizmu i kilku innych epok Całość jawi się jak mieszanka stylów. Pisarka wrzuciła wszystko do jednego garnka, mocno zamieszała, żeby składniki się połączyły ale nie wyszła z tego smaczna zupa.