Niebieska Strefa A A+ A++

Dyskusyjne Kluby Książki

Filia nr 9

2016-06-28

28 czerwca na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Filii nr 9 dyskutowaliśmy o książce księdza Jana Kaczkowskiego i Piotra Żyłki - Życie na pełnej petardzie czyli wiara, polędwica i miłość.

Jan Kaczkowski - ksiądz. Postać od jakiegoś czasu rozpoznawalna. Niestety nie ma go już z nami. Został pokonany przez chorobę. Prawie do końca czynny i starający się o fundusze dla hospicjum, które prowadził. Napisał kilka książek i zapisał się złotymi zgłoskami w historii człowieczeństwa.

Życie na pełnej petardzie to swoista spowiedź przed dziennikarzem Piotrem Żyłką. Ksiądz Jan opowiada o swoim życiu, rodzinie, szkole, powołaniu, kapłaństwie i chorobie. Nie unika trudnych tematów, takich jak: in vitro, antykoncepcja, aborcja, homoseksualizm czy molestowanie nieletnich przez księży. Na pytania odpowiada szczerze, mądrze, inteligentnie i dowcipnie. Wyrażając zdanie jest w zgodzie ze sobą i nie narusza autorytetu Kościoła. Nie boi się mówić wprost, choć czasem nie stawia kropki na "i". Daje możliwość oceny i interpretacji czytelnikowi. W szczerej rozmowie z Żyłką, Kaczkowski zdradza gdzie tkwi źródło jego energii i optymizmu. Nazywa siebie onkocelebrytą i żebrakiem ekskluzywnym, bo żebrze w kościele, a nie pod nim. Można mu zarzucić, zbyt dużą medialność ale jest szczery, otwarty i robi to dla szczytnego celu. Mimo ciężkiej choroby i krótkiego czasu jaki mu pozostał nie zwalnia tempa. Kieruje puckim hospicjum a w weekendy jeździ po Polsce z kazaniami.

Książka autentyczna i wartościowa. Pokazuje, że nawet w obliczu śmiertelnej diagnozy i krótkiego czasu jaki pozostał do przeżycia na ziemi można zrobić coś wielkiego i szlachetnego, wynikającego z głębokiej wiary i miłości do ludzi. To książka, do której warto wracać!