Niebieska Strefa A A+ A++

Dyskusyjne Kluby Książki

Filia nr 9

2016-02-24

24 lutego w Filii nr 9 odbyło się kolejne w 2016 roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem dyskusji była książka Juliana Barnes`a pt. Cytrynowy stolik.

Cytrynowy stolik to zbiór 11 opowiadań tego znakomitego angielskiego pisarza. Ogólnie rzecz ujmując to książka o przemijaniu, starości i o tym jak bohaterowie na tę starość reagują. Niektórzy są sfrustrowani, inni zrezygnowani a jeszcze inni buntują się choć wiedzą, że nic ich nie uchroni przed upływem czasu i nadejściem momentu ostatecznego. Zadziwiające jak w tak małej formie, jaką są te opowiadania, można zawrzeć tak wiele treści. To jak wiele możemy dowiedzieć się o życiu, losach, trudnych wyborach i zmaganiach z chorobami. Znajdziemy tu wdowy oszukiwane kiedyś przez mężów, które w imię wspólnej przyjaźni nie brukają oficjalnego wizerunku zmarłych. Przeczytamy o niespełnionych w miłości, wielbicielu koncertów symfonicznych czy wreszcie o znanym pisarzu i kompozytorze. Autor pokazuje, że ludzie pod różnymi szerokościami geograficznymi i w różnych przestrzeniach czasowych, w ten sam sposób borykają się ze starością gdy moment przejścia na drugą stronę jest o krok.

Proza Barnes'a jest wysublimowana, w odbiorze przystępna. Książka zmusza czytelnika do refleksji, ale bez zbędnego sentymentalizmu. Nie jest także banalna. To dobra i wartościowa lektura. Warto się z nią zapoznać bo każdy z nas będzie musiał kiedyś usiąść przy cytrynowym stoliku.