Spotkanie z Jarosławem Kurskim

2024-06-22

Zwieńczeniem drugiego dnia projektu „Książka na św. Jana”, odbywającego się w ramach Święta Kielc, było spotkanie z Jarosławem Kurskim - dziennikarzem i publicystą. Zgromadzonych na skwerze im. Ireny Sendlerowej powitała Anna Żmudzińska – dyrektor MBP im. Jerzego Pilcha w Kielcach. Rozmowę prowadził Zastępca Prezydenta Kielc dr Bartłomiej Zapała.

„Dziady i dybuki” to książka życia Jarosława Kurskiego. Napisana z wnętrzności, poruszająca rodzinny temat tabu – żydowskie pochodzenie jego matki. Temat, który czekał 30 lat, aby wyjść na światło dzienne. Skrzętnie ukrywany i wypierany przez główną bohaterkę. W domu rodzinnym nie mówiło się o jej pochodzeniu, toczyło się opowieści o rodzinie szlacheckiej ze strony ojca. Autor przeprowadził bardzo trudne rozmowy z matką, która obawiała się przyjęcia książki i wytykania palcami. Dlatego ukazała się ona dopiero po jej śmierci. Została bardzo dobrze przyjęta i otrzymała tytuł Książki Roku Magazynu Literackiego „Książki". Jest w niej m.in. polemika z narodowym rozumieniem polskości czy z fałszywie rozumianym patriotyzmem, a także tragizm asymilacji Żydów. Zachęcamy do sięgnięcia po tę pozycję.

Partnerzy wydarzenia
: Miasto Kielce, Wodociągi Kieleckie Sp. z o.o. - „Pij kielecką kranówkę, bo... dobra!", Biblioteka Publiczna w Piasecznie, Biblioteka Publiczna Gminy Kozienice, Restauracja Romantyczna