ESC Gathering

2024-04-30

W dniach 24.04-29.04.2024 roku w Ekocentrum Louti w Republice Czeskiej odbyło się Szkolenie z elementami budowania partnerstwa dla koordynatorów wolontariatu Europejskiego Korpusu Solidarności z UE i regionów partnerskich: Bałkanów Zachodnich/Europy Południowo-Wschodniej, krajów Partnerstwa Wschodniego. Uczestniczyli w nim przedstawiciele Albanii, Armenii, Azerbejdżanu, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Czarnogóry, Czech, Egiptu, Francji, Gruzji, Grecji, Kosowa, Macedonii, Niemiec, Polski, Serbii, Słowacji, Tunezji, Turcji, Ukrainy oraz Włoch.

Polskę reprezentował Robert Ciułek – koordynator wolontariuszy zagranicznych Regionalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach pracujący w Filii nr 9 MBP im. Jerzego Pilcha w Kielcach.

Dzięki nieformalnym metodom edukacji udało nam się stworzyć bezpieczne środowisko, w którym uczestnicy będą mogli swobodnie wyrażać swoje opinie, dzielić się swoimi doświadczeniami, wartościami i postawami. Pomimo znaczącej różnorodności kulturowej grupy udało nam się zidentyfikować uniwersalne postawy i wartości, takie jak równość, integracja wszystkich bez różnic, tworzenie bezpiecznego środowiska i utrzymanie pokoju, tolerancja dla różnic i innych kultur, pomoc innym i solidarność, wspieranie humanizmu i troska o rozwój środowisko, w którym żyjemy - mówi koordynatorka i trenerka Magda Wagenknechtová Svobodová.

Wielkie podziękowania dla profesjonalnych wykładowców Helena Kosková, Honza Látal i Petra Mrkev, organizatorów oraz uczestników.