Tydzień Bibliotek 2024

2024-04-26

„Biblioteka – miejsce na czasie” – pod takim hasłem odbywać się będzie 21. Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. W dniach 8-15 maja MBP im. Jerzego Pilcha w Kielcach zaprasza dzieci i dorosłych na wspaniałą ucztę dla duszy i ciała, którą organizuje na cześć patrona roku 2024 Czesława Miłosza.

8 maja
- Akcja rowerowa. Rozdawanie książek przez grupę bibliotekarzy i wolontariuszy RCW w Kielcach, poruszających na rowerach miejskich dzięki uprzejmości MOSIR-u. Godz.11.00-12.00. Start przy Ławeczce Karskiego.
- „Książka na telefon” - wizyty bibliotekarzy w domach czytelników.
- „Hamburger Czesława” – rozpoczęcie akcji, która potrwa do 15 maja. Dom Strawy (ul. Tarnowska 40) zaoferuje duże, craftowe burgery w promocyjnej cenie. Akcja inspirowana anegdotą o Czesławie Miłoszu, który po wykładzie noblowskim zgłodniał i udał się na… hamburgera.

9 maja
- Spotkanie z Ewą Błaszczyk – znakomitą aktorką teatralną, telewizyjną, pieśniarką. Prowadzenie Ryszard Koziej. Poczytalnia Na dVoRcu, godz. 17.30. Wstęp wolny.

10 maja
- Spotkanie z Agnieszką Kosińską – pisarką, edytorką, bibliografką. W latach 1996-2004 sekretarz Czesława Miłosza, opiekunką jego spuścizny. Prowadzenie dr Bartłomiej Zapała. Poczytalnia Na dVoRcu, godz. 17.30. Wstęp wolny.

13 maja
- Rozdajemy książki. Wizyty w kieleckich DPS-ach (ul. Tarnowska, ul. Sobieskiego, ul. Jagiellońska, ul. Żeromskiego) oraz w RCKiK w Kielcach.

14 maja
- Spotkanie z Izabellą Frączyk, autorką powieści obyczajowych, felietonistką i scenarzystką. Ogólnopolska premiera najnowszej powieści „Plan doskonały”. Prowadzenie Aleksandra Kępińska. Sprzedaż książek na spotkaniu. Poczytalnia Na dVoRcu, godz. 17.30. Wstęp wolny.

15 maja
- „Rola bajki w życiu młodego człowieka” – spotkanie dla dzieci z terapeutą ze Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki i Edukacji w Kielcach Poczytalni Na dVoRcu.

Podczas Tygodnia Bibliotek zostaną ogłoszone wyniki konkursu „Miłosz w komiksie”. Nagroda główna w konkursie to okolicznościowe zwiedzanie krakowskiego mieszkania Czesława Miłosza plus nagroda niespodzianka.

Partnerzy: Buskowianka Zdrój, Dom Strawy. Kultowe burgery z Kielc., „Kaganek” Fundacja Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria S.A., Miasto Kielce, Mosir Kielce, Regionalne Centrum Wolontariatu w Kielcach, Sklep Firmowy Pszczółka, Świętokrzyskie Centrum Profilaktyki i Edukacji w Kielcach, Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A., Wodociągi Kieleckie Sp. z o.o.. - „Pij kielecką kranówkę, bo... dobra!", Zespół Szkół ZDZ w Kielcach