Niebieska Strefa A A+ A++

Aktualności

Anda Rottenberg gościem MBP

2024-02-09

Anda Rottenberg, tak jak można się było spodziewać, przyciągnęła tłumy do Poczytalni Na dVoRcu. Wybitna znawczyni sztuki współczesnej i pisarka oczarowała mieszkańców Miasta Kielce. Wśród nich byli m.in.: Marcin Chłodnicki - wiceprezydent Kielc, Agata Wojda, Stanisława Zacharko, Marzena Marczewska, Inez Romaniec-Clark, Adam Cyrański oraz Dorota i Tomasz Tworkowie. Zgromadzoną w piątkowy wieczór publiczność powitała dyrektor MBP im. Jerzego Pilcha w Kielcach Anna Żmudzińska.

Bohaterka wieczoru w rozmowie z dr. Darią Dyktyńską wspominała o swojej autobiograficznej książce „Proszę bardzo”. Jest ona poszukiwaniem korzeni i odpowiedzi na pytanie „Kim jestem?”. Dlaczego powstała? Po pierwsze, z poczucia winy. Za życia rodziców autorka nie zdążyła zadać im wielu pytań i zgłębić, kim byli i skąd pochodzili. Po drugie, z chęci opowiedzenia światu o swojej tożsamości, aby nikt więcej nie musiał ją o to pytać. Jak po nitce do kłębka odkrywała coraz to nowe powiązania rodzinne, jej korzenie zaprowadziły ją np. na Węgry. W książce znajdziemy także drugi plan, a mianowicie historię zaginionego wówczas syna. Napisanie o tym było dla niej pewną formą terapii i poradzeniem sobie z traumą.

Podczas spotkania nie mogło zabraknąć rozmowy o sztuce. Nie żałuje, że skończyła historię sztuki, choć była bliska wybrania chemii. Dlaczego akurat sztuka współczesna? „Miałam takie poczucie, że na temat starszych okresów w sztuce zostało już wszystko napisane. Tylko ta sztuka, która powstaje przy mnie jest zagadką. Więc pociągała mnie ta zagadka” – wspominała. Nie potrafiła wskazać, która z przygotowywanych przez nią wystaw jest najważniejsza. Stwierdziła, że żyje się tą wystawą, którą robiło się ostatnio. Wystawę robi się dla miejsca. A sztuka ciągle czegoś ją uczy.

Mecenasi kultury: Galeria Echo, Instytut Dizajnu w Kielcach

Relacja video
Fotogaleria
Fot. Łukasz Pająk