Niebieska Strefa A A+ A++

Aktualności

"Tam, gdzie rośnie bawełna" - wieczór brazylijski

2024-02-08

W Filii nr 9 MBP im. Jerzego Pilcha w Kielcach, przy gorących latynoskich rytmach, licznie zgromadzona publiczność miała możliwość na chwilę przenieść się ocean – tam, gdzie rośnie bawełna. Gościem specjalnym wieczoru był rodowity Brazylijczyk, od 15 lat mieszkający w Kielcach z żoną Kasią i pieskiem Joicy – Guildo Santos. Muzyk, realizujący swą pasję jako członek znanego zespołu DobroBand i jednocześnie znakomity masażysta. Pochodzi z miasta Salwador. Na co dzień uczy języka portugalskiego i angielskiego, ale też świetnie mówi po polsku!

Podczas rozmowy na temat Brazylii – kraju gorącego, zróżnicowanego, który wiele ma do zaoferowania zarówno dla zwolenników zwiedzania zabytków, miłośników natury, a także dla osób spragnionych pięknych plaż i zabaw do rana – dowiedzieć się można było wielu ciekawostek oraz tajników tej barwnej części świata. Nasz gość z pasją opowiadał o brazylijskich miastach, plażach, tańcach, kulinariach, sporcie, a także tradycjach – nie tylko karnawałowych.

Nie mogliśmy pominąć tematu literatury. Najbardziej znanym w Polsce brazylijskim pisarzem jest Paolo Coelho. Chyba jeszcze większą popularnością cieszył się w latach 80-tych serial „Niewolnica Isaura”, nakręcony na podstawie 19-wiecznej powieści Bernardo Guimaresa. Emocje rozgrzał, tradycyjny podczas naszych spotkań, konkurs z nagrodami, m.in. można było zdobyć tygodniowy voucher na siłownię Endorfina, oraz jednodniowe wejściówki do tego klubu.

Nie obyło się bez degustacji brazylijskiego przysmaku – kolorowe czekoladowe kulki brigadeiro można było popić świeżo mieloną i parzoną brazylijską kawą. Polskim akcentem wieczoru były kolorowe pączki oraz tradycyjne faworki od cukierni AleBabeczka.

W muzycznej części programu nasz gość zaprezentował brazylijskie instrumenty, na których oczywiście sam zagrał. Następnie wraz z innym członkiem zespołu DobroBand, Garym Cockrellem, wykonali dwa utwory.

Duże wrażenie zrobił na publiczności pokaz capoeiry – specyficznej mieszanki sztuk walki, muzyki, śpiewu oraz ruchów akrobatycznych – w wykonaniu uczniów kieleckiej szkoły Capoeira Kielce pod kierownictwem Przemysława Borka.

Na zakończenie imprezy widownię porwał do tańca trener fitness współpracujący na co dzień z siłownią Endorfina, pochodzący z Kuby Lazaro Michel Lazo Perez. Było radośnie, energetycznie i … gorąco! Czyżby to zapowiedź kolejnego, kubańskiego wieczoru? Będziemy informować o tym na bieżąco.

Wszystkim partnerom serdecznie dziękujemy za wkład, pomoc i wsparcie w organizacji naszego przedsięwzięcia. Bartłomiejowi i Agnieszce Kozłowskim za wspaniałe zdjęcia i rolki, a Salonowi Bodzio Meble za klimatyczną scenografię. A niezawodnej publiczności za liczne przybycie i udział w wydarzeniu.

Partnerzy: Miasto Kielce, Capoeira Kielce, Cukiernia AleBabeczka, Buskowianka-Zdrój, Baseny Tropikalne Binkowski Resort, Endorfina Kielce, Fabryka Mebli Bodzio, RCW w Kielcach.

Fot. Bartłomiej Kozłowski

Fotogaleria