Niebieska Strefa A A+ A++

Aktualności

Spotkanie autorskie z Mateuszem Pakułą

2024-11-22

Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie autorskie z Mateuszem Pakułą – dramatopisarzem, dramaturgiem, reżyserem teatralnym, laureatem licznych nagród, wyróżnionym przez Prezydenta Miasta Kielce za promowanie kultury i nominowanym do Paszportów „Polityki”. Spotkanie odbędzie się 13 grudnia o godz. 18:00 w Dawnym Więzieniu Kieleckim przy ul. Zamkowej 3 i będzie poświęcone promocji najnowszej książki autora pt. „Skóra po dziadku”, której akcja toczy się właśnie w dawnym kieleckim więzieniu. Wstęp wolny. Organizatorem wydarzenia jest Miasto Kielce, a współorganizatorami Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Pilcha w Kielcach i Wzgórze Zamkowe w Kielcach.

Mateusz Pakuła w swojej najnowszej książce przenosi nas do początku lat 50. XX wieku, gdzie na tle mrocznej przeszłości Kielc związanej z wojną, pogromem kieleckim i Holocaustem, opowiada o losach swojego dziadka. Jego powieść to próba odpowiedzi na pytania o tożsamość, pamięć i historię, które kształtują nasze życie i przyszłość. Dlatego też nie bez powodu miejscem spotkania z autorem jest Dawne Więzienie Kieleckie, w którym główny bohater powieści za młodzieńcze przewinienie zostaje osadzony w kieleckim więzieniu. W rozmowie z Zastępcą Prezydenta Miasta Kielce dr. Bartłomiejem Zapałą autor opowie o swojej książce, procesie twórczym oraz o tym, jak historia wpływa na współczesne pokolenia. Spotkanie będzie świetną okazją do poznania autora, porozmawiania o książce i zanurzenia się w fascynującej historii, która łączy przeszłość z teraźniejszością. Serdecznie zapraszamy.

Mateusz Pakuła - dramatopisarz, dramaturg, reżyser teatralny. Wielokrotnie nagradzany za swoje sztuki, adaptacje i spektakle. Laureat Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej i Nagrody Specjalnej miesięcznika „Teatr”. Wydał sześć książek z dramatami. Jego najważniejsze realizacje teatralne w ostatnim czasie to Lem vs P. K. Dick i Pluton p-brane w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie oraz Wieloryb the Globe, w reżyserii Evy Rysovej. Jako dramaturg i autor adaptacji współtworzył m.in. takie spektakle jak: „Śnieg” czy „Konformista” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego, oraz „Wojna polsko- ruska” i „Paw królowej” w reżyserii Pawła Świątka. Za książkę „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”, jego debiut prozatorski, był nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Literackiej im. W. Gombrowicza. Za tą drugą, kapituła przyznała mu także wyjazd na rezydencję literacką w Vence. W styczniu 2023 r. w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie oraz w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach premierę miał spektakl na podstawie książki, wyreżyserowany przez samego Autora. To właśnie za ten spektakl otrzymał nominację w renomowanych Paszportach „Polityki”, będących jednym z kluczowych wyróżnień w polskim świecie kultury, przyznawanych corocznie przez tygodnik „Polityka”. Jego najnowsza książka – „Skóra po dziadku”, ukazała się w sierpniu tego roku nakładem wydawnictwa Agora