Aktualności
Spotkanie ze Sławomirem Rogowskim
Tylko w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jerzego Pilcha w Kielcach odbędzie się promocja najnowszej książki Sławomira Rogowskiego pt. „Za tamtymi drzwiami”! Urodzony w Kielcach medioznawca, twórca filmów dokumentalnych, autor kilku książek, a obecnie podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego spotka się z czytelnikami 27 listopada o godz.17:30 w Poczytalni na dVoRcu. Wstęp wolny. Spotkanie poprowadzi dr hab. Jacek Wasilewski. Transmisja online będzie dostępna w mediach społecznościowych.
„Fenomen pamięci dla jednych sprowadza się do samego procesu zapamiętywania, dla drugich – do przekazywania innym tego, co w pamięci zapisane, aby trwało w czasie. Ten właśnie sens realizują moje opowiadania.” (Wydawnictwo MUZA). To zbiór 17 opowiadań, które powstały w latach 2018-2024 i przenoszą nas w różne okresy polskiej historii – od przedwojnia, przez II wojnę światową, aż po czasy współczesne. Autor uchwycił w nich osobiste historie ludzi z różnych zakątków Polski, których losy splotły się w jednym punkcie. To opowieści, które przywołują pamięć o przodkach, wydarzeniach, które na zawsze wpisały się w historię rodzin, a teraz są przekazywane dalej. Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książek. Transmisja online dostępna w mediach społecznościowych. Rozmowę poprowadzi dr hab. Jacek Wasilewski. Zapraszamy na spotkanie! Będzie to doskonała okazja, by porozmawiać o książce, o fenomenie pamięci, historii i literatury, a także poznać autora, którego twórczość łączy pasję do kultury, historii i mediów.
Sławomir Rogowski - doktor nauk społecznych, medioznawca, adiunkt w Katedrze Antropologii Mediów Wydziału Dziennikarstwa, nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Warszawskim. Autor książek, m.in. „Zima stulecia” (opowiadania, 2004), „Widok z dachu” (powieść, 2014), także autor kilkunastu słuchowisk radiowych. Autor i redaktor prac naukowych – książki, m.in. „Dystrybucja filmowa od kina do streamingu” (2020), „Kultura studencka okresu PRL. Media i działalność artystyczna” (2018), „Hybrydy. Zawsze piękni, zawsze dwudziestoletni” (pozycja popularno-naukowa, 2019). Producent filmowy i telewizyjny, m.in. Przedwiośnie, Duże zwierzę, Matka Teresa od kotów. Pomysłodawca i producent cyklu debiutów filmowych „POKOLENIE 2000.” Reżyser filmów dokumentalnych, m.in. Rysopis znaleziony po latach. Wojciech Jerzy Has (2023), Pani na Korczewie (2018), Tala od różańca (2012). Pomysłodawca i w latach 1995–2004 dyrektor Festiwalu Filmowego i Artystycznego LATO FILMÓW w Kazimierzu Dolnym. W latach 1982–1987 kierownik CKS UW Hybrydy, 1986–1987 dyrektor artystyczny festiwalu FAMA, 1988–1990 współpracownik Tygodnika Studenckiego ITD. Członek ZAIKS i SFP.