Spotkanie z Andą Rottenberg

2024-01-30

9 lutego o godz. 18:30 w Poczytalni Na dVoRcu odbędzie się spotkanie z Andą Rottenberg, jedną z najbardziej wpływowych postaci w świecie polskiej sztuki i krytyki artystycznej. Znakomita kuratorka wystaw, znawczyni sztuki współczesnej i pisarka zabierze słuchaczy do krainy kultury przez duże „K”. A to za sprawą kilku swoich książek. „Rozrzut” to opowieść o pamięci, obecności kobiet w świecie i związkach między władzą a sztuką. W „Proszę bardzo” autorka opowiada o poszukiwaniu tożsamości i trudnych relacjach rodzinnych, oczekiwaniu i stracie, śmierci i pogodzeniu z losem. Natomiast „Kuchnia towarzyska i uczuciowa” to lektura zupełnie inna od wszystkich. Do wspólnej zabawy dzielenia się przepisami zaprosiła swoich przyjaciół z kręgów artystycznych. O swoich ulubionych daniach opowiadają m.in. Olga Tokarczuk, Magdalena Środa czy Andrzej Stasiuk.

Na spotkaniu będzie możliwość zakupu książek.

Transmisja dostępna w mediach społecznościowych.
Rozmowę poprowadzi dr Daria Dyktyńska.
Mecenas kultury: Galeria Echo.
Wstęp wolny.

Anda Rottenberg
– polska historyczka sztuki, krytyczka, kuratorka sztuki i publicystka. W latach 1993-2001 dyrektorka Państwowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie. Przewodnicząca Fundacji Instytutu Promocji Sztuki. Nominowana do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Literackiej Gdynia. Autorka poświęconych sztuce artykułów naukowych i esejów, zamieszczonych w krajowych i zagranicznych wydawnictwach, m.in. „Berlińska depresja: dziennik”, „Rottenberg. Już trudno”, „Sztuka w Polsce 1945-2005”, „Przeciąg: Teksty o sztuce polskiej lat 80”, „Szkice o polskich artystach”, „From Poland with love” czy autobiografii „Proszę bardzo”. Autorka wielu wystaw, m.in.: „Rzeźba w ogrodzie” (1988), „Gdzie jest brat twój, Abel?” (1995), „Warszawa-Moskwa 1900-2000” (2004), „Obok. Tysiąc lat historii w sztuce” (2011), „Postęp i higiena” (2014). Aktualnie prowadzi autorską audycję "Andymateria" w Radiu TOK FM i Dział Kultury w miesięczniku Vogue.pl, działa także jako niezależna autorka i kuratorka.