Spotkanie z Łukaszem Orbitowskim

2023-06-25

Ukoronowaniem dwudniowego święta książki "Książka na św. Jana" było spotkanie ze znanym i cenionym pisarzem Łukaszem Orbitowskim. W sobotni wieczór 24 czerwca 2023 r. w Poczytalni Na dVoRcu spotkali się wielbiciele jego twórczości, a wśród nich m.in. Agata Wojda - wiceprezydentka Miasto Kielce. Gości przywitała Anna Żmudzińska - dyrektor MBP im. Jerzego Pilcha w Kielcach. Rozmowę prowadziła Aleksandra Kępińska.

Autor ma temperament poszukiwacza i myśliciela, dlatego poszedł drogą pisarza. Z wykształcenia jest filozofem. Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od fantastyki. Zawsze definiował się jako fantasta. Po drodze popełnił kilka horrorów i powieści grozy, ale czuł, że to literatura piękna go wzywa. Punktem wyjścia do powstania ostatnich książek są historie zaczerpnięte z życia, a szczególnie ta opisana we wznowionej powieści "Inna dusza". Czasem ma ochotę podejść do przypadkowo spotkanego człowieka i poprosić, by podzielił się z nim historię swojego życia. W twórczości lubi uciekać od banału, zawsze stara się przekazać jakąś historię. Jak sam mówił, jego książki  nie są jego własnością, a własnością czytelnika. Z ciekawostek - utożsamia się z nosorożcem, ma z nim metafizyczny związek. A w domu pokaźną kolekcję figurek tych sympatycznych zwierzaków.

Partnerzy: Miasto Kielce, Biedronka, Wydawnictwo Marginesy, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcach, Buskowianka Zdrój, Wydawnictwo Jedność, Wydawnictwo Jupi jo
Kielce Europejska Stolica Kultury 2029

Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Relacja video