Magdalena Zawadzka gościem Biblioteki

2023-06-24

Wybitna aktorka teatralna i filmowa. Piękna, pełna ciepła i humoru kobieta. Magdalena Zawadzka, bo o niej mowa, spotkała się z czytelnikami 23 czerwca 2023 r. w Poczytalni Na dVoRcu w ramach święta „Książka na św. Jana”. Rozmowę prowadziła Hanna Grudzińska – redaktor naczelna Wydawnictwa Marginesy.

W trakcie spotkania aktorka wspominała swój dom rodzinny, ten pierwszy w Szczecinie, a później w Warszawie. Z tęsknotą przywoływała obraz rodziców, szczególnie ojca - Andrzeja Zawadzkiego, żołnierza Armii Krajowej. Ważne miejsce w jej życiu zajmował także Gustaw Holoubek, o którym napisała książkę „Gustaw i ja”. Jak powstała? Od wspomnień zapisywanych na kartkach i chowanych do szuflady. Dzięki nim żyła w świecie jego stałej obecności. Była to dla niej pewnego rodzaju forma terapii. Teraz z perspektywy czasu wie, że nie napisałaby jej ponownie. Gustaw Holoubek był jej kompletnym przeciwieństwem, a przy tym fantastycznym aktorem i wspaniałym ojcem. W tym roku obchodzimy 100. rocznicę jego urodzin, a Teatr Dramatyczny w Warszawie od lat nosi imię artysty.

Uczestnicy spotkania mieli szansę posłuchania anegdot z ich życia czy opowieści o licznych kreacjach aktorskich, w tym o roli Baśki Wołodyjowskiej. Miłośnicy jej talentu ustawiali się w kolejkach po autografy, wspólne zdjęcia i chwile rozmowy.

Partnerzy: Miasto Kielce, Biedronka, Wydawnictwo Marginesy, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcach, Buskowianka Zdrój, Wydawnictwo Jedność, Wydawnictwo Jupi jo
Kielce Europejska Stolica Kultury 2029

Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Relacja video