"Witaj Majowa jutrzenko" - patriotyczne śpiewogranie i czytanie

2023-05-06

"Witaj Maj, piękny Maj" tymi słowami rozpoczęło się 6 maja w Filii nr 4 przy ul. Górniczej 64 czwarte sąsiedzkie śpiewogranie i czytanie. Mimo deszczowej pogody na spotkanie licznie przybyli mieszkańcy i sympatycy Herbów, czytelnicy oraz przyjaciele, by wspólnie muzycznie uczcić majowe święta. Podobnie, jak poprzednio, prowadzenie i oprawę muzyczną zapewnili Pani Aneta Lech-Bętkowska i Pan Stanisław Bętkowski. Patriotyczne utwory muzyczne przeplatane były słowem czytanym. Wysłuchano m.in. wierszy Ignacego Krasickiego, Jana Kochanowskiego, Marii Konopnickiej. Miłym poetyckim akcentem był przeczytany utwór "Wszystkie kolory ojczyzny" autorstwa pana Janusza Romana Marjańskiego, dziennikarza i poety wywodzącego się z tutejszej dzielnicy.

Patriotyczne utwory grane i śpiewane były też przez najmłodszych wykonawców. Franek Bętkowski wprowadził wszystkich w patriotyczną atmosferę piosenką "Co to jest niepodległość?". Później solo oraz w duecie z Pawełkiem Dorą, obaj wykonywali utwory na gitarach. Wśród młodych artystów była także Kalinka Nowak. A Maja Bętkowska wspaniale zaśpiewała piosenkę "Tu wszędzie jest moja ojczyzna". Swoim wykonaniem bardzo poruszyła i wzruszyła zgromadzoną publiczność. Za swoje znakomite występy młodzi wokaliści otrzymali ogromne brawa i podziękowania.

Dzięki rozdanym w czasie spotkania śpiewnikom wszyscy mogli aktywnie włączać się we wspólny śpiew. "Przybyli ułani", "Marsz Pierwszej Kadrowej", "O mój rozmarynie", "Rota", "Przybyli ułani pod okienko" i wiele wiele innych patriotycznych, partyzanckich i żołnierskich pieśni słychać było w murach biblioteki. Wszyscy, mali i duzi, bardzo chętnie i z całego serca śpiewali znane i mniej znane piosenki.

Czwarte biblioteczno - sąsiedzkie śpiewogranie i czytanie  udało się znakomicie. Oprócz strawy duchowej, jaką otrzymali uczestnicy spotkania, wszystkich czekała  też miła niespodzianka w postaci słodkiego poczęstunku. O to postarał się nasz czytelnik. Panu Włodzimierzowi Zacharzowi należą się duże podziękowania, za zaangażowanie w organizację osiedlowych spotkań.