Spotkanie z Grzegorzem Kozerą

2023-05-19

„Zbyt cicha namiętność” oraz „Klub morderców i inne komedie ludzkie” to dwie najnowsze książki autorstwa Grzegorza Kozery. Autor promował je podczas piątkowego spotkania z czytelnikami w Poczytalni Na dVoRcu. Rozmowę prowadziła Anna Żmudzińska – dyrektor MBP im. Jerzego Pilcha w Kielcach.

Na pytanie, dlaczego powstała książka "Zbyt cicha namiętność", odpowiedział, że była sposobem na okiełznanie żalu po stracie. Pomogła mu odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Magda nie lubiła być na świeczniku i pewnie nie byłaby zadowolona, że takie spotkanie ma miejsce. Jaka była Magda? Wspaniałym, dobrym człowiekiem, miała w sobie dużo kobiecości. Dzięki niej stał się bardziej empatyczny. Kochała zwierzęta, rośliny, uwielbiała gotować, robiła na drutach. On sam dba teraz o kwiaty w domu z myślą o niej i dla niej. Uwielbiali podróżować. Praga jest jego ulubionym miejscem na ziemi i miłością do tego miasta, również i ją zaraził.

Gdy zmarła, szukał jej w swojej wyobraźni. Z tęsknoty za nią, zaczął mówić do pustego fotela, w którym przesiadywała. Nosi od roku zegarek, który do niej należał. W domu nadal są rzeczy, dzięki którym czuje jej obecność, przywołują ją. Nie bez powodu bluszcz znalazł się na okładce książki – ma dla niego wymiar symboliczny. To Magda go posadziła i uważa, że dzięki niej rozrósł się na cały blok, w którym mieszkali. Fragment powieści można było usłyszeć w wykonaniu Wojciecha Niemczyka z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Grzegorz Kozera opowiadał także o drugiej książce "Klub morderców i inne komedie ludzkie". To zbiór sztuk teatralnych, w których interpretacji wystąpili Ewa Pająk i Mirosław Bieliński z Teatru TeTaTeT.

Partnerzy: Miasto Kielce, Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A., Buskowianka Zdrój, Notoszok
Kielce Europejska Stolica Kultury 2029

Relacja video