Spotkanie autorskie z Grzegorzem Kozerą

2023-05-12

"Zbyt cicha namiętność" oraz "Klub morderców i inne komedie ludzkie" to dwie najnowsze propozycje autorstwa Grzegorza Kozery, o których opowie czytelnikom Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jerzego Pilcha w Kielcach. Mimo, że są skrajnie od siebie różne, to łączą je autentyczne historie, życiowe mądrości i silne emocje. Na spotkanie zapraszamy 19 maja, o godzinie 18:00 do Poczytalni na dVoRcu. Wstęp wolny.

Pierwsza z nich, "Zbyt cicha namiętność", to opowieść o spełnionej miłości i niemożliwej do zaspokojenia tęsknocie. Autor odmalowuje w niej swój prywatny i bardzo intymny świat. Pokazuje związek dwojga ludzi, poczynając od zwykłych spraw codziennych, wspólnych wypraw na praskie cmentarze czy zwiedzania wiedeńskich muzeów, po trudne i bolesne momenty, naznaczone chorobą. „Książkę polecić można każdemu, kto doceni poruszającą lekturę o tym, co znaczy kochać – w chwilach radosnych i przyjemnych, we wspólnych trudach i bólu, a także kiedy tej najbliższej osoby fizycznie nie ma już obok”.

Z kolei "Klub morderców i inne komedie ludzkie", to pierwszy w literackim dorobku Grzegorza Kozery zbiór sztuk teatralnych. Znajdują się w nim dramaty „Klub morderców” (1999) i „Biały Kafka” (2019), oraz komedie „Klatka dla ptaszka” (2022), „Wszystko dla kotów” (2023) i „Tango miłości” (2023). W ich interpretacji wystąpią aktorzy Teatru TeTaTeT Ewa Pająk i Mirosław Bieliński oraz Wojciech Niemczyk z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Rozmowę poprowadzi dyrektor MBP Anna Żmudzińska. Na spotkaniu będzie możliwość zakupienia książek autora. Na transmisję ze spotkania zapraszamy także do mediów społecznościowych.

Partnerzy wydarzenia: Miasto Kielce, Notoszok, Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A oraz Buskowianka-Zdrój.
------------
Grzegorz Kozera - prozaik, poeta, dziennikarz, recenzent książkowy i bloger. W latach 1987-2006 dziennikarz redakcji „Słowa Ludu”, od 2007 roku redaktor naczelny wydawnictwa muzycznego „Ferment”. Autor zbioru opowiadań „Kuracja” (2008), których akcja rozgrywa się w sanatorium „Włókniarz” w Busku-Zdroju. Na ich podstawie Polskie Radio Kielce przygotowało cykl słuchowisk. Prowadzi prywatnego bloga Notes Poetycki. Wydał kilka tomików wierszy. Jego utwory ukazywały się w antologiach i ogólnopolskich czasopismach kulturalnych, tłumaczone były na język angielski i czeski. Autor powieści: Biały Kafka” (2004, 2014) „Droga do Tarvisio” (2012), „Berlin, późne lato” (2013), „Co się zdarzyło w hotelu Gold” (2014), „Króliki Pana Boga” (2015), „Noc w Berlinie” (2018) oraz sztuk teatralnych: „Karnawał” i „Klub morderców”, które wydrukował „Świętokrzyski Kwartalnik Literacki”. Jego książki i wydane na ich podstawie audiobooki znajdowały się przez długi czas na liście bestsellerów Empiku w kategorii „Literatura polska". Laureat wielu nagród, m.in.: Świętokrzyskiej Nagrody Kultury I stopnia (2013), Nagrody Artystycznej Miasta Kielce I stopnia (2014), Nagrody I Stopnia Prezydenta Miasta Kielce za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury (2014, 2022).