Spotkanie autorskie z Vladanem Stamenkoviciem

2023-05-10

Związek Literatów Polskich Oddział w Kielcach i MBP im. Jerzego Pilcha w Kielcach zapraszają 16 maja o godz. 11:00 do Filii nr 9 przy ul. Okrzei 9 na spotkanie z Vladanem Stamenkoviciem. Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu „Biblioteka po sąsiedzku”. Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książek autora.

Partnerzy: Miasto Kielce, Buskowianka Zdrój, Uzdrowisko Busko Zdrój S.A.
--------
Vladan Stamenković – filolog, tłumacz, poeta, publicysta, ur. w 1968 r. w Belgradzie. Zadebiutował na łamach serbskiego czasopisma „Књижевна реч” („Słowo Literackie”) w 1987 roku.

Autor trzech tomików poezji „Uliczne modlitwy” (Poznań 1995), „Dziedzictwo”/”Nasleđe” (Warszawa 1998), „Sumienie pewnej wiosny”/”Savest jednog proleća” (Ciechanów 2004), autor wyboru i przekładu ze współczesnej poezji polskiej „Шест пољских песника” („Sześciu poetów polskich”, Belgrad 2001).

Jego wiersze zostały opublikowane w antologiach poezji polskiej i serbskiej: „Contemporary Writers of Poland” (Orlando 2005), „Antologia poezji serbskiej XX wieku” (Warszawa 2007), „Antologia współczesnej poezji serbskiej” (Warszawa 2015), „100 Serbských Básnikov” (Bratysława – Novi Sad 2019), „20th Jubilee Anthology – Anniversary of the Contemporary Writers of Poland” (Dreammee Little City 2020) oraz „Окно, в котором течет Дунай” (Красноярск 2021).

Wiersze Vladana Stamenkovicia były również tłumaczone na język czeski, łużycki, hiszpański, węgierski.

Jeden z autorów: „English-Polish & Polish-English - Word Translator for Windows” (1994), „Bibliografia językoznawstwa slawistycznego za rok 1994” (Warszawa 1997), „Słownik serbsko-polskich homonimów i paronimów” (Poznań 1999). Współautor: „Humanitarna wojna” (Warszawa 2001), „Rozmówki serbskie” (Warszawa 2004). Autor przekładu książki św. Nikolaja Velimirovicia „Listy Misjonarskie” (Hajnówka 2012). Autor kilkudziesięciu tekstów, wywiadów i prezentacji z dziedziny kultury, polityki, historii i religii.

Członek Związku Literatów Polskich od 1999 r. oraz Stowarzyszenia Literatów Serbii od 2000 roku. Od marca 2023 r. członek Zarządu Oddziału Warszawskiego ZLP.

Uhonorowany tytułem Kawaler Srebrnego Pióra oraz Odznaką Honorową Związku Literatów Polskich.