„Podróże ku kulturze. Przystanek: Fredro”

2023-04-28

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Pilcha w Kielcach zaprasza w dniach 8-12 maja 2023 r. na XX Tydzień Bibliotek. 8 maja w Kielcach pojawi się nowy przystanek. Pełen kultury i literatury – „Przystanek: Fredro” - projekt Biblioteki, którego zadaniem jest promocja czytelnictwa i upamiętnienie Aleksandra Fredry w 230. rocznicę jego urodzin. Zapowiada się 5 dni fascynujących podróży. Cel całego przedsięwzięcia – tak jak w dobrej komedii z czasów Fredry – bawić, uczyć i wychowywać.

PLAN WYDARZEŃ

Poniedziałek, 8 maja – godz. 12:00-13:00, autobus ZTM
Po ulicach Kielc będzie mknął specjalnie oznakowany autobus komunikacji miejskiej. Podróżować nim będą aktorzy Teatru Laki i Aktora „Kubuś” im. Stefana Karskiego czytając fragmenty utworów Aleksandra Fredry. Pracownicy Biblioteki przygotowali dla pasażerów prezenty - książki i zakładki. Oznakowany autobus będzie jeździł do końca maja przypominając mieszkańcom, że każdą podróż można uprzyjemnić sobie czytaniem.

Wtorek, 9 maja - godz. 17:00, Poczytalnia Na dVoRcu, ul. Czarnowska 12
Spotkanie z charyzmatycznym aktorem filmowym, mistrzem scen teatralnych Danielem Olbrychskim, który zadebiutował na deskach teatru rolą Gustawa w „Ślubach panieńskich”. Spotkanie, które poprowadzi dr Daria Dyktyńska, poprzedzi występ zespołu folklorystycznego „Echo Łysicy”. Wejściówki do odbioru w Poczytalni Na dVoRcu od 28 kwietnia, ilość miejsc ograniczona. Informacje pod tel. 798 163 238

Środa, 10 maja  - godz. 11.00, muszla w Parku Miejskim im. Stanisława Staszica
„TotoTitoTamto” - familijny spektakl cyrkowy objazdowego Teatru Jednej Miny z Krakowa, osadzony w klimacie komedii dell`arte. Niejednoznaczne rekwizyty, gagi sytuacyjne oraz ciekawa fabuła zapewnią rozrywkę nie tylko najmłodszym widzom. Po przedstawieniu odbędą się warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży. Ilość miejsc ograniczona. Informacje pod tel. 41 362 70 13

Czwartek, 11 maja  - godz. 11:00, Poczytalnia Na dVoRcu, ul. Czarnowska 12
Spotkanie z Renatą Piątkowską, autorką książek dla młodszych czytelników, wielokrotnie nagradzaną za swoją twórczość. Popularnością cieszą się niezmiennie: „Wieloryb”, „Hebanowe serce” czy seria „Gang Słodziaków”. Fragmenty książek autorki będzie czytać lektorka Malwina Kożurno - osoba o niepowtarzalnym głosie, którą można usłyszeć miedzy innymi w audiobookach z powieściami Renaty Piątkowskiej, a także w Programie III Polskiego Radia. Ilość miejsc ograniczona. Informacje pod tel. 798 163 238

Piątek, 12 maja – godz. 10:30, Filia nr 5, ul. Warszawska 147
Turniej „Potyczki językowe z Fredrą”. W rozgrywkach wezmą udział - bojowo i jednocześnie przyjacielsko do siebie nastawieni - uczniowie szkół podstawowych.

Podczas całego Tygodnia Bibliotek wszystkie filie będą organizować zajęcia dla dzieci i młodzieży z kieleckich szkół i przedszkoli, na które można umawiać się w poszczególnych placówkach.

Mamy nadzieję, że wielu pasażerów zatrzyma się na „Przystanku Fredro” i weźmie udział „Podróżach ku kulturze”. Liczymy, że pogoda dopisze, ale… „Niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba!”

Sfinansowano ze środków Fundacji PZU
Partnerzy: Fundacja PZU, Miasto Kielce, Wodociągi Kieleckie Spółka z o.o