Spotkanie z Ireną Nyczaj

2023-04-12

,,Sprawiedliwa pamięć jest naszym moralnym obowiązkiem.”

18 kwietnia o godz. 17:00 Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Pilcha w Kielcach zaprasza do Filii nr 10 przy ul. Konopnickiej 5 na spotkanie z Ireną Nyczaj. Wydarzenie będzie poświęcone pamięci zmarłego rok temu Stanisława Nyczaja, który zapisał wiele wspaniałych kart w życiu literackim i kulturalnym Kielc, regionu oraz całej Polski. Irena Nyczaj opowie o ostatniej książce swojego męża, w której zaprezentowano sylwetki wybitnych twórców, m.in. Ireny Żukowskiej-Rumin, Józefa Szajny, Jerzego Stokłosy, Bohdana Gumowskiego. Publikacja stanowi trzecią część serii „Wśród pisarzy”.

Wydarzenie odbędzie w ramach cyklu „Biblioteka po sąsiedzku”, a poprowadzi je Grzegorz Rak. Gośćmi filii na kieleckim Bocianku będą także: Małgorzata Jóźwiak – dyrektorka I Ogólnokształcącego Liceum Akademickiego oraz Marian Rumin - krytyk, historyk sztuki, przez 35 lat dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach.

Podczas wydarzenia będzie możliwość zakupu książki, która ukazała się w styczniu tego roku nakładem Oficyny Wydawniczej STON 2.

Partnerzy wydarzenia: Uzdrowisko Busko Zdrój S.A. Buskowianka Zdrój

--------

IRENA NYCZAJ - autorka wierszy i opowiadań,  kobieta wielu pasji. Jedną z jej miłości, od zawsze są konie. W dzieciństwie jeździła konno, a później często je rysowała, bo rysunek, grafika to jej druga pasja. Od lat tworzy ilustracje do książek i czasopism. Do pisania zachęcił ją mąż Stanisław Nyczaj, którego wspomina z wielką miłością i wdzięcznością.