Kwietniowe wydarzenia w MBP im. Jerzego Pilcha w Kielcach

2023-03-23

Kwiecień w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jerzego w Kielcach zdominują kobiety, rozmowy o literackich premierach, feminizmie i weganizmie, wspomnienia oraz wędrówki do świata baśni. O swoich najnowszych książkach opowiedzą Rozalia Szum i posłanka do Parlamentu Europejskiego dr Sylwia Spurek. Z kieleckimi czytelnikami spotka się Sylwia Chutnik, autorka książek o tematyce feministycznej, laureatka Paszportu Polityki. Będzie również kontynuacja cyklu „Biblioteka po sąsiedzku”. Jego kwietniowe bohaterki to Irena Nyczaj, która zaprezentuje wydaną w styczniu książkę Stanisława Nyczaja, a także Dorota Mroczek, autorka bajek dla dzieci.

Podczas spotkania w Poczytalni Na dVoRcu Rozalia Szum zaprezentuje drugą część kryminalnej powieści, której akcja toczy się w Kielcach. Książka zawierająca wątki autobiograficzne, związane z pracą dziennikarza śledczego, na pewno zainteresuje tych, którzy poznali już „Prawdę” kieleckiej pisarki.

Poczytalnię odwiedzi także Sylwia Chutnik, wielokrotnie doceniana za swoją twórczość, w której często odwołuje się do tematów feministycznych. Zdobyła popularność m.in. takimi powieściami, jak „Kieszonkowy atlas kobiet” czy „Cwaniary”. W najnowszej książce „Tyłem do kierunku jazdy”, w sposób przewrotny i zabawny pisze o potrzebie wolności i życia na własnych zasadach.

Dr Sylwia Spurek zapozna kielczan z najnowszą książką dotyczącą sektora hodowlanego pt. ,,Smród, krew, łzy. Włącz myślenie, bądź zmianą’'. Jej lektura pomaga dostrzec prawdziwy „farmagedon” niszczący zdrowie i naszą planetę, a uczestników spotkania w Mediatece zainspiruje do dyskusji na temat weganizmu.

W kwietniu odbędą się kolejne wydarzenia z cyklu „Biblioteka po sąsiedzku”. Gościem pierwszego z nich będzie Irena Nyczaj. Podczas spotkania w filii na Bocianku odbędzie się dyskusja wokół ostatniej książki zmarłego rok temu Stanisława Nyczaja. „Wśród pisarzy. Rozmowy i wspomnienia. T. 3” to część swoistej trylogii, poświęconej ważnym twórcom.

Biblioteka pomyślała również o najmłodszych, których zaprasza do biblioteki na Barwinku na spotkanie z Dorotą Mroczek. Spod pióra kieleckiej pisarki baśnie dla dzieci, m.in. "Baśń o sercu” i „Cztery siostry”. Podczas kwietniowego wydarzenia autorka opowie o swojej najnowszej książce „Borowik i Malwinka w ogrodzie”.

CO? GDZIE? KIEDY?

Poczytalnia na dVoRcu
14 kwietnia, godz. 17:30 – spotkanie autorskie z Rozalią Szum
21 kwietnia, godz. 17:00 – spotkanie autorskie z Sylwią Chutnik